Zdrowie matki w 12. tygodniu ciąży

Kobieta w ciąży przegląda treści na telefonie komórkowym

Za chwilę rozpoczniesz czwarty miesiąc ciąży! Mdłości i inne nieprzyjemne symptomy pierwszego trymestru powinny już ustępować. Przed Tobą najlepsze.

Nie wszystko jest oczywiście lekkie, łatwe i przyjemne. Choć mdłości i zmęczenie powinny zacząć odchodzić w zapomnienie, czekają Cię teraz nowe ciążowe symptomy: bóle głowy, silniejsze wzdęcia oraz zwiększona wydzielina z dróg rodnych. Ta ostatnia może być tak obfita, że będzie sprawiać wyraźny dyskomfort.


Naucz się rozpoznawać infekcje intymne w czasie ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/infekcje-pochwy-w-ciazy/


Wraz z poprawą samopoczucia prawdopodobnie wzrośnie ochota na seks. I nie trzeba się przed nią bronić! Orgazm, nawet jeśli pociągnie za sobą skurcze macicy, nie może wywołać poronienia. Wyjątkiem od tej zasady są komplikacje ciążowe – wówczas o zakazie współżycia na pewno poinformuje Cię lekarz prowadzący.

Wizyta u ginekologa

Pora na kolejną (drugą) wizytę u ginekologa. Zabierz z sobą wszystkie wyniki badań. Zapisz sobie wszystko, o co chciałabyś zapytać swojego lekarza.

Jeśli w Twojej rodzinie występują choroby genetyczne, doznałaś kilkukrotnego poronienia lub masz ponad 35 lat, oprócz klasycznego testu potrójnego, możesz odpłatnie zrobić tzw. test PAPP-A – jest to bezpieczne badanie przesiewowe w kierunku zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patou u płodu. Kobietom w grupie wysokiego ryzyka proponuje się również bezinwazyjne testy NIPT i NIFTY.

Apetyt rośnie

Wiele kobiet odkrywa, że gdy mdłości ustępują, ochota na jedzenie rośnie. Na tym etapie przyszłe mamy mają tendencję do popadania w skrajności: albo zaczynają jeść z dwoje, ryzykując otyłość; albo martwią się, że zanadto przytyją i odmawiają sobie przekąsek. Złoty środek nie jest wcale taki trudny – zaplanuj 5 porcji dziennie, tak, aby żadna nie przekraczała 500 kcal.

Ważne jest oczywiście nie tylko, ile jesz, ale także co. Pączki, drożdżówki i lody, choć poprawiają samopoczucie dziecku, wiele korzyści niestety nie przynoszą. Jeśli masz ciągoty na słodkie, pofolgują sobie raczej pełnoziarnistymi ciastami własnej roboty, batonikami muesli czy suszonymi owocami.

 

Batony energetyczne muesli z orzechami i migdałami na białej powierzchni drewnianej

 

Pamiętaj też, że jeśli nie dostarczysz dziecku wraz z pożywieniem wapnia, które jest mu potrzebne do budowy układu kostnego, będzie go czerpać z zapasów zgromadzonych w Twoich kościach. Według Światowej Organizacji Zdrowia ciężarne dziennie potrzebują 1200 mg wapnia. Gdzie można go znaleźć?

Dobre źródła wapnia to: mleko, jogurt, sery, jarmuż, łosoś, sezam, szprotki, brokuły.

 

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona