5-miesięczny maluch ma już coraz dłuższy okres czuwania. Jest zafascynowany otoczeniem i chętny do wspólnej zabawy z rodzicami. Co możesz zrobić, by zagwarantować mu w tym okresie harmonijny rozwój wszystkich umiejętności? Skorzystaj z naszych 8 rad na 5. miesiąc życia dziecka.
Przeczytaj nasze rady na 5 miesiąc życia niemowlaka
Pomogą w tym zabawki wykonane z materiałów o różnych fakturach, np. z bawełny, weluru, aksamitu, sztruksu, gumy czy drewna. Dziecko będzie chętnie dotykać je całymi rączkami, chwytać i drapać.
To bardzo ważna umiejętność, która dzięki wykonywaniu ruchów naprzemiennych pobudza harmonijnie obie strony ciała i świetnie wpływa na elastyczność kręgosłupa. Maluch chętnie będzie się przemieszczać, jednak potrzebuje małej motywacji, np. zabawki położonej kilkanaście centymetrów od niego.
Dzieci czują się bezpiecznie, gdy trzymasz się ustalonego porządku dnia. Za każdym razem, gdy dzień wygląda nieco inaczej niż zwykle, maluch może czuć się zdezorientowany i nieco wytrącony z równowagi. Dlatego gdy tylko możesz, trzymaj się stałego rozkładu dnia i pozwól dziecku czerpać poczucie bezpieczeństwa z Waszych wspólnych rytuałów.
Na bieżąco komentuj wszystko, co się dzieje: opowiadaj dziecku o tym, co robisz w danej chwili, np. zakładając mu ubranko albo przewijając je. Nazywaj przedmioty i osoby, które są w waszym otoczeniu. Zadawaj też pytania i daj maluchowi czas na odpowiedź – prowadzenie dialogu wpływa doskonale na rozwój mowy u dziecka.
Sprawi to maluchowi ogromną frajdę! Powtarzaj za nim, gdy gaworzy i ćwiczy różne odgłosy. Naśladuj też jego minki i mimikę twarzy. Już wkrótce i on będzie naśladował, to co mówisz.
które przedstawiają np. zwierzątka i nazywaj je. Pięciomiesięczne dziecko zaczyna już dostrzegać różne kolory (nawet pastelowe barwy i odcienie szarości). Na pewno spodobają mu się obrazki, które są proste, nie zawierają zbyt wielu szczegółów i są namalowane z wyraźnymi konturami. Dodatkowo będą one uroczą dekoracją pokoju maluszka.
Dziecko doskonale wyczuwa wszystkie nastroje i emocje mamy. Rozpoznaje je w Twoich ruchach i brzmieniu Twojego głosu. Dlatego za każdym dbaj o to, by zwracać się do dziecka ze spokojem. Nie rozmawiaj przy nim z innymi osobami na trudne lub bolesne tematy – nawet przez telefon. Gdy tylko możesz unikaj też pośpiechu, by nie wprowadzać nerwowej atmosfery w życie malca.
Przypomnij sobie ulubione piosenki z własnego dzieciństwa. Jest duża szansa, że przypadną do gustu również Twojemu bobasowi. Niemowlęta wprost uwielbiają, gdy rodzice śpiewają im skoczne piosenki i kołysanki lub nucą różne melodie. W ciągu dnia możesz śpiewać swojemu 5 miesięcznemu dziecku wesołe piosenki, np. „Kaczka dziwaczka” albo „Była sobie żabka mała”. Natomiast przed snem wybierz spokojniejszy repertuar kołysanek, np. „Z popielnika na Wojtusia”, „Był sobie król”, „Stary niedźwiedź”, „Kotki dwa” czy „Kurki trzy”. Możesz kołysać dziecko w rytm piosenki, by poczuło ją całym sobą. Maluch będzie też zachwycony rymowankami i wierszami, w których jest duża ilość wyrazów dźwiękonaśladowczych. Świetnie sprawdzą się wiersze dla dzieci autorstwa Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima.
A jakie są ulubione piosenki i rymowanki Waszych maluszków?
Dodaj komentarz