dziecko w 2 miesiącu życia

Wydaje się, że od chwili porodu upłynęło już tyle czasu – a to dopiero drugi miesiąc! Każdy dzień z maluszkiem jest pełen wrażeń, ale także wyczerpania i niepokoju. Podpowiadamy, jak wykorzystać wczesne macierzyństwo w najlepszy sposób…

Nasze rady na drugi miesiąc życia dziecka

  1. Wykorzystuj codzienne czynności pielęgnacyjne do stymulującej, wesołej zabawy. Naturalne sytuacje najbardziej sprzyjają wzajemnemu poznaniu. W tym wieku nie musisz jeszcze silić się na kreatywne pomysły – maluszka ciekawi dosłownie wszystko, a najbardziej sami rodzice.
  2. Twoje maleństwo uczy się dzięki pięciu zmysłom: wzrokowi, słuchowi, dotykowi, węchowi a także ruchowi. Im bardziej pobudzany jest każdy z nich, tym lepiej rozwija się mózg. Wszystko trzeba jednak robić  z dużą ostrożnością i wyczuciem. Pierwsze tygodnie to adaptowanie się do nowego środowiska, a niedojrzały jeszcze układ nerwowy maleństwa nie jest w stanie przyjmować i przetwarzać zbyt wiele informacji jednocześnie. Kiedy bodźców będzie za mało, maluch zaśnie lub przywoła Cię głośnym płaczem. Gdy będzie ich zbyt dużo, Twoje maleństwo będzie zamykało oczy, odwracało się lub poruszało chaotycznie całym ciałem. Może także wyginać plecy lub napinać mięśnie – postaraj się więc racjonalnie dawkować wrażenia.
  3. Wybierz odpowiednią, spokojną muzykę i włączaj ją w pomieszczeniu, w którym przebywa Twój dwumiesięczny maluch. Tak, aby była tłem dla innych czynności. Może pomóc przy zasypianiu albo towarzyszyć pieszczotom lub masażowi malucha.
  4. Przygotuj ruchome zabawki w postaci karuzeli nad łóżeczkiem,w kontrastowych barwach z wyraziście namalowanymi elementami, typu kropki i paski. Z pewnością zwrócą uwagę twojego dziecka. Z pewnością zwrócą uwagę Twojego dziecka i uatrakcyjnią jego dni.
  5. Przytulaj, kołysz i masuj swojego bobasa. Dotyk pobudza wydzielanie oksytocyny i endorfin, które mają działanie uspokajające i przeciwbólowe. Twoja bliskość, Twój zapach i ciepło to dla niemowlęcia komfort na miarę 5*. Kontakt skóra do skóry jest we wczesnym dzieciństwie kluczowy!
  6. Nuć maluchowi spokojne kołysanki, a także szybkie rytmiczne piosenki. Możesz kołysać go delikatnie zgodnie z rytmem śpiewanej melodii. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na poprawną dykcję – to od Ciebie dziecko uczy się mowy.
  7. Układaj 2-miesięczne maleństwo na brzuszku kilka razy dziennie. Sama pozycja zachęca dziecko do podnoszenia główki, zwłaszcza, gdy w zasięgu wzroku dziecka umieścisz ciekawą, poruszającą się zabawkę.
  8. Często pozwalaj maluchowi przypatrywać się  swojej twarzy. Rób śmieszne, czasem przesadne miny, mów do niego i obserwuj, jak rozgląda się w poszukiwaniu głosu.
kochająca mama przytula swoje dwumiesięczne niemowlę

Kryzys laktacyjny 2 miesiąca

Między 6 a 8 tygodniem życia większość maluszków przejawia wyjątkowy apetyt, które wiąże się ze skokiem rozwojowym. Dziecko będzie więc teraz nieustannie domagało się piersi, a im więcej będziesz karmić, tym większa będzie produkcja pokarmu. W rezultacie drugie miesiąc życia dla wielu mam jest najtrudniejszy.

Nie tylko bowiem jesteś wyczerpana fizycznie, ale w piersiach mogą tworzyć się bolesne zastoje. Czasami przebiegają one nawet z gorączką! Upewnij się więc, że dużo pijesz i przykładasz pociechę do obu piersi na zmianę. Na bóle i obrzęki pomoże ciepły prysznic oraz okłady; możesz też okazyjnie sięgnąć po paracetamol.

Pamiętaj też, że choć mleko jest dziecku potrzebne, jego nadmiar może powodować dolegliwości typu kolka. Po każdym karmieniu układaj maluszka pionowo, aby mu się odbiło, a w razie problemów z gazami jelitowymi możesz wypróbować delikatny masaż brzuszka lub krople typu Espumisan.

Drugi miesiąc: co potrafi już Twoje dziecko?

Dwumiesięczne niemowlę z jednej strony wydaje się jeszcze bardzo słabe, nieporadne i bezbronne. Z drugiej, oszałamiający jest postęp, jakiego już dokonało. Zwróć uwagę na jego postępy, a w szczególności:

  • Umiejętność chwytania obiektów rączkami i mocnego kopania w pozycji na plecach;
  • Próby podnoszenia się na ramionach w pozycji na brzuszku;
  • Uśmiechanie się i inne grymasy;
  • Otwieranie i zaciskanie piąstki;
  • Wydawanie coraz różniejszych dźwięków.

Te wszystkie postępy to ważne kroki na drodze do nauki siedzenia, chodzenia, mówienia. Korzystaj z naszych rad i wspieraj rozwój swego dziecka miesiąc po miesiącu.

 

 

 

 

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki