Strona główna » W jakim wieku posłać dziecko na kurs pływania?

W jakim wieku posłać dziecko na kurs pływania?

Pływanie i inne sporty

Warto zabierać dziecko na basen. I to z kilku powodów. Po pierwsze, żeby oswoić malucha z wodą. Jeśli planujemy urlop nad morzem lub jeziorem, wcześniejszy trening na basenie pozwoli mu oswoić się z wodą. Ale też nauczy ostrożności. Maluch będzie miał okazję przekonać się, że nie zawsze można dosięgnąć dna, albo jak nieprzyjemne jest uczucie, kiedy woda naleje się do noska. Będzie więc wiedział, że igraszki w wodzie mogą być bardzo przyjemne, ale też że trzeba uważać i najlepiej wchodzić do wody w nadmuchiwanym kółku i pod opieką rodziców.

Nie do przecenienia jest wpływ aktywności w wodzie na ogólny rozwój fizyczny dziecka. Przy nauce pływania nasz przedszkolak używa wielu różnych grup mięśni. Jest to zatem świetna gimnastyka ogólnorozwojowa. Co więcej, w wodzie trudno o kontuzje, które zdarzają się na placu zabaw. Wpływ pływania na prawidłowy rozwój kręgosłupa i mięśni grzbietu jest tak znany, że chyba nie trzeba o tym mówić. Wyprawy na basen służą również hartowaniu organizmu.

Część rodziców zapisuje dzieci na zorganizowane kursy pływania dla przedszkolaków. Jednak godne polecenia są rodzinne wyjścia na basen. Dziecko w towarzystwie rodziców czuje się zwykle bezpieczniej, a poza tym wspólne pluskanie się jest okazją do świetnej zabawy dla wszystkich. Wiele basenów oferuje różnorodne atrakcje – możemy pozjeżdżać ze zjeżdżalni, albo pogrzać się w jaccuzi. Spróbujmy też nauczyć dziecko, jak samodzielnie poruszać się w wodzie: niech maluch leżąc na brzuchu i trzymając w rękach deskę, porusza naprzemiennie wyprostowanymi nogami. Zwróćmy tylko uwagę, żeby dziecko trzymało głowę odpowiednio wysoko, inaczej woda może się dostać do nosa, oczu albo uszu.

Wiele ośrodków sportowych ma w ofercie różne zajęcia dla przedszkolaków. Poza pływaniem warto polecić zajęcia ogólnorozwojowe. Ale i inne sporty też mogą być odpowiednie dla małych dzieci, jeśli tylko prowadzone są w małej grupie, opierają się na zabawie i kładą nacisk na wszechstronny rozwój fizyczny dziecka, a nie na ćwiczenie wybranych grup mięśni. Taki charakter mają np. fachowo prowadzone zajęcia judo dla najmłodszych. Są one godne polecenia zwłaszcza dla dzieci bardzo żywych i zadziornych. Mają spory walor wychowawczy – uczą dyscypliny i samokontroli. Wybór zajęć sportowych odpowiednich dla naszego dziecka zawsze warto skonsultować z lekarzem pediatrą czy ortopedą dziecięcym.

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki