Starania o dziecko to nie tylko regularne współżycie czy zdrowa dieta. Nieodłącznym składnikiem przepisu na dziecko są także ćwiczenia fizyczne. Dowiedz się, jakie ćwiczenia są szczególnie polecane kobietom, które chcą zajść w ciążę.
Na początku warto poznać podstawy, a więc dowiedzieć się, jakie są szanse na zajście w ciążę dla przeciętnej zdrowej pary. Otóż w każdym cyklu, w którym kochacie się w dni płodne, Wasze szanse na zajście w ciążę wynoszą ok. 15-20%. Dlatego potrzeba przynajmniej kilku cykli, by zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia. Przyjmuje się, że aby zapewnić najlepszą jakość nasienia, para powinna współżyć regularnie przez cały cykl, co ok. 2-3 dni.
Jednak to nie wszystko. Zapłodnieniu sprzyja także zdrowa dieta przyszłych rodziców oraz odpowiedni poziom ich aktywności fizycznej.
Regularny ruch doskonale dotlenia układ rozrodczy i ma zbawienny wpływ na uregulowanie gospodarki hormonalnej. Ponadto pozwala utrzymać właściwą wagę i poprawia ukrwienie macicy, co jest niezbędne do zagnieżdżenia się zarodka.
Jednak te dobroczynne właściwości ma tylko wysiłek umiarkowany. Intensywny trening prowadzi do przeforsowania organizmu i może zahamować owulację. Dlatego kobiety starające się o dziecko powinny unikać ekstremalnych form wysiłku fizycznego, np. cross fitu, biegów długodystansowych czy gimnastyki artystycznej.
Zadbaj o jak najlepsze dotlenienie układu rozrodczego szczególnie przed owulacją – zwiększy to Twoje szanse na zapłodnienie. Z kolei między owulacją a miesiączką unikaj intensywnych treningów – dzięki temu dasz większą szansę zarodkowi na zagnieżdżenie się w macicy.
Ćwiczenia aerobowe doprowadzają do wszystkich mięśni i narządów w ciele duże ilości utlenionej krwi, doskonale poprawiają pracę serca, układu oddechowego i krwionośnego, a także obniżają poziom cholesterolu we krwi. Osoby regularnie wykonujące ćwiczenia aerobowe mają świetne samopoczucie, lepiej śpią i lepiej radzą sobie z codziennym napięciem lub stresem. Dlatego te ćwiczenia są wskazane również dla wszystkich kobiet, które pragną zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę.
Co kryje się pod pojęciem ćwiczeń aerobowych? To nie tylko zajęcia aerobiku w klubie fitness (które czasem mogą być zbyt intensywne) czy trening na urządzeniach dostępnych na siłowni (np. orbitreku, stepperze, rowerku czy wioślarzu). Ćwiczeniem aerobowym jest także skakanie na skakance czy jazda na rolkach lub taniec. Najlepiej ćwicz 2-3 razy w tygodniu po 30-60 minut.
Energiczny spacer to spacer, który pozwoli Ci lekko podnieść tętno, dlatego romantyczne, powolne przechadzki po parku z ukochanym nie wpisują się w jego definicję. Jeśli chcesz dobrze dotlenić organizm, przynajmniej co drugi dzień postaraj się przejść energicznym krokiem ok. 1,5-2 km. Możesz także spacerować z kijkami do Nordic Walking.
Spacery planuj tak, by jak najwięcej chodzić po terenie zielonym. Nawet duży dystans, który przejdziesz załatwiając sprawy w centrum miasta czy centrum handlowym wprawdzie Cię zmęczą, ale nie przyniosą tak pozytywnych rezultatów dla organizmu, jak spacer po parku, lesie, nad jeziorem czy brzegiem morza. Szukaj więc miejsc, gdzie jest dużo zieleni, a powietrze jest możliwie jak najczystsze.
Eksperci rekomendują, byś przynajmniej raz na jakiś czas odwiedziła basen w okolicy. I rzecz jasna nie po to, by powylegiwać się w jacuzzi, tylko trochę popływać. Wystarczy nawet 45-minutowy trening w wodzie, by doskonale rozluźnić Twoje mięśnie i dotlenić organizm. Niewątpliwie największym plusem pływania w porównaniu do innych aktywności fizycznych jest to, że nie obciąża w żaden sposób stawów. Zwróć uwagę na czystość basenu, by nie nabawić się infekcji. Jeśli chodzisz na basen regularnie, włącz do swojej diety produkty zawierające kwas mlekowy, a więc szczególnie kiszone ogórki i kapustę. Pozwoli to Twojej florze bakteryjnej lepiej bronić się przed ewentualnymi drobnoustrojami.
Joga z pewnością nie jest idealną formą ruchu dla każdej z nas. Może za to pomóc tym kobietom, które szukają sposobu, by poradzić sobie z ogromnym stresem. A jak wiemy, stres to jeden z czynników, które mogą utrudniać zajście w ciążę, ponieważ zaburza równowagę hormonalną i może hamować owulację.
Poza klasycznymi zajęciami jogi, na rynku można znaleźć także zajęcia jogi hormonalnej. Jest to zestaw ćwiczeń specjalnie dobrany pod kątem kobiecego organizmu. Joga hormonalna jest szczególnie polecana tym paniom, które mają zaburzenia hormonalne i problemy z zajściem w ciążę, ponieważ powoduje wzrost estrogenów.
W związku z wpływem jogi hormonalnej na gospodarkę hormonalną organizmu, nie jest ona wskazana dla każdej kobiety. Zdecydowanie nie powinny jej ćwiczyć kobiety, które mają mięśniaki lub chorują na endometriozę. Dlatego zanim zdecydujesz się na zajęcia, koniecznie odwiedź lekarza ginekologa i zrób wszystkie niezbędne badania (m.in. cytologię, USG piersi i USG ginekologiczne). Dzięki temu uda Ci się wykluczyć wszystkie schorzenia, które mogłyby się nasilić w wyniku ćwiczeń.
Do poczęcia dziecka trzeba dwojga, a więc zdrowy tryb życia i ćwiczenia fizyczne dotyczą nie tylko Ciebie, ale również Twojego partnera. Zachęć go do wspólnego uprawiania sportu lub wspólnych codziennych spacerów. Mężczyznom starającym się o dziecko odradza się intensywne uprawianie sportów, zbyt częstą jazdę na rowerze oraz przyjmowanie odżywek dla kulturystów.
Zobacz także: Jak przygotować organizm do zajścia w ciążę?
Tagi: przygotowanie do ciąży, zajść w ciążę
Dodaj komentarz