Zdrowie matki w 10. tygodniu ciąży

Kobieta trzymająca buciki przyszłego dziecka

Twoja macica osiągnęła właśnie wielkość dorodnej pomarańczy!

Macica nie tylko powiększa się, ale zaczyna się wyraźnie podnosić w jamie brzusznej, co sprawia, że pęcherz jest uciskany. Nie zdziw się, że po każdym kubku herbaty musisz biec do toalety. Nie ograniczaj też płynów z tego powodu – potrzebujesz ich teraz dużo, a nerki na pewno dadzą sobie radę z filtracją.

Samopoczucie w 10. tygodniu ciąży – wciąż na bakier!

Nudności, wzmożona senność, wrażliwość i skłonność do irytacji sprawiają, że życie seksualne odsuwa się na dalszy plan. Prawdopodobnie nie masz też ochoty na sporty ani pracę, może nie chce Ci się nawet wyjść z domu na kolację. Nie zmuszaj się! Organizm strajkuje, bo potrzebuje skupić się na najważniejszym teraz zadaniu – kształtowaniu małego człowieczka w Twoim łonie. Potraktuj jego naturalne reakcje jak sygnały i nie miej z tego powodu wyrzutów sumienia.

Skup się na brzuchu

Układ pokarmowy to teraz jeden z Twoich najważniejszych partnerów. Czasem wydaje się wręcz, że jest wrogiem, rozpychając podbrzusze gazami, podsyłając zgagę pod gardło i odpychając od jedzenia mdłościami. Ale musisz pamiętać, aby nauczyć się z nim negocjować – żywienie w pierwszym trymestrze ciąży jest bardzo ważne, gdyż dostarcza Twojemu ciału wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Jeśli ich zabraknie, Matka Natura zacznie czerpać z Twoich własnych zasobów, np. osłabiając kości czy włosy.

Postaw więc na większą ilość lżejszych, łagodnych i lekkostrawnych posiłków. Nie prowokuj żołądka przyprawami oraz nadmierną ilością tłuszczu i cukru. Między posiłkami wspieraj trawienie naparami z mięty i rumianku.

Uwaga za zawroty głowy!

Kobieta próbuje utrzymać równowagę, doznając zawrotów głowy

 

Właśnie ok. 10 tygodnia wiele kobiet odczuwa zaburzenia równowagi, zawroty głowy, a nawet doświadcza omdleń. To naturalny efekt obciążenia układu krwionośnego, który może powodować chwilowe niedotlenienie mózgu. Zjawisko nie jest groźne, ale bywa niepokojące i niestety może prowadzić do wypadków, zwłaszcza jeśli jesteś gdzieś poza domem. Naucz się rozpoznawać symptomy zbliżającego się omdlenia i gdy tylko nadejdą, usiądź lub połóż się, najlepiej z nogami uniesionymi w górę. Słabość po kilku minutach minie!

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona