Strona główna » Koronawirus » Koronawirus - czas wolny » Wakacje z niemowlęciem – jak je spędzić w tym roku?

Wakacje z niemowlęciem – jak je spędzić w tym roku?

Wakacje z niemowlęciem

Każda podróż z małym dzieckiem jest wyzwaniem. Tego lata musimy dodatkowo liczyć się z ograniczeniami związanymi z epidemią Covid-19. Czy nie lepiej zrezygnować z urlopu?

Pierwsze wakacje z niemowlęciem dla większości rodziców są wielkim rozczarowaniem. Przywykli do pewnego stylu spędzania urlopu stają oni nagle twarzą w twarz z terrorem w wykonaniu kilkumiesięcznego członka rodziny. Co więcej, próby zmuszenia go do zaakceptowania dorosłej wersji wypoczynku kończą się zwykle jeszcze większym fiaskiem. Dlatego właśnie wakacje z niemowlęciem trzeba, niestety, dopasować do jego potrzeb i ograniczeń.

Gdzie pojechać?

Echa epidemii Covid-19 są pozostają głośne i wiele destynacji zagranicznych pozostaje zamkniętych lub niebezpiecznych. Zamiast narażać się na ewentualną kwarantannę lepiej jest więc z małym dzieckiem wybierać podróże krajowe. Naturalnie, stopniowe otwieranie granic będzie zwiększać potencjał wyjazdów również do krajów europejskich, w których epidemia jest pod kontrolą – aktualne dane na temat sytuacji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja.

Ale i w Polsce wybór miejsc i sposobów wypoczynku jest dość szeroki – od piaszczystych plaż Bałtyku po malownicze Tatry i Karkonosze. Nie wszędzie jednak niemowlę będzie się dobrze bawić! Aktywne wakacje dorosłych mogą bowiem oznaczać dla maluszka nudę i udrękę, nie mówiąc już o niebezpieczeństwach. Dlatego przed wyborem destynacji warto wziąć pod uwagę następujące fakty:

 • Maluchy lubią plażę i świetnie czują się na piasku, ale nie można zakładać, że będziemy na niej spędzać z niemowlęciem cały dzień. W urlop nad morzem trzeba więc wkomponować alternatywne wycieczki/ rozrywki oraz ochronę przeciwsłoneczną na plażę w postaci parasola czy namiotu. Zimne fale też nie muszą maluchowi przypaść do gustu!
 • Wypoczynek nad jeziorem zazwyczaj daje szansę połączenia kontaktu z wodą z przyjemną osłoną lasu. Pamiętajmy jednak, że niemowlaka nie zabierzemy na łódkę ani na kajak, a kąpieliska publiczne bywają mocno zanieczyszczone. Nad wodą grożą maluszkowi również komary, więc dobrze jest wózek zabezpieczyć moskitierą.
 • Wakacje w górach muszą przede wszystkim uwzględniać bezpieczeństwo – wybieramy więc tylko łatwe, niedługie szlaki, na których dziecku w nosidełku (https://niebieskiepudelko.pl/jak-wybrac-ergonomiczne-nosidelko-dla-dzieci/) nie będzie nudno i uciążliwie. Pamiętajmy też, że nie wszystkie niemowlęta dobrze znoszą noszenie, więc opcję tą dobrze jest wypróbować w domu na kilkukilometrowych przechadzkach.
 • Pobyt w mieście lub innych atrakcjach kulturalnych z jednej strony umożliwia swobodne korzystanie z wózka, restauracji, toalet, itd.; z drugiej, stwarza dla maluszka ryzyko nadmiernej stymulacji hałasem i tłumem. Poza tym czy nie lepiej jest zabrać bobasa z dala od smogu i zagrożeń związanych z Covid-19?

Co spakować?

Podróżowanie na lekko to piękny i romantyczny ideał, który nijak jednak nie przystaje do życia z niemowlęciem. Poza rzeczami oczywistymi – pieluchami, mlekiem, butelkami, smoczkami, kosmetykami, itd. – większość rodziców zabiera pokaźną liczbę niemałych sprzętów i jest w tym sporo sensu! Niby można sobie wyobrazić, że maluch przeżyje kilka dni bez leżaczka, wanienki czy lampki do zasypiania, ale problemy z przeżyciem mogą mieć rodzice. Niemowlęta, co do zasady nie lubią bowiem zmian warunków, do których się już zdążyły przyzwyczaić. Zmiana powoduje niepokój i zagrożenie, a w konsekwencji płacz, grymaszenie, a nawet ataki wściekłości. Kiepska to kondycja na wakacje!

Pakowanie (https://niebieskiepudelko.pl/co-spakowac-na-wakacje-z-dziecmi/) ze sobą w podróż znajomych sprzętów i zabawek ma właśnie na celu ukojenie potrzeby maluszka otaczania się rzeczami dobrze znanymi. Choć to mało wygodne, lepiej jest więc zabrać więcej niż potem żałować i wracać do domu w połowie urlopu!

Ograniczenia w podróży związane z Covid-19

Gdyby niemowlęcych kaprysów nie było mało, w tym roku wyjazd na wakacje mocno utrudnia nam epidemia koronawirusa (https://niebieskiepudelko.pl/koronawirus-wakacje-z-dziecmi-w-dobie-epidemii-koronawirusa/). Choć bowiem gospodarka się ożywia, a przemysł turystyczny powoli wraca do siebie, miną miesiące zanim będzie jak dawniej. Ograniczeniu wciąż podlega korzystanie z niektórych usług gastronomicznych typu bufetowe śniadanie w hotelu czy środków transportu. Paradoksalnie w obecnej sytuacji najwięcej wakacyjnej swobody zapewniają nam pobyty niezorganizowane i niezależne – własnym autem, w wynajętej kwaterze, apartamencie czy na polu kempingowym. Po pierwsze, styk z obcymi ludźmi jest w nich ograniczony do minimum. Po drugie, można mieć większą kontrolę nad warunkami sanitarnymi przy samodzielnym gotowaniu. Po trzecie, możemy spodziewać się mniejszych uciążliwości związanych z ograniczeniami związanymi z Covid-19.

Samodzielne zakwaterowanie ma jeszcze jednej wielki plus w odniesieniu do podróży z niemowlęciem – ułatwia ono dotrzymywanie reżimu drzemek, zabaw czy posiłków. Większe mamy również szansę na ciszę i spokój, często wręcz na własny skrawek ziemi, gdzie brzdąc może bezpiecznie korzystać ze świeżego powietrza i cudów przyrody. Może się okazać, że mały ogródek w ustronnym, czystym zakątku to zdaniem niemowlęcia ideał wymarzonych wakacji!

 

 

Instagram
Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki