W pierwszym roku życia dziecko przesypia nawet 250 dni. To dlatego, że sen jest niezbędny do rozwoju malucha. Tylko podczas snu uwalnia się hormon wzrostu, regulują się emocje dziecka, a jego cały organizm się regeneruje. Dlaczego dziecko nie chce spać? Ile zatem powinno spać dziecko? Wszystko zależy od jego wieku. Dokładne zalecenia dotyczące tego, ile powinny spać niemowlęta i dzieci do 5. roku życia, opracowali właśnie naukowcy z Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu.
Zdrowy, donoszony noworodek przesypia nawet 20 godzin w ciągu doby, jednak rzadko więcej niż 3-4 godziny za jednym razem. Dziecko w czasie snu może się poruszać, odruchowo ssać, przyjmować grymasy twarzy, czy wydawać różne odgłosy podczas oddychania – wszystkie te zachowania są naturalne. Sen niemowlęcia od około drugiego miesiąca życia zaczyna się regulować. Wtedy dziecko zaczyna rozróżniać dzień i noc oraz zmniejsza się potrzeba snu. Półroczne dziecko będzie przesypiało około 15 godzin na dobę, z czego około od 10 do 12 godzin w nocy. Wzmocnieniem regularności snu są wykonywane o stałych porach czynności pielęgnacyjne i karmienia.
Dowiedz się, ile czy niemowlęta powinny spać na poduszce: https://niebieskiepudelko.pl/czy-niemowle-powinno-spac-na-poduszce/
Gdy kończy się okres noworodkowy, zmęczeni rodzice wypatrują unormowania się u niemowlęcia godzin snu i pobudek. Dziecko, które jeszcze nie opanowało umiejętności rozróżniania dnia i nocy, nie zawsze jednak śpi tak grzecznie, jak pragną tego mama i tata. Dlaczego dziecko nie chce spać? Przyczyn bezsenności i wybudzania się może być co najmniej kilka.
Niemal każde dziecko wybudza się w nocy. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, jednak maluszek budzący się w nocy to dość naturalne zjawisko. Kiedy dzieci są karmione piersią wybudzają się częściej niż te karmione mlekiem modyfikowanym – jest to spowodowane różną gęstością pokarmu. Czasem nawet niewielki bodziec może okazać się dla dziecka okazją do tego, by nie spać. Kiedy maluch jest w fazie skoku rozwojowego i trudno jest go wyciszyć – nie martw się. To tylko przejściowe. Dziecięce problemy z zasypianiem są nieodłącznym elementem rodzicielstwa. Choć istnieją różne techniki pomagające zadbać o lepszą jakość snu, niemowlak niekoniecznie się im podda.
Wypłakiwanie się przed snem to pomysł od lat negowany. Okazało się, że krzyczące wniebogłosy maluchy mają tak wysoki poziom kortyzolu we krwi, że może on powodować nieodwracalne uszkodzenia w mózgu. Warto dziecko przytulać, by pomóc dziecku w poczuciu bezpieczeństwa. Uczenie samodzielnego zasypiania w spokoju polega na rozciąganiu strefy komfortu.
Dla snu dziecka bardzo ważna jest rutyna dnia codziennego. Wszystkie czynności, które wykonujesz w ciągu dnia oraz powtarzające się rytuały przed snem sprawiają, że maluszek nie powinien mieć problemów z zaśnięciem. Jakie czynności ułatwią usypianie niemowlęcia?
Naukowcy udowodnili, że odpowiednia długość snu w regularnych odstępach czasu ma szereg zbawiennych właściwości dla rozwijającego się organizmu niemowląt i dzieci. Po pierwsze, tylko w czasie snu dochodzi do wydzielania hormonu wzrostu, który pobudza wzrost masy i długości ciała. Także zapewnia on prawidłowy rozwój organizmowi dziecka. Ponadto sen wzmacnia układ odpornościowy, reguluje emocje, wpływa pozytywnie na uczenie się, a u starszych dzieci zwiększa zdolność koncentracji i poprawia pamięć. Przyczyny, dlaczego dziecko nie chce spać, mogą być różne. Nocne pobudki w pierwszych latach życia są naturalne i powinny całkowicie zniknąć po eliminacji drzemek w wieku przedszkolnym.
Bibliografia
Amerykańska Akademia Pediatryczna, www.aap.org
Amerykańska Akademia Medycyny Snu, http://www.aasmnet.org
Heidi Murkoff, Sharon Mazel „Pierwszy rok życia dziecka”, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2016
Tagi: bezsenność u niemowlęcia, bezsenność u noworodka, refluks żołądkowo-przełykowy, sen dziecka, sen niemowlęcia
Sandra w dniu 21 lutego 2019 09:52
A my kupiliśmy materac nawierzchniowy na stary, bo się wyleżał i też jest lepiej :)