Niebieskie Pudełko Niemowlę Zdrowie Dobre rady Czy niemowlę powinno spać na poduszce?

Czy niemowlę powinno spać na poduszce?

Często dajemy się złapać w szał zakupów związanych z pojawieniem się w domu nowego członka rodziny. I w tym szale kupujemy kompletnie niepotrzebne rzeczy. Jak się okazuje, jedną z nich jest poduszka dla niemowlaka.

Skąd ten pęd do poduszek? My dorośli jesteśmy przekonani, że spać trzeba na poduszce, bo inaczej po prostu jest niewygodnie. A przecież jako rodzice chcemy, by nasz maluszek miał jak najwięcej komfortu. A więc kładziemy mu główkę na poduszce, przykrywamy kołderką, obok sadowimy pluszaka. Brakuje jeszcze tylko baldachimu.

Tymczasem eksperci – fizjoterapeuci i lekarze pediatrzy biją na alarm: niemowlęta i małe dzieci w ogóle nie powinny spać na poduszkach. Dlaczego?

Poduszka a rozwój niemowlaka

Jako rodzicom zależy nam na dobru dziecka i chcemy zrobić wszystko, by zapewnić mu prawidłowy rozwój. Niestety poduszka nie jest naszym sprzymierzeńcem w tych dążeniach.

Po pierwsze, może ona spowodować powstawanie wad rozwojowych, takich jak np. odkształcanie główki. Poduszka zaburza naturalne ułożenie ciała niemowlęcia, czyli utrudnia dziecku utrzymanie główki w linii prostej z kręgosłupem.

Dodatkowo każda poduszka (nawet ta cienka) utrudnia poruszanie główką, które jest dziecku konieczne do rozwoju mięśni karku. Dziecko chce poruszyć główką, ale z powodu poduszki czuje opór i zaczyna napinać mięśnie szyi i grzbietu. Może to prowadzić do asymetrii w rozwoju mięśni.

Z kolei jeśli poduszka jest tak duża, że leży na niej nie tylko główka, ale również część tułowia dziecka, maluch chcąc się poruszyć odgina tułów w nienaturalny sposób. To także prowadzi do nieprawidłowego rozwoju układu ruchu.

Poduszka a SIDS

SIDS (z ang. Sudden Infant Death Syndrome) to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Największe ryzyko jej wystąpienia jest pomiędzy 2. a 3. miesiącem życia dziecka. Jednym z czynników, który może zwiększać to ryzyko jest właśnie stosowanie poduszki. Dlaczego?

 • Poduszka może doprowadzić do przegrzania się ciała dziecka, a jest to jedna z głównych przyczyn wystąpienia SIDS. Szczególnie niebezpieczne są poduszki wykonane z innych materiałów niż bawełna
 • Poduszka może prowadzić do problemów z oddychaniem, szczególnie jeśli maluch przekręci się na brzuszek. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do uduszenia

Właśnie dlatego lekarze zalecają, by dziecko spało na twardym materacu, bez poduszek, a także bez kocyków, w które mogłoby się zaplątać.

Kiedy jest czas na poduszkę dla dziecka?

Z zakupem pierwszej, cienkiej i twardej poduszki dla dziecka najlepiej poczekać do ukończenia przez nie drugiego roku życia. Wtedy maluch swobodnie się porusza, a jego układ ruchu jest lepiej rozwinięty niż u młodszych dzieci. Pamiętajmy, że warto decyzję o zakupie poduszki skonsultować z lekarzem pediatrą.

Kiedy poduszka jest wskazana ze względów zdrowotnych?

Istnieją sytuacje, w których zaleca się stosowanie specjalistycznej poduszki lub delikatnego podwyższenia dla główki dziecka ze względów zdrowotnych.

Jedną z takich sytuacji może być często występujące u niemowląt ulewanie, czyli wydostawanie się pokarmu na zewnątrz. Aby sobie z nim poradzić należy do karmienia ułożyć dziecko w pozycji półleżącej, aby nie mogło zakrztusić się pokarmem. Mogą w tym pomóc specjalne poduszki z klinem, które są niegroźne dla kręgosłupa i zmniejszają ryzyko zakrztuszenia się mlekiem.

Specjalnie wyprofilowane poduszki ortopedyczne są z kolei niezbędne, jeśli dziecko ma schorzenia, takie jak deformacja czaszki (np. plagiocefalia, czyli skośnogłowie) lub dystrofia mięśniowa (np. kręcz szyi, która występuje u większości dzieci z plagiocefalią). U dzieci z kręczem szyi mięśnie szyi i karku są jednostronnie skrócone, przez co mają one trudność z przechylaniem główki w przeciwną stronę. Z kolei nawyk długotrwałego leżenia z główką na jednym boku skutkuje widoczną asymetrią twarzy.

W każdym przypadku zakup i wybór odpowiedniej poduszki należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

Źródła: www.pediatria.mp.pl, www.whattoexpect.com, www.thehealthsite.com

Czy Wasze dzieci śpią na poduszkach? Kiedy zaczęliście je wprowadzać? Czekamy na Wasze komentarze!

Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki