Strona główna » Jak urządzić pokój dla niemowlaka w stylu Montessori w 6 krokach

Jak urządzić pokój dla niemowlaka w stylu Montessori w 6 krokach

urządzanie pokoju niemowlaka

Chcesz wychować samodzielne i kreatywne dziecko? Urządź mu pokój inspirowany pedagogiką Marii Montessori. Nie dość, że wesprze on rozwój niemowlęcia, to jeszcze ułatwi Tobie utrzymanie porządku i nie obciąży budżetu domowego. Podpowiadamy, jak w 6 krokach urządzić pokój dla niemowlaka w stylu Montessori.

Krok 1 – Ogranicz ilość mebli i sprzętów

Pokój w stylu Montessori to prostota i minimalizm w czystym wydaniu. Nie ma w nim miejsca na niepotrzebne meble, zagracające przestrzeń sprzęty czy zbędne bibeloty, które tylko zbierają kurz.

Dlatego pierwszym krokiem do urządzenia pokoju dla niemowlaka w stylu Montessori jest świadome ograniczenie liczby mebli i przedmiotów w pokoju. Zostaw tylko to, co niezbędne, a całą resztę przenieś do innych pomieszczeń w domu lub sprzedaj – może się okazać, że części z tych rzeczy wcale nie potrzebujesz.

Co jest niezbędne w pokoju niemowlaka? W zupełności wystarczy łóżeczko, przewijak (na pierwsze miesiące), komoda na ubrania, niska szafka z półkami na książki i zabawki, dywan lub mata do zabawy, fotel do karmienia, oświetlenie, zasłony i dosłownie kilka elementów dekoracyjnych. Cała reszta jest zupełnie zbędna. Dzięki temu w pokoju łatwo będzie utrzymać porządek, a dziecko nie będzie rozproszone nadmiarem przedmiotów i bodźców.

Krok 2 – Zadbaj o bezpieczeństwo

Minimalistyczny  pokój jest dużo bezpieczniejszy dla dziecka niż pomieszczenie zagracone od podłogi do sufitu. Jednak, aby zapewnić maluszkowi 100% bezpieczeństwa, wykonaj jeszcze te czynności:

 • Pozbądź się z pokoju wszelkiej elektroniki – sprzęty elektroniczne zupełnie nie są potrzebne niemowlęciu, mogą zakłócać jego wypoczynek i są źródłem szkodliwego promieniowania,
 • Zasłoń gniazdka elektryczne,
 • Ukryj kable i przewody elektryczne,
 • Usuń z pokoju szklane i ostre przedmioty,
 • Zabezpiecz ostre krawędzie,
 • Upewnij się, że wszystkie meble w pokoju niemowlęcia są stabilne. Najlepiej sprawdzą się meble z drewna. Jeśli jednak kupiliście np. lekką komodę ze sklejki, koniecznie przymocujcie ją do ściany, ponieważ po otwarciu szuflad może przewrócić się na maluszka!

Pamiętaj też, że farby pokrywające ściany i meble nie mogą mieć dodatku ołowiu.

Krok 3 – Stwórz strefy

W pokoju niemowlaka (starszego dziecka również!) wszystko powinno być swoje miejsce. Daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa i ułatwia mu korzystanie z własnej przestrzeni. Dlatego warto logicznie podzielić pomieszczenie na strefy, z których każda pełni inną funkcję. Stref nie musisz w żaden sposób przedzielać ani odgradzać. Chodzi tylko o to, aby dziecko wiedziało, które miejsce w pokoju jest przeznaczone na sen, a które na zabawę. Podział na strefy także Tobie ułatwi codzienne zajmowanie się niemowlęciem.

Poniżej propozycje stref, które możesz utworzyć w pokoju dziecka:

 • Strefa snu i wypoczynku – to miejsce na łóżeczko lub materac niemowlaka. Miejsce powinno być spokojne i ciche, a także pozbawione rozpraszaczy. Pamiętaj, by nie stawiać łóżeczka przy grzejniku ani przy oknie. Bezpośrednio nad miejscem do spania nie może też znajdować się górne oświetlenie.
 • Strefa karmienia – tutaj będziesz spędzać z bobasem dużo czasu. W strefie karmienia postaw wygodny fotel i malutki stolik, na którym postawisz coś do picia (karmienie piersią wzmaga pragnienie!).
 • Strefa przewijania i przebierania – Tu na początku ustaw przewijak, a w jego pobliżu potrzebne artykuły higieniczne i kosz na pieluszki, a także komodę z ubrankami dziecka.
 • Strefa zabawy – to miejsce na zabawki i książki. Mogą być ustawione na niskich półkach lub w koszyczkach na podłodze.

Krok 4 – Postaw na dostępność

Zgodnie z pedagogiką Marii Montessori, dziecko w swoim pokoju musi mieć możliwość swobodnego poznawania świata. Aby to umożliwić, zapewnij mu swobodny dostęp do wszystkich rzeczy w pokoju.

Jak to zrobić? Książeczki i zabawki dziecka umieść w koszyczkach lub pudełkach i postaw je w zasięgu ręki malucha, czyli na podłodze lub na najniższych półkach. Dzięki temu dziecko będzie mogło samo wybrać, czym chce się bawić i sięgnąć po wybraną rzecz bez konieczności proszenia rodzica o pomoc.

Staraj się unikać nadmiaru książek i zabawek. Dziecko nie powinno mieć dostępu do wszystkiego naraz, ponieważ może go to męczyć, zaburzać koncentrację na jednej czynności i utrudniać decyzję, czym chce się zająć w danej chwili. Dlatego jeśli maluch ma dużo zabawek i książek, co tydzień wybieraj kilka z nich i umieszczaj je w dostępnych miejscach w pokoju.

Krok 5 – Nie przesadzaj z liczbą dekoracji

Pokój dziecka nie powinien być przytłoczony nadmiarem pluszaków, obrazków, dekoracji na ścianach czy suficie i innych bibelotów. Świadomie zaplanuj do 5 dekoracji, które zamieścisz w pokoju malucha i nie przekraczaj tej liczby. Nadmiar bodźców z każdej strony jest szkodliwy dla rozwoju dziecka. W zupełności wystarczy jeden kwiatek na parapecie i kilka obrazków na ścianie. Obrazki powieś nisko, w zasięgu wzroku dziecka.

Krok 6 – Pomyśl o wymianie łóżeczka na materac

Noworodek i maleńkie niemowlę potrzebują ograniczonej przestrzeni do spania i pomocy rodzica. Natomiast już 8-9-miesieczny maluch będzie zadowolony z większej samodzielności w tym zakresie. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest wymiana łóżeczka na materac leżący na podłodze. Raczkujące dziecko samo będzie mogło zejść z materaca gdy się obudzi zamiast wołać z płaczem rodziców. Dodatkowo w ciągu dnia będzie mogło odpocząć na materacu, gdy tylko tego zechce.

Źródła: howwemontessori.com, kukumag.com

Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki