Artykuł został opracowany na podstawie danych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dostępnych na stronie www.rodzicielski.gov.pl
2 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wykorzystywania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Z artykułu dowiecie się, co się zmieniło i jakie urlopy przysługują rodzicom zgodnie z nowymi regulacjami.
Najważniejsze zmiany od 2016 roku:
1) Urlop macierzyński (podstawowy)
Długość urlopu macierzyńskiego podstawowego jest taka, jak do tej pory, czyli 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, od 31 do 37 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie
2) Urlop rodzicielski
Wymiar urlopu rodzicielskiego to do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie
Uwaga: Łączna długość płatnych urlopów związanych z narodzinami dziecka nie zmienia się i wynosi do 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i od 65 do 71 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Wyjątek: Nowe przepisy pozwalają wziąć do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w czasie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu. Decyzja o skorzystaniu z takiej możliwości i wyborze terminu należy do rodziców. Można na przykład wziąć taki urlop w czasie, gdy dziecko idzie do przedszkola lub szkoły, by ułatwić mu przystosowanie się do zmiany. Pamiętajmy jednak, że gdy decydujemy się na wykorzystanie jednej części urlopu rodzicielskiego w ten sposób, pomniejszamy liczbę części przysługującego nam urlopu wychowawczego.
Jak to wygląda w praktyce? Jeśli pracując na pół etatu korzystasz jednocześnie z 8 tygodni urlopu rodzicielskiego, Twój urlop rodzicielski wydłuża się o 4 tygodnie (8 tygodni x ½ etatu), podczas których nie wykonujesz pracy.
Zgodnie z nowymi przepisami, rodzice mogą wymieniać się opieką nad dzieckiem i świadczeniami rodzicielskimi w takiej sytuacji.
Jak to wygląda w praktyce? Wyobraźmy sobie taką sytuację: mama dziecka prowadzi działalność gospodarczą i opłaca w związku z tym składki na ubezpieczenia społeczne. Tata dziecka jest pracownikiem zatrudnionym na etacie. Mama będzie pobierać zasiłek macierzyński przez 20 tygodni, czyli przez tyle, ile trwa urlop macierzyński. Tata będzie mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego na to dziecko.
Uwaga: W pierwszym wniosku o udzielenie zwolnienia w danym roku musimy określić, czy chcemy je wziąć w wymiarze godzinowym, czy też w wymiarze dziennym. Jeżeli w pierwszym wniosku jedno z rodziców zaznaczy, że chce wziąć 4 godziny takiego zwolnienia, to do końca roku może wykorzystać przysługujące mu 12 godzin (tylko w wymiarze godzinowym, nie może już przejść na wymiar dzienny).
Dodaj komentarz