Gdy jesteś w ciąży musisz być przygotowana na wiele zmian zachodzących w Twoim organizmie. Rosnący brzuch jest oczywistym, ale nie jedynym zjawiskiem, jakie możesz zaobserwować. Jest też wiele różnych symptomów towarzyszących ciąży. Warto wiedzieć, które z nich są powodem do niepokoju i mogą świadczyć o jakichś nieprawidłowościach, a co jest absolutnie naturalnym i niegroźnym „dodatkiem” do błogosławionego stanu.
Dla wielu kobiet dużym zaskoczeniem może okazać się pionowa, ciemna linia pojawiająca się nagle na ciążowym brzuchu. Sprawia wrażenie, jakby miała przedzielać brzuch na pół. Wraz z nią rodzi się wiele pytań. Co to za linia? Skąd się wzięła na moim brzuchu? Czy każda przyszła mama ją ma? Co oznacza, czy powinnam się martwić? Czy należy ją jakoś specjalnie pielęgnować? I czy kiedyś zniknie? Na te wszystkie wątpliwości postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Przeważnie około 14 tygodnia ciąży większość kobiet zauważa na swoim brzuchu tajemniczą linię biegnącą wzdłuż mięśnia prostego. U niektórych pojawia się ona już wcześniej, u innych zaś jest słabo widoczna, lub nie występuje wcale. Wszystko zależy od tego jaką masz karnację przed ciążą i w jaki sposób pielęgnujesz skórę brzucha w ciąży. Musisz wiedzieć, że kreska ta nie pojawiła się znikąd. Jest to linia, która biegnie pionowo w dół brzucha. Tutaj spotyka się tkanka łączna mięśni brzucha, którą nazywa się kresą białą. W czasie ciąży, kiedy Twoje dziecko i brzuch rosną i rozciągają kresę białą, zaczyna ona ciemnieć i nazywana jest kresą czarną z łac. linea nigra. Linia zwykle przebiega od kości łonowej do pępka, czasem wyżej, w kierunku żeber.
W czasie ciąży, dzięki zwiększonej produkcji estrogenów, organizm zaczyna wytwarzać dodatkową melaninę, co staje się przyczyną powstawania różnych przebarweń ciążowych. Wzrasta stężenie hormonu – melanotropiny. Jest to hormon odpowiedzialny za pigmentację skóry. Im więcej melanotropiny, tym ciemniejsza karnacja. W ciąży poziom tego hormonu zdecydowanie rośnie, powodując m.in.:
• ciemnienie otoczek brodawek sukowych w późniejszych miesiącach ciąży;
• pojawianie się ciemniejszych plam na twarzy;
• pojawienie się kresy czarnej;
• ciemnienie skóry wewnątrz oraz wokół pępka;
• ciemnienie istniejących pieprzyków, znamion i piegów, których może być dużo więcej niż dotychczas.
Większość kobiet zauważa kresę czarną około drugiego trymestru ciąży, choć może pojawić się wcześniej. Linia nigdy nie jest czarna, ma zabarwienie od bladobeżowej do brązowej i szerokość od 0,5 cm do 1 cm. Może być równa, ale przeważnie nie jest idealnie prosta, bywa lekko „pofalowana”.
Kresa czarna zwykle ciemnieje wraz z postępem ciąży. Nie można zapobiec jej występowaniu, ponieważ jest naturalną konsekwencją ciąży. Chociaż pojawienie się jej jest czymś oczywistym, nie wszystkie kobiety będą mogły ją wyraźnie zauważyć. Jest ona jaśniejsza u mam o jasnej karnacji. Brak kresy czarnej nie powinien budzić niepokoju, chodzi po prostu o Twoje fizyczne warunki i sposób, w jaki Twoje ciało reaguje na wyższy poziom estrogenu i melaniny.
Kobiety o naturalnie ciemniejszej skórze mogą stwierdzić, że linia będzie zdecydowanie bardziej wyraźna niż w przypadku skóry jaśniejszej. Najważniejsze, żebyś pamiętała, że kresa czarna nie jest w żaden sposób szkodliwa dla Ciebie ani Twojego maleństwa. Nie świadczy o żadnej nieprawidłowości.
Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących pielęgnacji tego przebarwienia skórnego. Należy jednak pamiętać, że opalanie się może zintensyfikować wszelkie przebarwienia skóry w czasie ciąży, nawet jeśli używa się kremów przeciwsłonecznych z filtrem (minimum SPF 30), więc najlepiej jest przysłaniać brzuszek w trakcie opalania podczas ciąży. Nawet po urodzeniu ekspozycja na słońce może powodować ciemnienie skóry w tym miejscu.
Niektórzy twierdzą, niedobór kwasu foliowego może być związany z przebarwieniami, więc upewnij się, że spożywasz zdrową dietę ciążową, z dużą zawartością kwasu foliowego pochodzącego z zielonych warzyw liściastych, owoców i pełnoziarnistych składników. Warto rozważyć odpowiednią suplementację, najlepiej poproś lekarza prowadzącego, by zaproponował Ci specjalne witaminy prenatalne.
Istnieje wiele mitów ciążowych, niektóre z nich mówią o tym, że jeżeli kresa czarna biegnie od kości łonowej i kończy się na pępku to będziesz miała dziewczynkę. Natomiast jeśli linia biegnie wyżej, do dolnej części klatki piersiowej to urodzisz chłopca. Inny mit mówi, że kresa czarna pojawia się tylko u kobiet, które urodzą synów. Potraktuj je jednak z przymrużeniem oka. Każda kobieta ma 50% szans na posiadanie chłopca i 50% szans na dziewczynę w każdej ciąży. Również mit o tym, że kresa ma wskazywać dziecku drogę na świat można włożyć między bajki.
Jak się pozbyć kresy czarnej?
Nie ma metod rozjaśniania, usuwania linii na brzuchu. Po prostu nie ma potrzeby. Kresa czarna po urodzeniu dziecka jaśnieje i znika samoistnie. Następuje to od kilku lub kilkunastu miesięcy po porodzie. Tylko w nielicznych przypadkach pozostaje lekko widoczna na dłużej. Potraktuj ją jako pamiątkę i znak, że w Twoim brzuchu jeszcze niedawno mieszkał mały lokator lub lokatorka.
Źródła:
Kaz Cooke „Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach”
Józef Bogusz „Encyklopedia dla pielęgniarek”
www.mamotoja.pl
Dodaj komentarz