Rozwój fizyczny dziecka pod koniec 10. miesiąca życia

10-miesięczne dziecko

Każde dziecko rozwija się indywidualnie. Nie wpadaj w panikę, jeśli Twoje dziecko nie opanowało pewnych umiejętności właściwych dla danego etapu rozwojowego np. nie siedzi czy nie raczkuje. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Co umie 10-miesięczne dziecko

  • Raczkuje. Samodzielnie siedzi. Podciąga się z siedzenia do stania.  Z leżenie na brzuszku przechodzi do siedzenia.
  • Stoi pewniej, podtrzymując się mebli. Chodzi, przytrzymując się mebli. Potrafi przez chwilę samo stać.
  • Reaguje na swoje imię. Rozumie słowo „nie”, ale nie robi ono na nim większego wrażenia.
  • Zapytane, szuka znajomej osoby lub przedmiotu. Wskazuje na coś, co chce wziąć. Coraz chętniej gaworzy na wzór ludzkiej mowy – brzmi jakby mówiło w obcym języku. W tym wieku Twój maluch coraz sprawniej zaczyna naśladować mowę dorosłych. Może więc właśnie teraz pojawić się pierwsze, długo oczekiwane, wypowiadane ze zrozumieniem słowo „mama” lub „tata”. Szybko zacznie mówić kolejne nowe słowa.
  • Wyjmuje mały przedmiot z dużego. Podnosi mały przedmiot za pomocą palca wskazującego i kciuka. Potrafi potoczyć piłkę po podłodze w czyimś kierunku. Samo pije z kubka. Świetnie się bawi podczas jedzenia – rozgniata ziemniaki, wciera kaszkę w serwetkę, kruszy herbatniki. Dla dziecka to ważne doświadczenia naukowe. Nie zabraniaj mu eksperymentować, ale nie pozwól demolować kuchni. Zachowaj spokój.
  • Odwraca kartki książki, ogląda i pokazuje obrazki. Prawidłowo reaguje na proste polecenia. Zaczyna interesować się rówieśnikami. Zwykle dzieci w tym wieku bawią się obok siebie, nie razem. Ważne jest dla nich obserwowanie innych dzieci, poznawanie nowych miejsc – to początki uczestniczenia świadomie w życiu społecznym. Dla Ciebie spotkania z innymi rodzinami też będą odświeżające, zwłaszcza, jeśli możesz liczyć na poradę i wsparcie. Możesz chodzić z dzieckiem na swobodne zajęcia muzyczne, plastyczne czy rytmiczne. Maluch pozna inne dzieci, a Ty nabierzesz wprawy w zabawach i inspiracji do wspólnych zajęć.

Wspieraj dziecko i zapewniaj je o swojej miłości, nawet, gdy nie akceptujesz jego zachowania. Wyznacz rozsądne reguły i konsekwentnie ich przestrzegaj – np. „nie wolno wchodzić na parapet”. Pamiętaj, żeby od razu też zaznaczyć, co wolno, np. „ale możesz wspiąć się na kanapę”. Dawaj alternatywę – „Nie wolno otwierać tej szafki, ale zobaczymy, co jest w tej szufladzie”. Dzieci mają krótką pamięć. Nie możesz oczekiwać, że synek czy córka od razu wszystko zapamiętają. Powtarzaj zalecenia i bądź cierpliwa, prędzej czy później maluszek się nauczy rozumieć polecenia, zakazy i prośby!

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dokładnie każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Mamy teraz 10 miesięcy i 10 ząbków. Raczkuje od 6 miesiąca, a siada od 7 Spaceruje przy meblach jak mistrz już. Więc nie ma reguły. Książki zjada, a nie ogląda ;)

Dziewczyny nie przejmujcie się ,każde dziecko dojrzewa w swoim tempie. Moja córka miała pierwszego ząbka w wieku 13 m-cy, a synek tydz. temu zauważyłam ,że ma a skończył 10 m-cy. Świetnie raczkuje, reaguje na swoje imię ,woła tata do taty, jak nie chce jeść to mi mówi NIE. Wszędzie się wsunie i muszę go cały czas pilnować. Bez problemu z leżenia siada i na odwrót. Zaczyna od kilku dni wstawać na kolanka i chce za coś złapać rączkami,zaczyna się wspinać.Jeszcze miesiąc temu przyjechał kuzyn i wychwalał swoje dzieci ,które za 9 mcy już chodziły lub miały ząbki. Nie przejmujcie się takimi rzeczami, bo każde dziecko ma swoje tempo! Nie wolno na siłę dziecko stawiać, bo to może grozić poźniejszą rehabilitacją .Jak ono samo chce wstawać to wtedy można mu pomóc ale nie na siłę bo rodzic tak chce .Można więcej krzywdy zrobić mu tym. Mój synek jeszcze baardzo lubi bajeczki i pokazuje kotka,krówkę , pieska, a oko,nos,ucho,buzia czy sroczka kaszkę .. to już od dawna potrafi. Lubi też naśladować zwierzątka tj. kotka pieska i krówkę . Teraz uczę go wkładać kształty do odpowiednich otworów.Nieraz juz mu się uda :)Pozdrawiam !

Mój syn po jutrze kończy 10 miesięcy. Nie raczkuje, ale za to ładnie siedzi, wygina się na macie, z pozycji czworakowej dupke podnosi jak wysoko może i ładnie już chodzi, odpycha ręce jak widzi długa prosta co może śmiało przyspieszyć i przejść każdy możliwy dystans. Oczywiście musimy czuwać co by się nie zachwiał podczas pędu i nie fiknął do tylu bo uderzenie w główkę murowane. Dzieli się jedzeniem, uwielbia burzyć ułożone z klocków wieże i jak z wesołością mówię „nie psuj” „nie” „nie” to się chichra i walczy żeby zepsuć :D od dwóch miesięcy chodzi i gada jak najęty „ tata” „dada” „jaja”. Ślicznie nakłada krążki na ten „ bolec”- ta zabawka wieża kolorowe krążki. Ładnie ogląda książki ale obrazków nie pokazuje. Jak babcia zapyta gdzie „ dziadzia” to spojrzy na niego, tak samo z tata a reszty już nie rozpoznaje. Kokietuje inne dziewczynki w przychodni i się uśmiecha :D jedyne co niepokoi to to ze nie ma jeszcze ani jednego ząbka, ciemiaczko nie zrosło się jeszcze jak u niektórych znajomych nam dzieci.

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki