Problem ulewania pokarmu dotyka co drugie dziecko. Wiele młodych mam martwi się, iż niemowlę może podrażnić przewód pokarmowy, nie wspominając o złym samopoczuciu maluszka. Czym jest ulewanie, jakie są jego przyczyny i w jaki sposób skutecznie je wyeliminować?
Ulewanie to nic innego jak zwracanie niedawno co przyjętego pokarmu lub pojawianie się na ustach niemowlęcia serwatki o kwaśnym zapachu. Jego główną przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego do przyjmowania mleka z powodu zbyt osłabionych mięśni przełyku i zacisku żołądka. Często zbyt szybkie wypływanie mleka z butelki lub piersi sprawia, iż dziecko łyka duże ilości powietrza, co prowadzi do ulewania i nadmiernego odbijania resztek pokarmu. Czasami zwracanie pokarmu może być spowodowane przejedzeniem lub zbyt szybką zabawą bezpośrednio po posiłku. Wielu rodzicom spędza to sen z powiek, jednak warto pamiętać, iż to naturalny proces kształcenia się układu pokarmowego i dopóki dziecko systematycznie przybiera na wadze, to nie powinno się tym zbytnio martwić. Wystarczy wprowadzić kilka elementów podczas żywienia niemowlęcia i zaopatrzyć się w specjalne mleko przeciw ulewaniu marki Nestle. Problem ten dotyka co drugiego niemowlaka i przeważnie mija po skończeniu drugiego kwartału życia.
Aby skutecznie wyeliminować problem zwracania pokarmu należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze, dziecko powinno jeść w ciszy i spokoju, mniej więcej o stałych porach. W żadnym wypadku niemowlę nie może być przestraszone żadnymi dźwiękami ani też nie może gwałtownie przerywać jedzenia w wyniku zmiany pozycji matki. Półleżąca postawa ciała zbliżona do pionowej jest najbezpieczniejsza, ponieważ wówczas uchroni niemowlę przed nadmiernym odbijaniem. Co kilka minut, bez względu na sposób karmienia (naturalnie lub przy pomocy butelki) należy robić przerwy i bardzo delikatnie klepać dziecko po pleckach, aby uwolnić połknięte wcześniej powietrze. W przypadku karmienia butelką należy zwrócić szczególną uwagę, by była ona trzymana pod odpowiednim kątem trzydziestu stopni, a smoczek był w pełni napełniony mlekiem. Problem ulewania może dotyczyć dzieci aż do skończenia dwunastego miesiąca życia. Jeśli nie pomaga przyjmowanie gęstszych pokarmów i stosowanie powyższych wskazówek, należy sięgnąć po mleko przeciw ulewaniu (np. Nan Expert Ar firmy Nestle), którego skład jest oparty na białku dla dzieci z podwyższoną tendencją do zwracania pożywienia. Każdy rodzic powinien bacznie obserwować swoje dziecko i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z pediatrą.
Tagi: jak karmić niemowlę butelką, mleko modyfikowane, niemowlę, pozycja w czasie karmienia, ulewanie pokarmu, zwracanie pokarmu przez niemowlę
Dodaj komentarz