Zgaga jest jedną z powszechniejszych ciążowych dolegliwości – dotyka nawet 17-45% ciężarnych! Mimo że niegroźna dla zdrowia mamy i dziecka, jest bardzo nieprzyjemnym dyskomfortem w codziennym życiu.
Co najgorsze, zgaga może pojawić się w każdym momencie ciąży i niektórym z nas towarzyszy całych 9 miesięcy! Z niektórych badań wynika, że pierwszym trymestrze cierpi na nią co piąta kobieta, w drugim trymestrze 39%, a w trzecim nawet ponad 60%. Trudno jednak znaleźć tutaj jakieś prawidłowości, gdyż zdarza się, że mama w ciąży odczuwa problem przez pierwsze trzy miesiące, a potem ustępuje on samoistnie.
Zgagę definiujemy jako cofanie się treści żołądkowej, przede wszystkim soków trawiennych, w górę przełyku, aż do gardła. Jest ona normalnie objawem choroby refluksowej, ale w czasie ciąży ma zwykle charakter przejściowego symptomu. Co więcej, bywa częścią większego zespołu niestrawności spowodowanej działaniem hormonów ciążowych. Dla przyszłej mamy codziennością wówczas stają takie zjawiska jak:
Objawy te najczęściej pojawiają się bezpośrednio po jedzeniu lub piciu, ale mogą być prowokowane również wysiłkiem fizycznym czy zmianą pozycji nawet 1-2 godziny po posiłku.
Za podstawowe przyczyny pojawiania się zgagi w ciąży uważa się:
Na szczęście, już niewielkie zmiany w stylu życia mogą przynieść znaczącą ulgę w natężeniu zgagi, a nawet ją skutecznie wyeliminować. Warunek pierwszy i niezbędny to powstrzymywanie się od najmniejszych nawet ilości alkoholu i dymu papierosowego – oba są wyjątkowo drażniące, a ten drugi dodatkowo wpływa na rozluźnienie napięcia zwieracza przełyku.
Poza tym do najważniejszych strategii przeciwdziałania zgadze należą:
Popularne porady dla kobiet w ciąży obejmują również naturalne wsparcie poprzez spożywanie:
Zasadniczo zgaga nie jest ani czymś wyjątkowym, ani ryzykownym w czasie ciąży. Ogromna większość z nas musi więc po prostu ją jakoś przecierpieć, idealnie stosując się do łagodzących wskazówek, wspomnianych powyżej. Jeśli jednak problem robi się na tyle silny, że utrudnia nam jedzenie i powoduje utratę wagi, należy skonsultować się z lekarzem. Istnieją leki, bezpieczne dla dziecka, które mama w ciąży może przyjmować w celu łagodzenia zgagi. Czasami może się też okazać, że przyjmowane aktualnie preparaty na inne schorzenia (np. antydepresanty) nasilają objawy żołądkowe ciężarnej i wówczas wskazana jest zmiana preparatu na inny.
Uwaga: Nawet sprzedawane bez recepty leki na zgagę i nadkwasotę mogą być zagrożeniem dla ciąży. Zawarty w nich sód powoduje bowiem zatrzymywanie wody w organizmie, co prowadzi do obrzęków; zaś niektóre preparaty zawierają także szkodliwe aluminium.
Nie zawsze ze zgagą w ciąży da się wygrać, ale spróbować na pewno warto i to najlepiej bez sięgania po medykamenty (zwłaszcza we własnym zakresie!). W najgorszym przypadku pamiętajmy, że ciąża i poród są tak naprawdę bardzo krótkim rozdziałem macierzyństwa, za którego dobrodziejstwa naprawdę warto trochę pocierpieć.
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4562453/
https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/indigestion-and-heartburn/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12011-heartburn-during-pregnancy
https://www.webmd.com/heartburn-gerd/guide/heartburn-during-pregnancy
Tagi: refluks żołądkowo-przełykowy, zgaga w ciązy
Dodaj komentarz