Połowa ciąży za Tobą – to powód do radości i świętowania. Z drugiej strony musisz teraz przygotować się na kilka miesięcy trudów.
Twój brzuszek jest już wyraźnie zarysowany – nie można mieć wątpliwości, że jesteś w ciąży. Kobiety w tym samym stadium ciąży mogą mieć większy lub mniejszy brzuch, ale nie wpływa to w żaden sposób na rokowania ciąży, ani nie mówi nic o rozwoju dziecka. Apetyt Ci dopisuje, więc uda, pośladki i ramiona też mogą się zaokrąglać. Nie staraj się odchudzać, ale kontroluj porcje i nie przesadzaj ze słodyczami. Otyłość w czasie ciąży nie jest dobra ani dla Ciebie, ani dla dziecka.
Sprawdź, ile kilogramów można przytyć w czasie ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/waga-w-ciazy/
Macica regularnie się kurczy w czasie ciąży – jest to forma treningu. O ile skurcze są krótkie, słabe i sporadyczne, nie powinny Cię niepokoić. Nazywa się je fachowo skurczami Braxtona Hicksa i właśnie teraz, w 20 tygodniu mogą zacząć dawać o sobie znać.
Naukowcy nie zgłębili jeszcze istoty tych przygotowawczych skurczów, ale wiemy, że pojawiają się one częściej w warunkach:
Niektórzy naukowcy twierdzą wręcz, że skurcze Braxtona Hicksa pojawiają się w momentach stresu fizycznego i psychicznego jako reakcja obronna – aby zwiększyć dopływ natlenionej krwi do płodu.
Wiele matek wspomina właśnie środkową część ciąży jako najlepszy okres. Nie tylko energia i libido dopisują, ale i odbicie w lustrze daje powody do zadowolenia. Na półmetku wiele kobiet zaczyna obserwować wzmacnianie się włosów i paznokci, nawet jeśli były do tej pory słabe. To zasługa hormonów, ale także zwiększonego krwioobiegu – nawet koloryt Twojej cery może być teraz ładniejszy.
Powiększone piersi doskonale prezentują się teraz w bluzkach dekoltami, co warto wykorzystać – zwłaszcza jeśli przed ciążą tego typu topy nie wyglądały na Tobie dobrze. Wydekoltowane sukienki z podwyższonym stanem to zresztą doskonała strategia, dzięki której można odwrócić uwagę od poszerzonych bioder czy żylaków pojawiających się na nogach.
Od tego momentu ciąży będziesz co tydzień przybierać na wadze od 200 do 450 g – to zupełnie normalne. Jeśli zaobserwujesz większy przyrost wagi, spróbuj przeorganizować menu, eliminując z niego słodycze i słodzone napoje.
Ważna kwestia to również stale zwiększająca się objętość krwi, którą przepompowuje Twoje serce. Aby nie popaść w stan anemii w związku ze zwiększoną produkcją hemoglobiny, pamiętaj, aby regularnie spożywać pokarmy bogate w żelazo, w tym zwłaszcza wątróbkę oraz chudą wołowinę. Pokarmowe źródła tego pierwiastka są bezpieczniejsze i gwarantują lepsze wchłanianie niż suplementy.
Tagi: 20 tydzień ciąży, dwudziesty tydzień ciąży
Dodaj komentarz