Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Korzyści z medytacji w czasie ciąży

Korzyści z medytacji w czasie ciąży

medytacja w ciąży

Czy ciężarna może wpłynąć na temperament swojego dziecka? Czy i jak można zwalczać stres w okresie ciąży?

Wskazówki na okres brzemiennych dziewięciu miesięcy w ogromnej większości dotyczą zakazów –  czego Ci nie wolno jeść, pić, robić… Owe ograniczenia bywają frustrujące, zwłaszcza dla kobiet z natury aktywnych, i wywołują dodatkowe frustracje, zupełnie jakby stresu związanego z prawidłowym przebiegiem ciąży było mało. Są jednak aktywności, których nie można zakazać nawet ciężarnym zmuszonym do leżenia, a które mogą mieć fantastyczny wpływ samopoczucie matki, a nawet osobowość dziecka. Jednym z takich przykładów jest właśnie medytacja.

Czym jest medytacja?

Medytacja kojarzy się jogą, praktykami Wschodu, a czasem nawet czarną magią. Nierozumiana przez większość ludzi, bywa z góry odrzucana jako naiwna, nieskuteczna czy zbyt trudna. Tymczasem, nie trzeba być wcale buddyjskim mnichem czy spirytualnym medium, aby wyraźnie skorzystać na pracy z umysłem. Jedyne, co potrzeba, to trochę czasu dla siebie – a to akurat w ciąży, z powodu ograniczeń sportowo-towarzyskich, nie jest wcale nierealne.

W skrócie medytacja to praktyka, sięgająca korzeniami starożytności, która wykorzystuje podświadomość i skupienie myśli do poprawy procesów mentalnych i stanu emocjonalnego. We współczesnej medycynie jej skuteczność poparta jest szerokim wachlarzem badań i polecana ona bywa do rozwiązywania lub łagodzenia takich problemów jak stres, niepokój, depresja czy chroniczny ból, wzmacniając z kolei pewność siebie, spokój psychiczny i dobre samopoczucie.

Poszczególne techniki medytacji obejmują wizualizacje określonych stanów i obrazów, kontrolę oddechu czy powtarzanie określonych mantr – wszystko to, aby oderwać umysł od spraw bieżących i pomóc mu odnaleźć równowagę.

Jakie korzyści przynosi medytacja w ciąży?

Medytacja w ciąży jest przede wszystkim polecana jako metoda rozładowania stresu (https://niebieskiepudelko.pl/sposoby-radzenia-sobie-ze-stresem-w-ciazy/) i negatywnych emocji związanych z ewentualnymi komplikacjami, złym samopoczuciem czy strachem przed zbliżającym się porodem (https://niebieskiepudelko.pl/porod/) czy macierzyństwem jako takim. Badania naukowe dowodzą tymczasem, że nadmiar stresu wpływa negatywnie na płód poprzez podniesienie poziomu kortyzolu w jego krwiobiegu i może już w okresie niemowlęcym przejawiać się podwyższoną wrażliwością na bodźce zewnętrzne, takie jak hałasy, światło czy nieznajome twarze. Dzieci matek, które w okresie ciąży cierpiały na depresję lub zaburzenia lękowe, częściej wykazują oznaki frustracji i mają wyraźnie trudniejszy temperament, co może w późniejszym życiu przekładać się na kontakty rówieśnicze.

Stres ciężarnej, jeśli nie może być okiełznany, wpływa również na stany zapalne w jej organizmie oraz równowagę jej wewnętrznej mikroflory bakteryjnej, a oba te czynniki mają udowodniony naukowo wpływ na zdrowie fizyczne i usposobienie dziecka. MOŻNA WIĘC POWIEDZIEĆ, ŻE MEDYTACJA POMAGA OCHRONIĆ PŁÓD PRZED NEGATYWNYMI SKUTKAMI STRESU I ZABURZEŃ EMOCJONALNYCH DOŚWIADCZANYCH W CIĄŻY.

Poza tym, zdaniem naukowców regularna medytacja w ciąży może:

  • ograniczać ryzyko przedwczesnego porodu;
  • ułatwiać poród redukując element psychicznego strachu i pozwalając lepiej radzić sobie z falami bólu;
  • polepszać odporność matki, obniżając prawdopodobieństwo rozwinięcia infekcji (https://niebieskiepudelko.pl/zdrowie-plodu/) groźnej dla płodu;
  • przynosić ulgę psychiczną w okresach przymusowego reżimu łóżkowego lub hospitalizacji;
  • aktywnie przygotowywać do roli matki, wzmacniając takie właściwości jak cierpliwość czy empatia.

Jak medytować?

Istnieje wiele ośrodków, kursów, książek i trenerów specjalizujących się w uczeniu medytacji, także w wąskiej specjalizacji ciąży. To propozycja warta rozważenia dla kobiet, które mają problemy z samodyscypliną bądź też pragną na poważniej zagłębić się techniki relaksacyjno-medytacyjne. Dla ogromnej większości ciężarnych niezwykle pomocne mogą być jednak proste instrukcje do samodzielnego przeprowadzenia w domowym zaciszu, bez profesjonalnego wsparcia, kontaktu z innymi ludźmi czy też finansowej inwestycji.

PODSTAWOWY PRZEWODNIK MEDYTACJI DLA CIĘŻARNYCH

  1. Znajdź ciche i przytulne pomieszczenie, gdzie możesz być sama – bez telefonu i innych przeszkadzających urządzeń elektronicznych.
  2. Usiądź lub połóż się w wygodnej dla siebie pozycji – idealnie jest mieć proste plecy i głowę wzniesioną do góry, ale nie jest to absolutnie konieczne. Dla komfortu można posłużyć się kocami, poduszkami, matą, itd.
  3. Zacznij oddychać głęboko, myśląc tylko o tym, jak powietrze przenika wszystkie części twojego ciała i wędruje tętnicami do organów oraz macicy.
  4. Pojawiające się znienacka myśli należy delikatnie rozpraszać, nie walcząc z nimi usilnie, ale pozwalając im odpłynąć dzięki ponownemu skupieniu na oddechu.
  5. Po zakończeniu sesji, która powinna trwać 5-10 minut, należy bardzo powoli powrócić do normalnej aktywności, próbując nie oceniać swojej „efektywności”.

Dla widocznych pozytywnych rezultatów poleca się medytować minimum 40 minut w tygodniu, przy czym najlepsze są seanse powtarzane codziennie lub co 2 dni. Jeśli życie nie pozwala, można zrobić sobie przerwę bez samobiczowania się i powrócić do seansów w najbliższym możliwym czasie. Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj o stresowanie się kolejnym obowiązkiem, ale raczej o wykorzystywanie chwili czasu na „wyłączenie się” ze stresującej ciążowej codzienności.

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona