Prawdopodobnie zaczynasz właśnie czuć się coraz bardziej „ciężarna”. Dla kobiet, które nigdy nie rodziły, te dziwne zmiany w organizmie mogą być sporym szokiem. Podpowiadamy jak się z nim oswoić.
Mimo że to dopiero początek ciąży, w Twoim organizmie krąży już o wiele więcej krwi. Możesz z tego powodu odczuwać wzmożone pragnienie – pij więc odpowiednio więcej, nie martwiąc się faktem, że będziesz potrzebować częściej chodzić do toalety. To zupełnie normalne: powiększająca się macica zaczyna aktywnie uciskać pęcherz.
Jednocześnie pamiętaj, że zatrzymywanie płynów w organizmie jest częstym efektem ubocznym ciąży. Sprawia ono, że przybierasz na wadze, a kończyny mają skłonności do obrzęków. Możesz częściowo ograniczyć to zjawisko, zmniejszając spożycie soli.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o optymalnej wadze w ciąży, przeczytaj: https://niebieskiepudelko.pl/waga-w-ciazy/
Hormon HCG (gonadotropina kosmówkowa) – stymulujący jajniki i ciałko żółte do wytwarzania odpowiednich ilości estrogenów i progesteronu – osiąga teraz swój najwyższy poziom. To za jego sprawą możesz odczuwać mdłości, które odrzucają od jedzenia nawet najbardziej lubianych posiłków.
HCG jest jednak bardzo ważnym sprzymierzeńcem ciąży. Pod jego wpływem stopniowo wykształca się dojrzałe łożysko, które wkrótce przejmie kontrolę nad hormonami. A wzrost progesteronu i estrogenu są również odczuwalne pod postacią zwiększonych, obolałych piersi oraz wrażliwych, wystających sutków.
Tagi: 7 tydzień ciąży, siódmy tydzień ciąży
Dodaj komentarz