Budowa ciała kobiety sprzyja powstawaniu zakażeń układu moczowego i miejsc intymnych. Niestety ryzyko ich wystąpienia dodatkowo rośnie, gdy jesteśmy w ciąży. Dlatego w tym czasie musimy bardzo uważnie obserwować nasz organizm i porządnie się o niego zatroszczyć. Szczególnie, że nieleczone zakażenia mogą przeobrazić się w groźne choroby i doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Na szczęście profilaktyka lub natychmiastowe leczenie zakażeń uchroni nas przed taką sytuacją. Poniżej znajdziecie sprawdzone sposoby na zapobieganie infekcjom intymnym i zakażeniom dróg moczowych w ciąży.
Infekcje intymne w ciąży
Dlaczego w ciąży tak łatwo można nabawić się zakażeń miejsc intymnych? To wszystko sprawka hormonów. Zmieniają one pH pochwy w zasadowe, co sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.
Jakie są ich objawy? Jeżeli dokucza ci swędzenie i ból pochwy oraz warg sromowych, a do tego zaobserwowałaś gęste, kremowe upławy o serowatej konsystencji – masz do czynienia z zakażeniem grzybicznym. Natomiast o rzęsistkowym zapaleniu pochwy świadczy pieczenie, świąd i szarawa lub żółtozielonkawa wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.
Gdy tylko zauważysz te objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Leczeniem infekcji trzeba będzie objąć także twojego partnera – w przeciwnym razie będą nawracać po stosunkach seksualnych.
Jak zapobiec infekcjom intymnym? 6 sprawdzonych sposobów
- Dbaj o prawidłową higienę. W tym celu używaj płynu do higieny intymnej z kwasem mlekowym lub zwykłego mydła glicerynowego. Zapomnij o aromatyzowanych żelach pod prysznic – ich niewłaściwe pH zaburza florę bakteryjną pochwy. Podmywaj się tylko i wyłącznie dłonią. Myjki i gąbki powinny trafić do śmietnika, ponieważ są siedliskami bakterii i grzybów.
- Zapewnij miejscom intymnym cyrkulację powietrza. Noś bawełnianą bieliznę i najlepiej unikaj wkładek higienicznych (chyba, że wydzielina z pochwy jest bardzo obfita). Obcisłe spodnie ze sztucznych tkanin schowaj na dno szafy. Zamiast tego noś przewiewne i wygodne ubrania z naturalnych materiałów. Dotyczy to także bielizny nocnej – zamień obcisłą piżamę lub spodenki na bawełnianą koszulę nocną.
- Bieliznę pierz w delikatnych, hipoalergicznych proszkach lub mydle glicerynowym. Nie stosuj płynów do płukania tkanin.
- Odśwież swoją dietę. Schowaj głęboko cukierniczkę i ogranicz słodycze. Dieta bogata w cukier to pożywka dla bakterii. Zaprzyjaźnij się za to z jogurtem naturalnym, kefirem i kiszonkami. Zawierają one żywe szczepy pałeczek kwasu mlekowego, które przywrócą pochwie jej naturalną florę bakteryjną.
- Podmywaj się od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu do pochwy.
- Nigdy nie wykonuj irygacji pochwy w ciąży. Pozbawisz jej naturalnej flory bakteryjnej, która jest barierą ochronną przed bakteriami i drobnoustrojami.
Zakażenia dróg moczowych w ciąży
Czy wiesz, że zakażenia układu moczowego zdarzają się aż co u dziesiątej ciężarnej? Jego objawy zapewne doskonale znasz: pieczenie przy siusianiu i bardzo częsta potrzeba odwiedzenia toalety. Poza tym, że infekcja układu moczowego jest zwyczajnie uciążliwa, w ciąży może mieć bardzo poważne skutki. Nieleczona zwiększa ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego, może być także przyczyną narodzin dziecka o niskiej masie. Dlatego i w tym przypadku tak ważna jest profilaktyka.
Jak zapobiec infekcjom dróg moczowych? 7 cennych wskazówek
- Raz w miesiącu wykonuj badanie ogólne moczu, nawet jeśli nie masz żadnych dolegliwości. Dzięki temu na wypadek wykrycia w moczu bakterii, łatwo będzie je zwalczyć. Wynik badania zawsze skonsultuj z lekarzem.
- Pij dużo płynów, a w szczególności wody, która pozwoli wypłukać bakterie z układu moczowego. Twoim sprzymierzeńcem jest także sok żurawinowy, który zakwasza mocz, przez co zapobiega namnażaniu się bakterii, a dodatkowo ich przyleganiu do ścian dróg moczowych. Zakwaszające właściwości ma także witamina C. Nie powinnaś jej jednak przyjmować w tabletkach – zamiast tego postaraj się wzbogacić swój jadłospis w produkty bogate w tę witaminę (czerwona papryka, natka pietruszki, kalafior, porzeczki, truskawki, owoce cytrusowe).
- Unikaj kawy i herbaty, ponieważ mogą zwiększyć ryzyko powstania infekcji.
- Za każdym razem gdy oddajesz mocz, dokładnie opróżniaj pęcherz. Nigdy nie powstrzymuj oddawania moczu, ponieważ możesz zwiększyć ryzyko infekcji. Pamiętaj także, by zawsze opróżniać pęcherz przed i po stosunku.
- Dbaj o higienę. Codziennie myj okolice narządów płciowych, najlepiej pod prysznicem. Unikaj perfumowanych kosmetyków i perfumowanego papieru toaletowego.
- Pozwól pooddychać miejscom intymnym. Noś bawełnianą bieliznę, wygodne spodnie z naturalnych materiałów.
- Zatroszcz się o wysoką odporność organizmu. Jedz wartościowe posiłki, przeznaczaj odpowiednio dużo czasu na sen, relaks i ruch.
Źródła: Heidi Murkoff, Sharon Mazel „W oczekiwaniu na dziecko”, wyd. REBIS, Poznań 2016; www.poradnikzdrowie.pl
Tagi:
drogi rodne,
higiena intymna,
infekcja dróg moczowych,
infekcje dróg rodnych
Dodaj komentarz