Niebieskie Pudełko Małe dziecko Przezorny rodzic, czyli jakie wypadki najczęściej zdarzają się niemowlętom

Przezorny rodzic, czyli jakie wypadki najczęściej zdarzają się niemowlętom

wypadki dzieci

Straszenie rodziców czarnymi scenariuszami, które mogą przydarzyć się ich pociechom, z jednej strony prowadzi do szkodliwej nadopiekuńczości. Z drugiej jednak, okazuje się, że większości z nas brakuje często wyobraźni i nieświadomie narażamy dzieci na niepotrzebne ryzyko.

Znalezienie złotego środka między ostrożnością i przezornością a daniem dziecku swobody rozwoju to zadanie bardzo ciężkie i niewielu rodziców jest w stanie mu podołać. Zdarza się jednak i tak, że choć martwimy się nieustannie i zabezpieczamy dom w wszelkie modne sposoby, w istocie przeoczamy zagrożenia znacznie poważniejsze niż bakteria na nieuprasowanym ubranku czy ukąszenie przez komara. O skali i częstotliwości występowania określonych wypadków wśród niemowląt najlepiej mówią tymczasem międzynarodowe statystki, które powinny być dla nas głównym źródeł do refleksji.

Siła upadków

Naukowcy z Sydney w Australii podjęli się zadania przeanalizowania najczęstszej przyczyny hospitalizacji dzieci w wieku do lat 4 i okazało się, że prym wiodą zdecydowanie upadki. Wśród starszych dzieci chodzi głównie o urazy związane z akrobacjami na placach zabaw, ale padają także niemowlęta. A konsekwencje mogą być bardzo poważne – od złamania kończyny po wstrząs mózgu czy pęknięcie czaszki. Jak to się dzieje? Bardzo często winna jest miłość braterska – starsze rodzeństwo z zapałem nosi niemowlaka, ale nie zawsze jest go w stanie utrzymać. Wypadnięcie z rąk zdarza się często także rodzicom i innym dorosłym – zwykle w trakcie kąpieli lub zabawy, np. w podrzucanie maluszka. Spora grupa niemowląt pada również z mebli – łóżka, kanapy czy stołu, a nawet niezapiętego krzesełka do karmienia. W tym przypadku problemem jest zaskakująca mobilność małego człowieczka, który wczoraj jeszcze nie umiał się przetoczyć z boku na bok, a dziś już potrafi i to impetem!

Uduszenia zawsze groźne

Mówiąc o wypadkach wśród niemowląt, nie sposób nie wspomnieć o nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), która dotyczy zwłaszcza dzieci w wieku od 2 do 4 miesiąca życia. I choć zatrzymanie oddechu u maluszka może mieć podłoże fizjologiczne, bardzo często mówi się również o złej pozycji w łóżeczku, przegrzewaniu oraz nadmiarze tekstyliów. Niestety, dziecko, które teoretycznie już z SIDS wyrośnie wciąż podlega poważnemu ryzyku uduszenia, a to za sprawą rozmaitych rzeczy wkładanych do buzi. Wbrew pozorom zakrztuszenie z jedzenia jest rzadko tragiczne w skutkach – o wiele większe zagrożenie stwarzają małe przedmioty – oderwane guziki, drobne zabawki lub ich części, monety, wstążki czy koraliki znajdowane na ziemi. Eksperci przestrzegają, żeby doceniać spryt małych rączek, które są w stanie rozmontować wiele teoretycznie bezpiecznych przedmiotów na mniejsze części!

Zatrucia wśród najmłodszych

Wspomniane wyżej studium australijskie udowodniło, że zatrucia są najczęstszym wypadkiem dotykającym dzieci w wieku od 1 do 2 roku życia. Ma to oczywiście ze związek ze zwiększoną mobilnością maluszka, tendencją do wkładania wszystkiego do buzi oraz nierozumieniem zakazów. Bo też na współpracę dziecka w tym wieku nie ma co przesadnie liczyć. W samych Stanach Zjednoczonych dwoje małolatów umiera każdego dnia z powodu zatrucia! Wśród powtarzających się nagminnie scenariuszy są połknięcia szamponu, perfum, chemii do czyszczenia, a także wkładu do e-papierosów. Dalej maluchy chętnie dozują sobie same lekarstwa, które nigdy i pod żadnym pozorem nie powinny się znajdować w zasięgu dziecka do lat 5! Niestety, wciąż zdarzają się jeszcze zatrucia gazowe spowodowane wydobywaniem się tlenku węgla z kuchenki czy piecyka – noworodek czy niemowlę będzie zawsze pierwszą ofiarą ekspozycji na CO!

Dać się sparzyć?

W rankingu największych zagrożeń dla niemowląt I dzieci do 2 lat wysoko plasują się również oparzenia, które mogą być pożądaną nauczką pt.”nie wkładaj palca do ognia”, ale bywają także przyczyną nieopisanych cierpień, hospitalizacji czy deformacji skóry. Najczęściej dochodzi do nich w kuchni albo łazience, co powinno dać rodzicom do myślenia. Mowa tu przede wszystkim o wkładaniu rączek lub wchodzeniu do gorącej wody w wannie, przechylaniu kubka z wrzącą kawą czy herbatą, ściąganiu garnków z płyty grzewczej. Stosunkowo często odnotowuje się również poparzenie elektrycznymi urządzeniami typu żelazko, lampa, grzejnik oraz prądem z gniazdka. Wreszcie, nie można również bagatelizować parzeń związanych z ekspozycją na słońce – u bardzo małych dzieci zaniedbania w tym zakresie mogą poważnie uszkodzić skórę.

Wypadki, których byś sobie nie wyobraził

Wspomniane wyżej ryzyka, choć najwidoczniej bagatelizowane, sądząc z częstotliwości wypadków, są jednak dość wyobrażalne. Ale niemowlęta potrafią poszerzyć repertuar potencjalnych urazów o naprawdę niesamowite pomysły. Dla przykładu amerykański periodyk „Pediatrics” podaje, że w latach 1991-2010 w Stanach Zjednoczonych hospitalizowano 45 tysięcy dzieci poniżej trzeciego roku tylko z powodu urazów spowodowanych kubkami niekapkami! Najczęściej chodziło o niemowlęta zaczynające się uczyć chodzić i trzymające przy tym kubek w ustach. Poza tym maluszki z ochotą wkładają sobie ostre przedmioty do nosa i uszu, oraz ranią skórę, śluzówkę jamy ustnej a nawet rogówkę papierem czy zbyt długimi paznokciami.

Jak to przeżyć i nie oszaleć? Naturalnie, nie da się stworzyć dla dziecka w 100% bezpiecznego świata, bo też i nie o to w życiu chodzi. Zranienia są częścią ważnej lekcji o zagrożeniach czyhających wokół, a ból jest podstawą nauki. Tym niemniej, okoliczności mogące powodować śmierć, trwałe kalectwo bądź długie cierpienia warto z życia dziecka eliminować zupełnie, biorąc zawsze poprawkę na to, że maluch sięgnie o wiele dalej niż by się nam mogło zdawać.

 

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki