Jeśli przyjąć, że ciąża liczy 40 tygodni, jedną czwartą masz już za sobą. I to tą najbardziej ryzykowną! Pozostaje pogratulować i przygotować się na dalszą część drogi.
Wiele kobiet zbliżając się do końca pierwszego trymestru, zadaje sobie pytanie, co miałyby teraz robić, aby przygotować się należycie na nadejście potomka. Najlepsza odpowiedź to próbować codziennie żyć zdrowo, ale bez przesady i paniki.
Dowiedz się więcej o zaletach i zagrożeniach jedzenia ryb w czasie ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/jedzenie-ryb-w-czasie-ciazy-tak-czy-nie/
Gdy tylko skończy się 10 tydzień ciąży, przyjdzie pora na wykonanie pierwszych ważnych badań prenatalnych. Należy do nich przede wszystkim wykonywany z krwi test PAPP-A pozwalający ocenić ryzyko wad genetycznych u dziecka. Pamiętaj, że nawet pozytywne wyniki nie muszą oznaczać najgorszego – w przypadku niejasności lekarz skieruje Cię na dokładniejsze badania.
W przypadku wskazań między 8 a 11 tygodniem wykonuje się np. biopsję kosmówki – jest to najwcześniejsze badanie inwazyjne, które pozwala z bardzo dużą precyzją określić stan zdrowia płodu.
Po 10 tygodniu można również wykonać płatne badanie NIFTY, które ma te zalety, że jest nieinwazyjne, a więc bezpieczne dla matki i płodu, a przy tym bardzo czułe. Do jego wykonania predysponują przede wszystkim wiek matki (powyżej 35 roku życia) oraz nieprawidłowe wyniki badania PAPP-A lub USG.
Tagi: 10 tydzień ciąży, dziesiąty tydzień ciąży
Dodaj komentarz