Rodzinne święta z kilkuletnimi pociechami bywają wyzwaniem na wielu frontach. Aby zaoszczędzić sobie stresu przy stole, warto zawczasu przygotować kilka smakowitych alternatyw dla niejadków.
Małe dzieci, niezależnie od swoich grymasów, też zasługują na wyjątkowość kulinarną. Filozofia „jak nie chcesz żurku, to dostaniesz chleb z masłem” nie buduje sympatii dla tradycji, wręcz przeciwnie. Dlatego planując menu dla najmłodszych, warto uwzględnić wielkanocną tematykę – praktyka pokazuje, że im bardziej kusząco i wesoło prezentuje się potrawa, tym mniej budzi zastrzeżeń.
Jeśli upieczesz dla najmłodszych zajączkowe bułeczki, możesz być pewna, że nikt nie będzie grymasić, a śniadanie będzie wielką zabawą.
Składniki: 1 opakowanie suszonych drożdży, ¼ szklanki ciepłego mleka, ¾ szklanki ciepłej wody, 2 łyżki cukru, 2 łyżki smalcu lub masła, 1 jajo, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka suszonej szałwii, ½ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej, 3-3 ½ szklanki mąki, roztopione masło
Przygotowanie: Drożdże rozpuść w ciepłej wodzie. W duże misie połącz 2 szklanki mąki, przyprawy, cukier, smalec, miksturę drożdżową i jajko, a następnie zmiksuj do uzyskania konsystencji kruszonki. Dodaj mleko i miksuj na gładką masę. Dodaj resztę mąki i zagnieć ciasto, po czym odstaw je w ciepłe miejsce na godzinę, aby wyrosło. Następnie je zbij i poczekaj jeszcze 10 minut. Podziel ciasto na 24 części, a każdą po kolei uformuj w wałek o długości 50 cm. Przetnij go na połowę, a jedną połowę pokrój na 1 kawałek o długości 12 cm, dwa kawałki po 5 cm i 1 kawałek 3 cm. Najdłuższy pasek zwiń w ślimaka – będzie to tułów zajączka. Z następnego zwiń głowę, a z krótszych uszy i ogon. Pozlepiaj wszystkie części i ułóż zajączki na blasze. Piecz 10-12 minut w temperaturze 190°C. Po upieczeniu przetrzyj roztopionym masłem.
Spróbuj zachęcić maluchy do przekąszenia potrzebnych organizmowi witamin w postaci nowalijek. Z rzodkiewek możesz powycinać kwiatki, które ułożysz na liściach sałaty. Pomidorki koktajlowe przekrojone w pół dają wspaniałe muchomorowe kapelusze, które wystarczy przylepić majonezem na połówkę jajka i ozdobić kropkami. Posiekaną rzeżuchę możesz natomiast zmieszać z serkiem śmietankowym i w połączeniu z pastą jajeczną dekorować nimi kawałki chleba wycięte w kształt pisanek.
Wypróbuj też marchewki w doniczkach…
Składniki: 1 puszka ciecierzycy, ½ cytryny, 1 ząbek czosnku, 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki tahini, 250 g marchewek typu baby, natka pietruszki
Przygotowanie: Odsączoną ciecierzycę zmiksuj z sokiem z cytryny, oliwą, rozdrobnionym czosnkiem i tahini. W razie potrzeby dodaj nieco wody i dopraw do smaku solą i pieprzem. Każdą marchewkę wydrąż lekko na wierzchołku, a do otworu nałóż ciecierzycowej pasty i wciśnij gałązkę pietruszki. Małe filiżanki czy miseczki napełnij humusem po brzegi, a do każdej powciskaj 3-4 marchewki.
Wszyscy kochamy objeść się na święta, ale nikomu to nie służy. Dzieci dostaną pewnie paczki ze słodkościami, więc postaraj się, aby wypieki na stole były jak najzdrowsze. Zamiast tradycyjnych mazurków z grubymi cukrowymi polewami przygotujcie razem kruche ciasteczka, które udekorujecie wspólnie cienką warstwą kolorowego lukru. Kup foremki w kształcie jajek, zajączków i kurczaków i oddajcie się wielkanocnemu szaleństwu.
Składniki: 300 g mąki, 100 g cukru, 150 g miękkiego masła, 1 jajo, esencja waniliowa,
Przygotowanie: Z wszystkich składników zagnieć ciasto, uformuj w dysk i włóż do lodówki na godzinę. Rozwałkuj połowę schłodzonego ciasta na oprószonej mąką tortownicy i wycinaj kształty foremkami. Jajeczne rób zawsze podwójnie, a w środku jednej części wycinaj dodatkowe kółko na wzór żółtka. Piecz 12-15 minut w temperaturze 180°C. Ostudzone ciastka dekoruj lub, w przypadku jajek smaruj morelową marmoladą i sklejaj z drugą połówką, z wyciętym „żółtkiem”.
Możesz też przygotować lżejszą, mniej słodką paschę, która dobrze zrobi również dorosłym. Atrakcyjnie udekorowana będzie zdrowym i przyjemnym deserem.
Składniki: 500 g twarogu,5 łyżek jogurtu greckiego, 1 banan, 10 daktyli, 3 łyżki miodu, 2 łyżki suszonych żurawin, 3 łyżki łuskanych niesolonych pistacji, 1 łyżka soku z cytryny
Przygotowanie: Zmielony twaróg połącz z rozgniecionym bananem, jogurtem, sokiem z cytryny i miodem i dokładnie zmiksuj. Wmieszaj pokrojone bakalie i wyłóż masę do sita wyłożonego czystą ściereczką. Lekko odciśnij i włóż do lodówki na 6 godzin. Po tym czasie wywróć sito do góry dnem na talerz, i wierzch paschy udekoruj bakaliami.
Dodaj komentarz