Karmienie naturalne jest promowane w polskich szpitalach tylko w teorii. W praktyce kobiety rzadko mogą liczyć na doradztwo laktacyjne, a aż 50% noworodków jest dokarmianych sztuczną mieszanką, często bez wiedzy mamy. Dlatego właśnie do pierwszego karmienia na porodówce warto się dobrze przygotować. Oto 12 rzeczy, które musisz wiedzieć przed pierwszym karmieniem w szpitalu, aby zwiększyć swoje szanse na udane karmienie w przyszłości.
Sprawdź i poczytaj opinie rodzących na temat szpitala, który wybrałaś na swój poród. Zwróć szczególną uwagę na stosunek placówki do karmienia piersią. To właśnie pierwsze doświadczenia z porodówki przekładają się na Twoje powodzenie w dalszym karmieniu piersią. Poszukaj odpowiedzi na następujące pytania:
Znajomość swoich praw na porodówce to połowa sukcesu do udanego karmienia piersią. Masz pełne prawo wymagać wsparcia personelu medycznego i/lub doradcy laktacyjnego w karmieniu naturalnym. Przy pierwszym karmieniu powinien być przy Tobie kompetentny pracownik szpitala, by w razie potrzeby doradzić, jak prawidłowo przystawić maluszka do piersi i upewnić się, że karmienie przebiega prawidłowo i dziecko nie ma problemów ze ssaniem. Po karmieniu masz prawo oczekiwać, by personel zbadał budowę wędzidełka u dziecka i wykluczył ewentualne problemy z jamą ustną, które mogą zakłócać przebieg karmienia.
Po pierwsze, nie musisz wyrażać zgody na to, by w razie problemów z laktacją personel medyczny uciskał Twoje piersi i wyciskał z nich pokarm. Wystarczy fachowe doradztwo i nauka prawidłowego przystawiania dziecka do piersi.
Po drugie, pracownicy szpitala NIE MAJĄ PRAWA dokarmiać Twojego dziecka mlekiem modyfikowanym bez Twojej zgody oraz bez podania medycznego uzasadnienia.
Czas na pierwsze karmienie piersią jest od razu po porodzie, najlepiej w czasie pierwszej godziny po urodzeniu. Wtedy w Twoich piersiach jest zgromadzona siara – pierwsze mleko szczególnie bogate w substancje odżywcze i przeciwciała.
Podczas karmienia piersią maluszek powinien wtulić się w pierś, chwycić brodawkę razem z otoczką i mieć wywinięte usta. Upewnij się także, że dziecko rzeczywiście ssie i łyka mleko. Podczas jednego karmienia powinnaś karmić z obu piersi. Pamiętaj, że to nie Ty decydujesz o zakończeniu karmienia, tylko Twoje dziecko.
Karmienie piersią nie powinno boleć – jeśli tak się dzieje, to znaczy, że dziecko nie ssie pokarmu prawidłowo lub masz do czynienia ze stanem zapalnym piersi. Po karmieniu powinnaś odczuć, że piersi robią się bardziej miękkie.
Dziecko możesz karmić na siedząco lub na leżąco. Zobacz, jak to zrobić:
Jako świeżo upieczona mama będziesz miała obawy, czy Twój maluszek oby na pewno najada się mlekiem z piersi. Jak możesz to stwierdzić?
Przystawiaj maluszka do piersi tak często, jak tego potrzebuje. Im częściej to robisz, tym więcej masz pokarmu. W pierwszych dniach po porodzie dziecko potrzebuje karmienia ok. 8 razy na dobę, w tym nocą.
Każde przystawianie dziecka do piersi i prawidłowe ssanie pobudza laktację, dlatego rób to jak najczęściej.
Niestety w wielu szpitalach w Polsce wciąż praktykuje się nieuzasadnione dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym zamiast po prostu nauczyć kobietę prawidłowej techniki karmienia piersią.
Każde dokarmianie dziecka sztuczną mieszanką zmniejsza szanse na powodzenie karmienia naturalnego. Dziecko, które otrzymuje mleko z butelki nie ssie tak intensywnie ani nie potrzebuje piersi tak często, jak dziecko niedokarmiane, a więc laktacja jest zaburzona.
Spadek wagi u noworodka o 7-10% jest czymś naturalnym i na pewno nie jest to sygnał, że natychmiast powinno się podać dziecku mleko modyfikowane. Jeśli personel szpitala zauważy taki spadek wagi u Twojego dziecka, najpierw powinien upewnić się, że karmienie piersią przebiega prawidłowo i skorygować Twoje błędy. Można też dokarmić dziecko, ale pokarmem odciągniętym z Twoich piersi lub zaproponować mleko z banku mleka. Dokarmianie sztuczną mieszanką jest ostatecznością i nie może się odbyć bez Twojej zgody.
Wbrew utartej opinii, cesarskie cięcie wcale nie jest przeszkodą na drodze do udanego karmienia piersią. Fakt, że pokarm może pojawić się w piersiach z lekkim opóźnieniem, ale częste przystawianie maluszka do piersi powinno pobudzić laktację. Ze względu na Twój stan po zabiegu, przyda się pomoc bliskiej osoby, która poda Ci dziecko do karmienia i pomoże je odłożyć.
Źródła: hafija.pl, dziecisawazne.pl, rodzicpoludzku.pl
Tagi: karmienie, karmienie butelką, karmienie naturalne, wybór szpitala do porodu
Dodaj komentarz