Wskazówki dla taty w 5 miesiącu życia dziecka: Czas na pokarmy stałe

Czas na pokarmy stałe

Jak sprawić aby jedzenie było przyjemnością?
Dlaczego ważne są zasady?

W wieku około pięciu miesięcy nadchodzi czas na zmiany w diecie dziecka. Maluch może już oprócz mleka mamy, przyjmować pokarmy stałe. Do jego diety wprowadzamy wtedy przetarte owoce, gotowane warzywa lub kaszkę. Wtedy to Ty, jako ojciec, musisz pokazać dziecku namiastkę zasad savoir-vivre’u. Sposób, w jaki zachowujesz się podczas posiłków został prawdopodobnie „zakodowany” w pamięci dziecka już jakiś czas temu, ale teraz chodzi o coś zupełnie innego. Daj mu do zrozumienia, że takie same zasady obowiązują wszystkich, którzy spożywają posiłek przy wspólnym stole. Uprzednio przedyskutujcie taki spis zasad, do którego wszyscy będziecie się musieli stosować. Może on zawierać takie punkty jak np. „jemy razem, nikt nie siedzi przed telewizorem, nikt nie czyta gazety. Kiedy nie jesteśmy już głodni, kończymy jedzenie, a nie bawimy się resztkami, z odejściem od stołu czekamy na moment, kiedy wszyscy zakończą jedzenie, itp”. Możesz zachować taką listę i przestrzegać zasad razem z dorastającym dzieckiem. Kolejnym elementem Twojej roli jest „pilnowanie porządku”. Nie wahaj się zwrócić uwagę, gdy pociecha bawi się bądź rzuca jedzeniem. Takie z pozoru proste czynności pomogą Ci osiągnąć sukces już zanim złe nawyki zagoszczą na dobre w codziennym zachowaniu szkraba.

Może się zdarzyć, że dziecko wcale nie będzie miało ochoty jeść tego, co Wy będziecie chcieli mu podawać. Tutaj rozpoczyna się kolejna misja, która może należeć zarówno do Ciebie jak i do partnerki –  pokazanie maluchowi, że jedzenie może być fajne. Jak to zrobić? Możesz zacząć od zabawy podczas przygotowywania: układaj fantazyjne wzory z poszczególnych potraw, jedzcie na kolorowych talerzach, pokaż dziecku, że jedzenie może być czymś miłym, niekoniecznie obowiązkowym!

Tagi: , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W 5.miesiącu? Standardy WHO mówią jasno, że pokarmy stałe należy wprowadzać po ukończeniu 6.miesiąca, czyli dopiero w 7 miesiącu życia dziecka!

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki