Tekst opracowano na podstawie aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, opublikowanych w czasopiśmie „Standardy Medyczne. Pediatria”, tom 11, rok 2014.

Pierwsze kroki w rozszerzaniu diety malucha mamy już za sobą. Dziecko stopniowo przyzwyczaiło się do nowych produktów, nieznanych wcześniej smaków i zróżnicowanej konsystencji potraw. W 10. miesiącu życia jego układ pokarmowy pracuje też coraz sprawniej. Dziecko umie już pobierać wargami pokarm z łyżeczki, coraz lepiej sobie radzi z gryzieniem, żuciem i ruszaniem językiem na boki, a więc przyzwyczaja się do tego, by jeść samodzielnie. To także czas, gdy maluch jest bardzo ciekawy świata i otwarty na nowości. Czas je wprowadzić również do jadłospisu i jeszcze bardziej urozmaicić dietę malucha. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak często podawać posiłki?

Podstawowa zasada, której powinniśmy się trzymać, brzmi: To rodzic lub opiekun decyduje, CO dziecko zje, JAK i KIEDY, a dziecko decyduje CZY zje posiłek oraz ILE go zje.

Częstym błędem rodziców jest przekarmianie maluszka. Jeżeli dziecko sygnalizuje nam, że nie chce już więcej jeść, posłuchajmy go. Zachowania, które świadczą o tym, że dziecko jest najedzone, to np. zasypianie, grymaszenie, wypluwanie pokarmu lub zaciskanie ust przy łyżeczce. A w jaki sposób maluch daje znać, że jeszcze chce jeść? Uśmiecha się na widok kolejnej porcji pokarmu, chętnie otwiera buzię, podąża główką w stronę łyżki.

Schemat żywienia dla niemowląt w 10. miesiącu życia

10-miesięczne dziecko powinno dostawać ok. 4-5 posiłków na dobę, każdy o orientacyjnej wielkości 190-220 ml. Pamiętajmy jednak, że są to wartości uśrednione. Twoje dziecko może zjeść mniej lub więcej pokarmu niż zalecana ilość i jest to nadal w porządku.

Podstawą żywienia dziecka jest mleko mamy lub mleko modyfikowane. Ze względu na nabyte przez malucha na tym etapie rozwoju umiejętności, można mu już podawać pokarmy o zróżnicowanej konsystencji (np. posiekane, rozdrobnione, zmiksowane) i pozwolić mu ćwiczyć żucie i gryzienie. Produkty można mu też podawać do ręki.

Przykłady pokarmów:

 • Zmiksowane / drobno posiekane mięso lub ryby
 • Rozgniecione gotowane warzywa i owoce
 • Posiekane surowe warzywa i owoce (np. jabłko, gruszka, pomidor)
 • Miękkie kawałki / cząstki warzyw, owoców i mięsa podawane do ręki
 • Kasze, pieczywo (na tym etapie nie podawajmy jeszcze dziecku pieczywa razowego – jest bardziej ciężkostrawne)
 • Jogurt naturalny, sery, kefir
 • Woda, soki

Maluch jest już gotowy na dwudaniowe obiadki, co nie znaczy, że oba dania zje jedno po drugim. Na pierwsze danie można mu podać warzywną zupkę (np. ogórkową lub pomidorową), do której możemy dodać kaszę jaglaną. Po ok. 2-3 godzinach dziecko powinno być już gotowe na drugie danie, np. pulpeciki z indyka z warzywami.

Urozmaicajmy dietę malucha o nowe smaki, szczególnie warzywa. Dlaczego? Dzieciom trudniej jest zaakceptować wytrawny smak warzyw niż słodki smak owoców. Jednak podając wielokrotnie różne rodzaje warzyw, zwiększamy tolerancję malucha na ten rodzaj pokarmu. Pamiętajmy, że pierwsze dwa lata życia dziecka są bardzo ważne dla jego późniejszych preferencji pokarmowych. Dzięki temu, jeśli nauczy się we wczesnym okresie jeść różne rodzaje warzyw, jest duże prawdopodobieństwo, że polubi ich smak i chętnie będzie do niego wracał w przyszłości.

Pamiętaj, by do posiłków nie dodawać cukru ani soli. Przyzwyczajaj dziecko do naturalnego smaku owoców, warzyw, kasz i zupek. Po pierwsze – nadmiar cukru grozi w przyszłości otyłością i cukrzycą, a nadmiar soli obciąża nerki, a w przyszłości może prowadzić do nadciśnienia. Po drugie, jeśli dziecko przyzwyczai się do produktów słodkich lub słonych, nie zechce jeść pokarmów bez dodatku tych składników. W diecie dziecka nie mogą też znaleźć się bardzo słone lub bardzo słodkie pokarmy.

Co podawać dziecku do picia?

Najlepiej od początku ucz dziecko zaspokajania pragnienia niesłodzoną wodą. Dla niemowląt najlepsza będzie woda źródlana lub mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa i o niskiej zawartości siarczanów. Lepiej unikać wody studziennej, ponieważ może być zanieczyszczona azotanami. Nie podawaj dziecku słodkich, gotowych herbatek. Jeśli chcesz podać sok, pamiętaj, by był w 100% przecierowy, bez dodatku cukru. Łączna porcja soku i owoców na dobę nie powinna przekraczać 150 ml.

Jakie mięso i ryby wybrać?

Mięso lub ryby można dodawać do zup. Nie podawaj niemowlęciu ryb drapieżnych, takich jak miecznik, makrela królewska, czy tuńczyk, ponieważ mogą zawierać szkodliwe zanieczyszczenia. Unikaj także parówek i innychwysokoprzetworzonych produktów. Zamiast tego ugotuj lub upiecz mięso, np. pasztet. Jeśli dziecko ma alergię na białka mleka, nie podawaj mu w 1. roku życia wołowiny i cielęciny,ponieważ zawierają podobne białka. Jeśli jest uczulony na jajka, nie podawaj mu mięsa kurczaka.

Od kiedy można podawać dziecku jajko?

Jajko to ważne źródło żelaza i innych składników mineralnych. Już od 7. miesiąca życia można podawać dziecku ugotowane jajko, np. jako dodatek do zupek warzywnych. Można podawać od razu całe jajko, ale pamiętajmy, że żółtko zawiera więcej wartościowych składników.

Czy mogę już podawać maluchowi krowie mleko i przetwory mleczne?

Mleko krowie podawajmy dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Małe ilości mleka krowiego możemy wykorzystać do przygotowania pokarmów uzupełniających, ale przed ukończeniem 1. roku życia nie może być stosowane jako główny produkt mleczny. Wybierajmy mleko pełne, o nieobniżonej zawartości tłuszczu.

Za to możesz podawać dziecku przetwory mleczne: sery, jogurt naturalny lub kefir. Jako samodzielny posiłek można je traktować po 11. miesiącu życia. Zwracaj uwagę na to, by produkty nie były dosładzane cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym. Lepiej wybrać jogurt naturalny i wkroić do niego cząstki owoców, niż podać maluchowi jogurt owocowy, który będzie zawierał śladowe ilości owoców, za to dużą porcję cukru.

Tagi: , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki