Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Higiena i pielęgnacja w czasie ciąży

Higiena i pielęgnacja w czasie ciąży

Kobieta w ciąży biorąca gorącą kąpiel

Nie ulega wątpliwości, że przyszła mama powinna w szczególny sposób dbać o higienę i odpoczynek. Czy ciepła kąpiel w ciąży jest jednak najlepszym rozwiązaniem? Jaka higiena i pielęgnacja w czasie ciąży jest zalecana?

Ciężarne są bardziej podatne na infekcje skóry i okolic intymnych, co wynika przede wszystkim z działania hormonów oraz osłabienia reakcji immunologicznych dla dobra płodu. Niestety, w okresie długich 9 miesięcy mocniej się pocimy, częściej siusiamy i na dodatek obserwujemy zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy. To wszystko sprawia, że dla przyszłej mamy higiena osobista powinna być priorytetem. Jak się jednak myć i dbać o siebie, aby przypadkiem nie przedobrzyć?

Gorąca kąpiel w ciąży czy prysznic – co wybrać?

W temacie kąpieli w wannie w ciąży istnieje bardzo wiele kontrowersji. Niektórzy otwarcie wręcz zniechęcają ciężarne do wchodzenia do wanny, wskazując na teoretyczne ryzyko infekcji czy poronienia. W rzeczywistości jednak ciepła kąpiel w ciąży nie wpływa negatywnie na zdrowie matki, a wręcz może złagodzić codzienne dolegliwości, takiej jak bóle pleców, skurcze łydek, hemoroidy w ciąży czy ogólny stres. Stosując delikatne preparaty do kąpieli np. na bazie naturalnych olejów czy owsa, możemy nawet zapobiec wysuszaniu się skóry na brzuchu i towarzyszącemu mu świądowi.

Pamiętaj:

  • Temperatura kąpieli nie może być zbyt wysoka – gorąca kąpiel w ciąży zwiększa ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej!
  • Niewskazane są kąpiele w jacuzzi.
  • Niektóre perfumowane kosmetyki oraz olejki eteryczne mogą podrażniać skórę lub śluzówkę dróg rodnych – należy ich unikać w czasie ciąży.
  • Należy zachować szczególną ostrożność podczas wychodzenia z wanny, zwłaszcza w trzecim trymestrze! Mata antypoślizgowa na podłodze jest wysoce wskazana.
  • W rzadkich sytuacjach wycieku wód płodowych czy przedwczesnego odejścia czopa śluzowego kąpiel w wannie w ciąży jest zakazana.
  • Zalecany czas bezpiecznej kąpieli to 15-20 minut.

Przeczytaj o higienie w czasie połogu: https://niebieskiepudelko.pl/higiena-w-czasie-pologu/


Prysznic dla przyszłej mamy

Instynktownie bezpieczniejszą metodą mycia w ciąży wydaje się oczywiście prysznic. Zapewnia on oczywistą korzyść higieniczną w postaci natychmiastowego odprowadzania nieczystości, a ponadto jest formą delikatnego masażu, wpływając korzystnie na bóle mięśni oraz krążenie krwi. Chłodne prysznice mogą mieć wręcz działanie ujędrniające na skórę.

Trzeba jednak uważać z temperaturą natrysku – zbyt gorąca niepotrzebnie podnosi temperaturę ciała ciężarnej, co w pierwszym trymetrze stwarza ryzyko dla płodu – tak samo jako gorąca kąpiel w ciąży.

Ponadto zbyt ciepłe prysznice mogą sprzyjać pojawianiu się żylaków i prowadzić do niebezpiecznych zawrotów głowy czy zasłabnięć. Lodowaty prysznic w czasie ciąży nie jest szczególnie groźny, ale również nie jest wskazany. Ciąża i poród to okres, w którym należy unikać wszelkich szoków i skrajności!

 

Higiena i pielęgnacja w czasie ciąży – prysznic

Higiena intymna – bardzo ważna!

O okresie oczekiwania na dziecko obserwuje się nasiloną skłonność do drożdżycowych i bakteryjnych infekcji pochwy. Może im sprzyjać pływanie w basenach czy jeziorach, ale i zbyt długie i częste kąpiele w wannie w ciąży.

Istotną częścią profilaktyki jest podmywanie się dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przy użyciu ciepłej wody i delikatnych żeli myjących. Klasyczne pachnące mydła nie są wskazane, gdyż powodują podrażnienia, które zwiększają dodatkowo ryzyko stanów zapalnych. Idealnie sprawdzają się bezzapachowe preparaty, wzbogacone w kwas mlekowy i łagodzące substancje, takie jak alantoina. Warto wypróbować darmowe próbki dla kobiet w ciąży oferowane przez apteki, drogerie oraz portale internetowe.

Pamiętaj:

  • Krocze myjemy zawsze w kierunku od przodu do tyłu, aby uniknąć przeniesienia bakterii fekalnych do pochwy.
  • Irygacje pochwy nie są już w ogóle wskazane, a gdy test ciążowy ukaże dwie kreski, są wręcz zakazane!
  • Po myciu zawsze dokładnie osusz genitalia, używając czystego ręcznika i unikając tarcia.
  • Jeśli zdarzają Ci się epizody upuszczania moczu, noś w ciągu dnia wkładki higieniczne i wymieniaj je co 2-3 godziny.

Nie zapomnij o myciu zębów – higiena i pielęgnacja w czasie ciąży

Mama w ciąży musi także przykładać szczególną uwagę do higieny jamy ustnej. Chodzi zarówno o uniknięcie konieczności leczenia dentystycznego przed porodem, jak i potencjalne zagrożenie związane z infekcjami dziąseł. Tym bardziej że pod wpływem podwyższonego poziomu estrogenu dziąsła robią się często bolesne, zaognione i mogą krwawić. Oprócz rygorystycznego mycia zębów 2-3 razy dziennie pastą z fluorem poleca się więc stosować także szczoteczki i nici do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

 

Kobieta ciężarna myjąca zęby

 

Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona