Za chwilę rozpoczniesz czwarty miesiąc ciąży! Mdłości i inne nieprzyjemne symptomy pierwszego trymestru powinny już ustępować. Przed Tobą najlepsze.
Nie wszystko jest oczywiście lekkie, łatwe i przyjemne. Choć mdłości i zmęczenie powinny zacząć odchodzić w zapomnienie, czekają Cię teraz nowe ciążowe symptomy: bóle głowy, silniejsze wzdęcia oraz zwiększona wydzielina z dróg rodnych. Ta ostatnia może być tak obfita, że będzie sprawiać wyraźny dyskomfort.
Naucz się rozpoznawać infekcje intymne w czasie ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/infekcje-pochwy-w-ciazy/
Wraz z poprawą samopoczucia prawdopodobnie wzrośnie ochota na seks. I nie trzeba się przed nią bronić! Orgazm, nawet jeśli pociągnie za sobą skurcze macicy, nie może wywołać poronienia. Wyjątkiem od tej zasady są komplikacje ciążowe – wówczas o zakazie współżycia na pewno poinformuje Cię lekarz prowadzący.
Pora na kolejną (drugą) wizytę u ginekologa. Zabierz z sobą wszystkie wyniki badań. Zapisz sobie wszystko, o co chciałabyś zapytać swojego lekarza.
Jeśli w Twojej rodzinie występują choroby genetyczne, doznałaś kilkukrotnego poronienia lub masz ponad 35 lat, oprócz klasycznego testu potrójnego, możesz odpłatnie zrobić tzw. test PAPP-A – jest to bezpieczne badanie przesiewowe w kierunku zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patou u płodu. Kobietom w grupie wysokiego ryzyka proponuje się również bezinwazyjne testy NIPT i NIFTY.
Wiele kobiet odkrywa, że gdy mdłości ustępują, ochota na jedzenie rośnie. Na tym etapie przyszłe mamy mają tendencję do popadania w skrajności: albo zaczynają jeść z dwoje, ryzykując otyłość; albo martwią się, że zanadto przytyją i odmawiają sobie przekąsek. Złoty środek nie jest wcale taki trudny – zaplanuj 5 porcji dziennie, tak, aby żadna nie przekraczała 500 kcal.
Ważne jest oczywiście nie tylko, ile jesz, ale także co. Pączki, drożdżówki i lody, choć poprawiają samopoczucie dziecku, wiele korzyści niestety nie przynoszą. Jeśli masz ciągoty na słodkie, pofolgują sobie raczej pełnoziarnistymi ciastami własnej roboty, batonikami muesli czy suszonymi owocami.
Pamiętaj też, że jeśli nie dostarczysz dziecku wraz z pożywieniem wapnia, które jest mu potrzebne do budowy układu kostnego, będzie go czerpać z zapasów zgromadzonych w Twoich kościach. Według Światowej Organizacji Zdrowia ciężarne dziennie potrzebują 1200 mg wapnia. Gdzie można go znaleźć?
Dobre źródła wapnia to: mleko, jogurt, sery, jarmuż, łosoś, sezam, szprotki, brokuły.
Tagi: 12 tydzień ciąży, dwunasty tydzień ciąży
Dodaj komentarz