Rozwój fizyczny dziecka pod koniec 5. miesiąca życia

Piąty miesiąc przynosi dalszy postęp w pionizacji niemowlęcia, które potrafi już stabilnie trzymać główkę posadzone i podparte pod pleckami, co oczywiście nie oznacza, że powinniśmy je sadzać. Jest na to jeszcze zbyt wcześnie.
Jeżeli je sadzamy, to koniecznie pamiętać należy o podparciu nie tylko dla kręgosłupa, ale i dla główki. Sadzać więc można tylko w leżaczku lub na kolanach opiekuna, tak aby w jego ramionach w każdej chwili mogło przyjąć pozycję półleżącą.
Siedzieć może dziecko, które potrafi samodzielnie usiąść, a zatem około 7. miesiąca życia.

Natomiast w piątym miesiącu nadal należy zapewnić niemowlęciu jak najwięcej ćwiczeń grzbietu w swobodnym leżeniu na brzuchu. Podnosi się ono wówczas na wyprostowanych ramionach, opierając na podłożu otwarte dłonie.
Codzienne, uporczywe ćwiczenia unoszenia głowy i górnej części klatki piersiowej pozwalają dziecku na wstępne, na razie przypadkowe, ćwiczenia ruchu obrotowego tułowia. Będzie to miało duże znaczenie w dalszym jego rozwoju motorycznym. Zaczyna się od niesymetrycznego podparcia. Jeżeli jedna ręka jest wyprostowana, a druga zgięta w łokciu i oparta na przedramieniu, przy gwałtownym skręcie główki, dziecko może stracić równowagę i przekręcić się na plecy. Początkowo bywa tym zdziwione, czasem przestraszone, ale kolejne, początkowo nie zamierzone zmiany pozycji, w miarę upływu czasu będą już ćwiczone świadomie, z włączeniem w dalszych miesiącach również wspomagającego ruchu kończyn dolnych.

Na razie ruchy nóg ograniczają się do kopania. Dziecko potrafi za ich pomocą uwolnić się od cienkiego kocyka. Unosząc się do siadania, nóżki podciąga do brzucha. Unoszone pod paszki, zaczyna opierać się na palcach, a nawet potrafi przez moment przejąć ciężar ciała na całe stopy.

Osiągnięcia Twojego dziecka pod koniec 5. miesiąca:

 1. Zaczyna przewracać się z pleców na brzuszek.
 2. W leżeniu na brzuchu wykonuje charakterystyczne ruchy „pływania”.
 3. W pozycji na brzuchu opiera się na dłoniach.
 4. Wyciąga obie rączki do zabawki, dotyka ją, ale nie potrafi jej jeszcze chwycić.
 5. Koncentruje wzrok na ustach mówiącej osoby dorosłej.
 6. Ćwiczy opanowane dotychczas dźwięki
 7. Poszukuje źródeł dźwięku przez odwrócenie głowy

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

47 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ups, a ja mam małego grubaska i nie bardzo potrafi się przekrecac na boczki. Za to świetnie gotuję, sprząta, wyprowadza psa… Oczywiście z mamusią 😋

Nie wiem czy mam dziwne wrażenie ale mój syn już dawno opanował te wszystkie punkty a za tydzień dopiero skończy 5 miesięcy a wyżej wymienione punkty wprowadzone są w życie od jakiś 1,5 miesiąca…

Czytając niektóre komentarze dochodzę do wniosku że moje dziecko jest jakieś opóźnione skoro w wieku 5 miesięcy samodzielnie nie chodzi i nie mówi płynnie w 3 językach 😉

Jak Wam dziecko siedzi samodzielnie i wstaje to idźcie lepiej do neurologa a nie przechwalajcie się, bo to zdecydowanie za wcześnie.

Mój synek skończył 5 miesięcy i potrafi chwycić zabawkę i się nią bawić. Jak mu spadnie to odwraca się po nią i bawi się dalej,aż mu się znudzi.

Moja Lenka.Za 5 dni skończy 5 miesięcy wszytkie punkty świetnie opanowane sama już trzyma butelkę(nawet jedną ręką) i pije wodę oczywiście pod moją opieką :)

Moja córcia potrafiła te wszystkie punkty po skończeniu 3 miesiąca. Gdy skończyła 4 już pelzała, także jeśli chciała dorwać kapcie z przedpokoju to dorwała 😂 za tydzień kończyczy 5 miesięcy i już próbuje siadać i raczkować. To moje pierwsze dziecko i nie mam porównania czy szybko czy nie ale po tych punktach stwierdzam że mam bardzo silną córeczkę ❤️

moja zaczeła 5 i już wszystkie te punkty ma opanowane

co do punktu 4, to moj Antoś umie juz chwycić:)

Kilka za 11 dni skończy 5 miesiecy.
I punkty zaliczone 😊
Co bardzo mnie cieszy to to, że potrafi po oblężeniu rano bawić się sama przez bardzo długi czas. Gada i skobie sobie ochraniacze w kołysce. Super sobie radzi z wyjmowaniem I składaniem smoczka. A nawet sama znaleźć go dłonią i włożyć w usta. 😉

Uważam, że pkt 4. “Wyciąga obie rączki do zabawki, dotyka ją, ale nie potrafi jej jeszcze chwycić” jest tu nie na miejscu. Dziecko chwyta zabawki już od 3 miesiąca, a nie dopiero od 5. Ten punkt jest tu źle użyty.

Mój synek ma problem z przekręcaniem się z pleców na brzuch i odwrotnie jest mu ciężko może dlatego że dużo waży bo ma ok 9 kg a jak się urodził miał 4 kg.Inne czynności opanowane martwi mnie to że z tym przekręcaniem ma tak ciezko nie opanował jeszcze tego może raz mu się udało i to tyle

Martynka za tydzień kończy 5 miesiąc, wszystkie pkt spełnia a nawet z nadwyżką… Zaczyna łapać się za stopy, wszystkie obroty w każdą stronę kontrolowane i świadome, zabawki chwyta oburącz w każdej pozycji i potrafi trzymać dwie naraz , po jednej w każdej rączce, uderza sobie nimi, potrząsa i świadomie upuszcza na podłogę 😁 do tego zaczyna pełzać, jak narazie skutecznie do tyłu 😀 w łóżeczku się podciąga, zastanawiam się nad obniżeniem poziomu.a z pozycji półleżącej przy karmieniu sama siada 🤔 zuch dziewczyna 🤗

Mój mały Kermit ma 5 miesięcy a już umie włączyć na tablecie Ulicę Sezamkową na You Tube.

Rzeczywiście wszystkie punkty też mamy zaliczone :) Moja córka ma skończone 5 miesięcy i tydzień i właśnie wykiełkował jej pierwszy ząbek. Jeśli chodzi o noce to po skończeniu 2 miesiąca przesypia już całe noce. Od 20- 21 do ok 6 rano – bez budzenia się na jedzenie. Ogólnie jest śpiochem, choć już zauważam że w ciągu dnia śpi mniej – wystarczą jej 3 drzemki na ok 1 – 1,5godz.

Moja córka za tydzień kończy 5 miesięcy i chwyta zabawki sama, próbuje siadać i trzyma główkę stabilnie. Nie ma jeszcze ząbków ale myślę że to kwestia czasu bo się bardzo slini i wszystko do buzi pcha. Każde dziecko inaczej się rozwija i w swoim tempie wiec nie ma co się martwić.

Wszystkie 7 punktów odhaczone 😀 !
Moja mała przysparza nam wiele uśmiechu zdobywając nowe sprawności 😁 i zaskakuje nas codziennie😁❤ Jeśli chodzi o spanie to jest super zmiana- kiedyś wstawala co 2-3h w nocy a teraz tylko dwa razy 😁 w ciagu dnia spała max pol h 4 razy, teraz dwa razy po dwie godzinki czasami przeciagnie dłużej 😁 z jedzeniem jest teraz na bakier ale jak zgłodnieje to nie ma rady jedzonko musi być na JUŻ! 😀😁 mały kochany cud ❤

Mój mały Maksiu skończył trzy dni temu 5 miesięcy ;) w nocy je co 2-3 godziny , w dzień tak samo . Ma problem ze snem w dzień , śpi po 15 minut zazwyczaj 2 lub 3 razy, a później jest markotny . Przewraca się z pleców na brzuszek już od dłuższego czasu , aż strach obrócić się na kilka sekund , ale kiedy leży na brzuszku, to ręce daje na boki lub trzyma je w powietrzu zamiast się na nich podeprzeć . Chciałby już sam stać , ale nie pozwalam mu , bo wiem , że mogłoby się to źle skończyć dla jego kręgosłupa, zarówno stanie jak i siedzenie , bo kiedy próbuje siedzieć, górę tłowia nachyla do stóp i wychodzi zaokrąglony kąt 45 stopni :/ denerwuje się kiedy próbuję go do czegoś “nakłonić” na przykład kiedy poprawiam mu rączki przy leżeniu na brzuchu , dlatego przestałam to robić i myślę, że przyjdzie taki czas , że sam zauważy co źle robi i sam przez ćwiczenia/zabawę do tego dojdzie . :))

Moja córeczka wczoraj ukończyła 5 miesięcy i o przespanej nocy mogę sobie pomarzyć)).wstaje w nocy jeść co 2 godziny.

Masz synek za tydzień skończy 5 miesięcy. Kładziemy go spać ok 21 i śpi do prawie 6 rano :) więc tu nie mamy problemów, z resztą od urodzenia ładnie spał w nocy. Jestem mamą po raz pierwszy i też wiele różnych głupot się naczytałam, że moje dziecko nie robi czegoś co dzieci w jego wieku. Całe szczęście, życie zweryfikowało wszystkie obawy. Po skończonych 3 miesiącach zauważyliśmy z mężem, ze mały odpycha się do siadania. Ale zwyczajnie mu na to nie pozwalaliśmy, nie łapaliśmy go żeby się podciągał itd, bo wiedzieliśmy, że to za wcześnie! Rozwija się prawidłowo, w swoim tempie i to jest najważniejsze. I dziewczyny dobra rada: nie słuchajcie koleżanek, sąsiadek, a szczególnie nie czytajcie głupot na forach! Jeżeli dziecko jest zdrowe to na pewno prędzej czy później wszystkiego się nauczy!!

Moja córka (podobnie jak dzieci znajomych w tym samym wieku) nie ma najmniejszego problemu z chwytaniem zabawek. I to zarówno jedną ręką jak i dwoma. Jedyne, co nam ciągle nie wychodzi, to przewracanie się z pleców na brzuszek, córka ciągle potrzebuje mojej niewielkiej pomocy.

hej Mój synek ma 5 miesięcy i SAM już stawia pierwsze kroki, nasladuje WSZYTKIE dzwięki, MÓWI już “mama” i “tata” . Powoli mąż uczy go CZYTAĆ, potrafi też SAM policzyć do 5 ale w pamięci. Martwię sie czasem czy moj aniołek zbyt szybko się rozwija

Mój Michałek za 6 dni skończy 5 miesięcy i już ma dwa ząbki, jak go trzymam na kolanach w pozycji półleżącej, to sam się podnosi do siadania, ale z leżenia nawet nie próbuje :) Chwyta wszystko co mu się nawinie pod rękę i obślinia. Raz mu się tylko zdarzyło przewrócić z plecków na brzuszek, ale przewraca się na boczki, więc myślę że niedługo zacznie to robić częściej i chętniej :) Za to spania przy nim nie ma – niby je tylko raz w ciągu nocy, ok. 3, ale ma bardzo płytki sen i trzeba go bujać, albo podać mu smoczka, żeby “ciumknął” sobie dwa razy i dopiero znów zasypia mocniej. On się wyśpi, ale my przy nim nie bardzo :)

Co za bzdury. Moje dziecko od kocyka uwalnialo sie od samego urodzenia, na brzuchu nie lubi lezec, zabawki chwyta jak tylko chce, wciska przyciski, ktore chce, a posadzone na kolanach i oparte o mnie plecami samo sie wyrywa do przodu i pionizuje i w takiej pozycji najbardziej lubi i tak chce siedziec, a kiedy ja mowie dosc i go operam, robi awanture i wyrywa sie od nowa.

Nie panikujcie dziewczyny Każde dziecko jest inne i inaczej się rozwija. Nie trzeba od razu rehabilitować. Pediatra sam zauważy nieprawidłowości. Prześciganie się w osiągnięciach też nic dobrego nie wnosi. Synek rozwijał się skokowo. Do połowy 5 m-ca na brzuszku nie unosił główki, tylko wył z nosem w kocu. Koleżanki przysyłały mi zdjęcia uśmiechniętych dwumiesięczniaków w pozycji na brzuszku z wysoko uniesioną głową. Byłam załamana w lekarka tylko marszczyła nos na moje propozycjebi obawy. Przyszedł 5 miesiąc i syn zaczął robić wszystko na raz.Sam sieę obracał z usmiehem na buzi kręcił bączki. Pierwszy z tych wszystkich dzieci zaczął chodzić. Córeczka ma.5 m-cy i rozwija sie równomiernie, wszystko skrupulatnie trenuje i ulepsza. Główkę dźwiga od urodzenia, chcr sma siedzieć i umie się utrzymać bez podparcia, ale jej nie pozwalam, bo jest za mała i sama nie siada. Nie jest wiele bardziej rozwinięta niż jej brat w tym wieku, mpże plecki ma mocniejsze. Tak, żekażde dziecko ma swój czas i trzba mu pozwolić rozwijać się we własnym tępie, a przez zabawę tylko zachęcać do ćwiczeń. Kiedyś rozmawiałam z jednym ojcem, mówił,.że jego syn gdy się urodził noe miał szyi…a potem go rehabilitowali i mu urosła..nie wiem,ale mam wrażenie, że ktoś go na te rehabilitacje naciągnął..

Mój synek ma 5,5 miesiąca – siedzi, szybko raczkuje i samodzielnie wstaje trzymając się za szczebelki łóżeczka. Obawiam się czy to nie za szybko ?

Mój synek zaraz skończy 5 miesięcy i mało robi z wyżej wymienionych opisów. Jest miesięcznym wcześniakiem urodzonym w 35 tc. Od urodzenia ma słabe napięcie mm. Rehabilituję Vojtą i Bobathem, ale są czasami takie dni, iż mam wrażenie że się cofa w rozwoju a nie idzie do przodu….

Witam, moja mała córunia kończy 5 miesięcy i wszystko już opanowała co piszą wyżej. Na każde dziecko przyjdzie czas, ja zaczęłam ząbkować jak skończyłam rok i mama się martwiła, że nie będę mieć zębów. Każde dziecko jest inne i na pewno nauczy się wszystkiego w swoim czasie. Nie wolno dziecka zmuszać do robienia czegoś na co nie ma ochoty, każde dziecko rozwija się inaczej, jeden szybciej drugi wolniej opanuje co ma robić, mają dużo czasu na naukę. Dla zainteresowanych którzy mają problemy ze skórą bądź alergią najlepsza jest oliwa z oliwek, stary sposób naszych mam.

Mój Michaś za 2 tyf będzie mial pol roczku opanowal to wszystko w 3-4 miesiącu… teraz samodzielnie siedzi a jak jest w kojcu to wstaje..trochę mnie martwi ze tak szybko się rozwija bo boje się o jego kregoslup

moj maly skonczyl niedawno 5 miesiecy , wszystko co jest opisane wyzej dawno juz zaczol robic , oprucz przewracania sie z brzuszka na plecy bo nie chce wg na nim lezec robi tak zw samolocik i po 2 minutach zaczyna plakac nie wiem co robic martwie sie ze przez to ominie etap raczkowania a to jest wazne aby przyggotowac miesnie do puzniejszego chodzenia. ale za to sam juz siedzi , przez te trzymanie za raczki zeby sie podciagal nauczyl sie sam, nic ztym nie robie bo nie powstrzymam go od siadania ;) wsadza tez stopy do buzki ;] ogolnie rozwija sie bardzo dobrze . pozdrowionka dla mamus . i tez uwazam ze kazde dziecko rozwija sie w swoim tempie nie ma co przyspieszac ani zwalniac jak w moim przypadku ;)

ale niektóre z was pierdoły piszą… szczególnie podoba mi się fragment o “liczeniu w pamięci” 5 miesięcznego malucha… Boże szumiący…

Magdalena wybierz się do lekarza rehabilitacji. U nas synek nie obraca się jeszcze ale został skierowany pod kątem napięcia mięśniowego. Poszliśmy prywatnie bo dostać się na nfz predzej wiadro soli człowiek zje. pani rehabilitankta ćwiczyła u siebie z małym i zadała nam ćwiczenia do domu. dziś byliśmy na kontroli i mówi że jest coraz lepiej z niewielką pomocą fiknie się z plecków na brzuszek. także warto poradzić się fachowca. a jeśli chodzi o chwytanie zabawek do mojego małego się pani dr uczepiła ze leżąc na brzuszku nie łapie jakiegoś rulonu, który mu podstawiła przed niego. ale tak go badała że wył jak by go ze skóry obdzierali. a w domku i na rehabilitacji gdzie pani do niego mówiła ciepłym spokojnym głosem i umiała zainteresować zabawką wziął ją bez problemu. nie zaszkodzi ci pójść dla swojego własnego spokojnego sumienia że dla dzidzi zrobiłaś wszystko.

Moja za 7 dni skonczy 5 miesiąć,nie przewraca sie z pleców na brzuch ani na odwórt,takze leżąc na brzuchu nie opiera sie na dłoniach ,niewiem co o tym myśleć,czasem sadzam jasobie na kolanie,to siedzi sztywno i wcale niechce sie położyć,moze tak siedzieć bardzo długo,leżąc na plecach próbuje się dźwigac do siadania.A apropo wstawania wstaje o 6 lub 7 rano tez nie dapospać,a naj gorsze jest to że w dzien w sumie spi max 3 godziny,dzis np.spała raz 30 min,drugi 1,5 h i trzeci 30mmin ;-)pozdrawiam

Magdalena, a opiera się na przedramionach? Jeśli tak, jest ok, ale jeśli rączki się rozjeżdżają (nasza córcia miała taki problem) to niestety Twoja córcia może wymagać rehabilitacji.

a o której wstają wasze niemowlaczki? bo mój syn o 4:30 rano ;( nie da pospać… i ile razy budzą się w nocy? Mój dwa razy w nocy je

Moja córcia ma 5 miesięcy i od urodzenia przesypia całą noc. Kładziemy ją o 19-20 a wstaje o 7. W nocy dokarmiam ją przez sen o 23 i 1-2.

Moja córcia odkąd skończyła 2 to przesypia całą noc i nie musze jej w nocy dokarmiac. Usypia o 19 a wstaje o 7 rano :) Skarb złoty :)

Moja za tydzień skończy 5 mies., przewraca sie celowo z pleców na brzuszek, nie odwrotnie :)
Próbuje juz sie podnosić, jesteś bardzo sztywna siedząc na kolanie :) nie chce juz leżeć w gondoli, od wczoraj ruszyła spacerówka z mocno opuszczonym oparciem.
Łapie upatrzone zabawki, nawet chwyta smoczek i próbuje trafić do buzi.

Moja córeczka też ma 4,5 miesiąca nie odwraca się z brzuszka na plecki,ale za to przekręca się na bok więc myślę że zacznie niebawem się przekręcać.Chwyta zabawki obok niej i wsadza je do buzi,podnosi główkę od tygodnia za cokolwiek się chwyta i próbuje się podnosić.Bardzo sztywno trzyma główkę,zwinnie chwyta swoje nóżki i je wsadza do buzi:).Nazwali ją śmieszką bo ciągle się śmieje…..i też zgodzę się z z tym że każde dziecko jest indywidualne i ma swoje tempo postępu rozwoju.

moja córeczka ma 4,5 miesiąca i odwracanie na brzuszek i na odwrot opanowala jakies 3 tyg temu. chwyta zabawki,potrafi juz nawet chwycic za smoczek i wsadzic go sobie do buzi,nie zawsze jej to wychodzi ale cwiczenie czyni mistrza. :) podnosi glowke juz jak miala 2,5 misiaca chwyta sie za kocyk i probuje podnosic. ciagle sie smieje :) tak wiec rowniez sie zgodze ze kazde dziecko ma swoje tempo rozwoju.

Mój mały Grześ ma 4,5 miesiąca i opanował prawie wszystkie punkty. Chciałby już siedzieć, coraz częściej dźwiga główkę i chwyta rączkami za wózek żeby usiąść. Aen zgodze się z tym, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju.

witam, moja córcia za tydzień kończy 4 miesiące i na pewno to o sztywnych nóżkach ma opanowane a także chwytanie zabawki dwoma rączkami . :))ale za to cofnęła się jeśli mozna tak to nazwać w mowie- teraz tylko słyszymy śpiewanie w stylu ” aaaaaaaaaaa”

A moja córa wczoraj skończyla 6 mcy i nie przewraca sie z brzuszka na plecy a jak leży na brzuszku to rączki rozjeżdżają jej się na boki i robi samolocik :-))
Zaczyna mnie to już martwić bo ciągle tylko slyszę: a przewraca się na na brzuszek????
Piszecie że każde dziecko ma swój rytm ale czy powinnam ją jakoś bardziej “męczyć”? A może udać się na jakieś rehabilitacje? Sama nie wiem :-(….

Moja córeczka ma 4,5 m-ca i niestety nie przewraca się, jeżeli leży na pleckach i ciągnie się ją za rączki to główka zostaje w tyle. Lekarz rodzinna skierowała nas na rehabilitację…

Jako ze mam wcześniaka to chodzę na rehabilitacje z nim i Pani mi uświadomiła ze dziecko zaczyna się świadomie przewracać z pleców na brzuszek i odwrotnie gdzieś w okolicy 8 miesiąca dopiero a wcześniejsze przewroty to po prostu czysty przypadek.

Moja Lenka ma 4.5 miesiąca i również większość z tych ćwiczeń wykonuje .:) Od jakichś niecałych dwócch miesiecy prróbuje sie podnosić SAMA na co jej oczywiscie nie pozwalałam ,ale teraz jak sie podnosi za raczki do siadania to na chwilke i z powrotem do lezenia.:)Zgadzam się w 100% Kasiu ,kazde dziecko ma własne tempo rozwoju .:))

moja córunia za kilka dni skończy 5 miesięcy i osiągnięcia, które napisane są wyżej dawno już opanowała… od dobrego miesiąca ma ten etap już za sobą…. powiedzmy, że na każdego przyjdzie odpowiedni czas :), każde dziecko ma swoje tempo rozwoju :))

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki