Materiał opracowano na podstawie aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, opublikowanych w piśmie „Standardy Medyczne. Pediatria”, tom 11, rok 2014.

Pierwsze kroki w rozszerzaniu diety mamy prawdopodobnie za sobą. Maluch ma już coraz lepiej rozwinięte zdolności motoryczne, by jeść samodzielnie. Potrafi oczyszczać łyżkę wargami, gryźć, żuć albo ruszać językiem na boki. Dlatego pora, by urozmaicić mu pokarm jeszcze bardziej i pozwolić mu ćwiczyć jedzenie z łyżeczki lub podawane do ręki. W artykule znajdziecie przykładowe menu dla niemowląt w 7-8. miesiącu życia. Odpowiemy także na najczęstsze pytania dotyczące podawania dziecku glutenu, jajek, mięsa, ryb, mleka krowiego i przetworów mlecznych.

Jak często podawać posiłki?

Podstawowa zasada, której powinniśmy się trzymać, brzmi: To rodzic lub opiekun decyduje, CO dziecko zje, JAK i KIEDY, a dziecko decyduje CZY zje posiłek oraz ILE go zje.

Jak rozpoznać, że maluch jest już najedzony?

Częstym błędem rodziców jest przekarmianie maluszka. Jeżeli dziecko sygnalizuje nam, że nie chce już więcej jeść, posłuchajmy go. Zachowania, które świadczą o tym, że dziecko jest najedzone, to np. zasypianie, grymaszenie, wypluwanie pokarmu lub zaciskanie ust przy łyżeczce. A w jaki sposób maluch daje znać, że jeszcze chce jeść? Uśmiecha się na widok kolejnej porcji pokarmu, chętnie otwiera buzię, podąża główką w stronę łyżki.

Żywienie niemowląt w 7-8 miesiącu życia – przykładowe menu

Orientacyjna liczba posiłków na dobę: 5

Orientacyjna wielkość porcji: 170-180 ml

Podstawa żywienia: karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym

Rodzaj i konsystencja pokarmów: pokarmy o zróżnicowanej konsystencji (posiekane, rozdrobnione, zmiksowane), produkty podawane do ręki, 3 posiłki mleczne

Przykłady pokarmów:

 • zmiksowane / drobno posiekane mięso lub ryby
 • rozgniecione gotowane warzywa i owoce
 • posiekane surowe warzywa i owoce (np. jabłko, gruszka, pomidor)
 • miękkie kawałki / cząstki warzyw, owoców i mięsa podawane do ręki
 • kasze, pieczywo
 • jogurt naturalny, sery, kefir
 • woda, sok 100% przecierowy bez dodatku cukru (do 150 ml na dobę, porcja liczona z ilością spożytych owoców)

Uwaga: podane wartości są uśrednione. Wasze dziecko może zjeść mniej lub więcej pokarmu niż zalecana ilość i jest to w porządku.

Co podawać dziecku do picia?

Najlepiej od początku nauczyć dziecko zaspokajania pragnienia niesłodzoną wodą. Dla niemowląt najlepsza będzie woda źródlana lub mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa i o niskiej zawartości siarczanów. Radzimy unikać wody studziennej, ponieważ może być zanieczyszczona azotanami. Nie podawajmy dziecku słodkich, gotowych herbatek. Jeśli chcemy podać sok, pamiętajmy, by był w 100% przecierowy, bez dodatku cukru. Ważne jest również, by łączna porcja soku i owoców na dobę nie przekraczała 150 ml.

Jakie mięso i ryby wybrać?

Mięso, np. kurczaka, indyka, cielęcinę lub ryby można dodawać do zup. Nie podawajmy niemowlęciu ryb drapieżnych, takich jak miecznik, makrela królewska, czy tuńczyk, ponieważ mogą zawierać szkodliwe zanieczyszczenia. Unikajmy także ryb wędzonych, ponieważ zawierają duże ilości soli. Ryby polecane dla dzieci to m.in. łosoś, makrela atlantycka, dorsz, morszczuk, mintaj, karp lub pstrąg. Najlepiej gotować je w wodzie lub na parze albo piec w folii. Nie podawajmy dziecku ryb smażonych w głębokim tłuszczu. Pamiętajmy też o dokładnym obraniu ryby z ości – można je znaleźć nawet w filetach.

Unikajmy także parówek i innych produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Zamiast tego ugotujmy lub upieczmy mięso, np. pasztet. Jeśli dziecko ma alergię na białka mleka, w 1. roku życia nie powinno dostawać wołowiny i cielęciny, ponieważ zawierają podobne białka. Z kolei jeśli maluch jest uczulony na jajka, nie podawajmy mu mięsa kurczaka.

Od kiedy można podawać dziecku jajko?

Jajko to ważne źródło żelaza i innych składników mineralnych. Już od 7. miesiąca życia można podawać dziecku ugotowane jajko, np. jako dodatek do zupek warzywnych. Można podawać od razu całe jajko, ale pamiętajmy, że żółtko zawiera więcej wartościowych składników.

Czy mogę już podawać maluchowi krowie mleko i przetwory mleczne?

Mleko krowie podawajmy dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Małe ilości mleka krowiego możemy wykorzystać do przygotowania pokarmów uzupełniających, ale przed ukończeniem 1. roku życia nie może być stosowane jako główny produkt mleczny. Wybierajmy mleko pełne, o nieobniżonej zawartości tłuszczu.

Za to jak najbardziej wskazane są przetwory mleczne: sery, jogurt naturalny lub kefir. Jednak jako samodzielny posiłek będzie można je traktować dopiero po 11. miesiącu życia. Zwracaj uwagę na to, by jogurty nie były dosładzane cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym. Lepiej wybrać jogurt naturalny i wkroić do niego cząstki owoców, niż podać maluchowi jogurt owocowy, który będzie zawierał śladowe ilości owoców, ale dużą porcję cukru.

Kiedy jest właściwy moment na wprowadzenie glutenu do diety dziecka?

Odradza się zarówno zbyt wczesne wprowadzanie glutenu, np. poniżej 4. miesiąca życia, jak i zbyt późne jego wprowadzanie – na przykład dopiero po 7. miesiącu życia. Dlaczego? Im później gluten zostaje wprowadzony, tym później u malucha jest potencjalnie wykrywana choroba trzewna.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki