Dziesięciomiesięczne niemowlę potrzebuje coraz więcej stymulacji – gdy brakuje mu zabawy, bywa marudne. Spróbuj każdy dzień wypełnić ciekawymi aktywnościami, pamiętając jednak o czasie potrzebnym na spokój i odpoczynek.
- Róbcie to, co wyraźnie sprawia mu radość: tańczcie razem, śpiewajcie, czytajcie bajeczki, opowiadaj mu śmieszne historie. Żywiołowe wybuchy wesołości to najlepsze lekarstwo na codzienne stresy.
- Przygotuj tor przeszkód z dużych pudełek, poduszek, piłek. Ciekawie urozmaici on raczkowanie malucha.
- Zacznijcie rysować razem. Najpierw maluch będzie obserwował, jak rysunki powstają spod Twojej ręki, ale wkrótce sam zapragnie gryzmolić. Najlepiej zaopatrz się w specjalne, nietoksyczne farbki i kredki dla niemowląt.
- Pozwól maluchowi badać i odkrywać całe mieszkanie. Pamiętaj tylko zawsze o bezpieczeństwie szkraba, czyli o schowaniu leków i środków chemicznych w niedostępne dla niego miejsca. Warto także zabezpieczyć narożniki, kontakty, szuflady, a także nauczyć malucha, jak bezpiecznie schodzić tyłem z łóżka czy fotela.
- Zachęcaj malucha do podnoszenia zrzuconych zabawek. To ważne ćwiczenie dla chwytu i wzroku, ale także pierwsza lekcja porządku.
- Pozwalaj maluchowi pobrudzić się od czasu do czasu – w końcu poznaje on świat wszystkimi zmysłami. Obserwacje wskazują, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko (bez przesady oczywiście!). Nadmiar dbałości o czystą buzię i nieskazitelne ubranka psuje dobrą zabawę.
- Baw się słowami. Krótkie rytmiczne wierszyki nie tylko pobudzają pamięć słuchową dziecka i oswajają z melodią języka, ale także w fantastyczny sposób pobudzają jego wyobraźnię. Wierszyki można zilustrować ruchami rąk, wyklaskiwać lub zaśpiewać do znanych melodii.
Pomysł na zabawę:
Rączki robią klap, klap, klap
Nóżki tupią tup, tup, tup
Tutaj swoją główkę mam
A na brzuszku bam, bam, bam
Buzia robi am, am, am
Oczy patrzą tu i tam
Tutaj swoje uszy mam
A na nosku sobie gram
Woda z kranu kap, kap, kap
Myję ręce chlap, chlap, chlap
Woda z kranu ciur, ciur, ciur
Myję szyję szur, szur, szur
Tagi:
niemowlę,
rozwój emocjonalny,
wspólne zabawy,
zabawki i gry
Dodaj komentarz