Rozmowa z dr Moniką Bator-Gregorczyk specjalistą ginekologiem – położnikiem ze szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Jesteś w ciąży i zaczął boleć Cię brzuch. Nie wpadaj w panikę, niektóre powody są całkowicie naturalne. Warto je poznać, by wiedzieć, kiedy naprawdę trzeba szybko pojechać do szpitala, a kiedy wystarczy położyć się na kanapie i odpocząć.

Jakie są przyczyny bólu brzucha na początku ciąży?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Od momentu zajścia w ciążę kobiecie towarzyszy wiele dolegliwości. W pierwszym trymestrze ciąży pacjentki zgłaszają ból podobny do tego, który występuje przy miesiączkowaniu. Wraz z powiększaniem się macicy może pojawiać się uczucie pełności w podbrzuszu oraz ból przy poruszaniu i zmianie pozycji. Ból ten jest związany z powiększaniem się macicy i rozciąganiem więzadeł macicznych.

Jakie są przyczyny bólu brzucha w późniejszej ciąży?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Od 20 tygodnia ciąży pojawiają się fizjologiczne krótkotrwałe bóle zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Powodują one kilkusekundowe twardnienie mięśnia macicy. Wraz z odczuwaniem ruchów dziecka kobieta może mieć coraz silniejsze dolegliwości związane z okresowym napięciem mięśnia macicy. 

Na kilka tygodni przed porodem pojawiają się regularne skurcze przepowiadające, związane są z przygotowaniem szyjki macicy do porodu, zwykle ustępują one samoistnie. Regularne, występujące ze zwiększoną częstotliwością i nasilające się w jednostce czasu skurcze mogą świadczyć o rozpoczęciu porodu.

Czy to jedyne przyczyny bólu brzucha w ciąży?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Bóle brzucha w ciąży mogą być także objawem wielu niepokojących chorób niezwiązanych z ciążą np.: zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia trzustki, kamicy pęcherzyka żółciowego. Mogą też być objawem porodu przedwczesnego, odklejania łożyska, zagrażającego poronienia.

Jak rozpoznać taki ból? Jakie są rodzaje bólu brzucha w ciąży?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Ważna jest lokalizacja bólu, miejsce jego rozpoczęcia, promieniowanie bólu oraz jego charakter. Ból pojawiający się w nadbrzuszu może być związany z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego – zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu nudności, wymioty i biegunka. Ból w okolicy lędźwiowej związany z częstomoczem, uczuciem parcia na pęcherz moczowy może być związany z zapaleniem układu moczowego. Ból rozpoczynający się w okolicy pępka, czyli w śródbrzuszu i schodzący do prawego dołu biodrowego może być sygnałem rozpoczynającego się zapalenia wyrostka robaczkowego. Nagły, silny długotrwały i powodujący stałe napięcie mięśnia macicy ból może świadczyć o odklejaniu łożyska.

Co zrobić, gdy boli brzuch w ciąży?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Wiele kobiet obserwuje u siebie twardnienie brzucha przy wysiłku fizycznym, sprzątaniu, długim przebywaniu w tej samej pozycji. Kiedy w ciąży pobolewa brzuch, można wziąć ciepłą, ale nie gorącą kąpiel, która działa relaksująco na mięsień macicy. Dodatkowo można zastosować środki rozkurczowe typu No-Spa. Przede wszystkim warto odpocząć.

Kiedy jechać do lekarza?

Dr Monika Bator-Gregorczyk: Każde pojawienie się dolegliwości bólowych w ciąży powinno być zgłoszone lekarzowi prowadzącemu ciążę. Jeśli pojawieniu się dolegliwości bólowych towarzyszy krwawienie bądź bóle nasilają się i nie ustępują po lekach rozkurczowych, trzeba pilnie uzyskać pomoc lekarską. Zawsze bezpieczniej jest sprawdzić stan dziecka niż ryzykować zlekceważeniem poważnych dolegliwości. Internet nie zastąpi wiedzy i doświadczenia klinicznego lekarza.

Rozmawiała: Monika Kucia

Monika Bator-Gregorczyk absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalista ginekolog- położnik. Pracuje w Szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach. Pasję bycia mama łączy z przyjemnością wykonywania swojego zawodu.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

21 marca ostatnia miesiączka i mam bóle podbrzusza i pępka czy to ciąża?

Od kiedy Aspargin jest środkiem rozkurczowym?

Forum

Forum
Advertisement

Imiona