1 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Karmienia Piersią. To tylko jeden z powodów, aby przypomnieć, dlaczego naturalne karmienie jest zdecydowanie najlepszą metodą żywienia niemowląt.
Nie każda kobieta ma luksus karmienia piersią swego dziecka. Istnieją okoliczności, takie jak choroby czy brak pokarmu, które tę fizjologiczną konieczność uniemożliwiają. Z jednej strony można więc cieszyć się, że dysponujemy dziś mlekiem modyfikowanym o formule zbliżonej do naturalnego pokarmu; z drugiej, owa wygoda skłania niektóre mamy do dobrowolnej rezygnacji z karmienia piersią. Przekonujemy, że o laktację trzeba walczyć i poza względami medycznymi nie ma żadnego uzasadnienia dla pozbawienia niemowlęcia mleka matki.
Oto 10 powodów, dla których naprawdę warto karmić piersią:
W mleku matki znajduje się idealna proporcja białek, tłuszczów i węglowodanów, jakie potrzebuje małe dziecko. Co więcej, zawiera ono również wyważoną liczbę kalorii, witamin i minerałów, a, co najważniejsze, jest łatwe do strawienia. Fakt, że nie odżywiasz się najzdrowiej jak można, nie ma tutaj wcale tak wielkiego znaczenia – organizm i tak sam weźmie z Twoich tkanek wszystko, co potrzeba, aby żywienie niemowlaka było optymalne. Nawet najlepsze mleko modyfikowane nie może się równać z Twoim pokarmem.
Składnikiem, który najbardziej różni mleko matki od mleka modyfikowanego są przeciwciała pochodzące z organizmu kobiety. Już sama siara, zwana również colostrum, która pojawia się przed mlekiem właściwym, w fenomenalny sposób ochrania jałowe jelita noworodka, przeciwdziałając rozwojowi szkodliwych bakterii. Badania wskazują, że karmienie piersią redukuje ryzyko:
Z badań naukowych wynika jednoznacznie, że w szerszym przekroju społecznym niemowlęta karmione piersią wykazują się wyższymi wynikami w testach IQ przeprowadzanych w wieku szkolnym. Pokarm matki wspiera bowiem nie tylko odporność i fizyczną kondycję, ale także rozwój mózgu małego dziecka.
Karmienie piersią ogranicza mamie sporo kłopotów. Jeśli bowiem wybierzesz mleko modyfikowane, będziesz musiała podróżować wszędzie z puszką mleka lub gotowym pokarmem, który ma jednak ograniczony czas przydatności do spożycia. Co więcej, do rozpuszczenia formuły potrzeba przegotowanej wody w odpowiedniej temperaturze. Samą butelkę zaś potrzebujesz myć i dezynfekować, bo inaczej maluszkowi grożą poważne zatrucia. A piersi? Zawsze masz je przy sobie, zawsze gotowe do karmienia, a, co najważniejsze serwujące pokarm w idealnej temperaturze, prosto do buźki maluszka!
Trudno jest przecenić wartość intymności, która łączy matkę karmiącą piersią z niemowlęciem, Kontakt skóry ze skórą, zapach ciała mamy i bicie jej serca, delikatne rączki chwytające na pierś, usta ufnie przywierające do brodawki i potrafiące ją znaleźć nawet po ciemku – wszystko to tworzy między matką a dzieckiem wyjątkową więź. Eksperci uważają, że im więcej takich chwil czułości, bliskości i tulenia, tym większa pewność siebie i poczucie wartości u dojrzewającego młodego człowieka. Ciąża i poród to bowiem zaledwie wstęp do macierzyństwa, karmienie piersią zaś jest ich bardzo ważną kontynuacją.
Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla maluszka! Z badan wynika, że kobiety karmiące piersią rzadziej zapadają na raka piersi i jajników, a ponadto mają mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy oraz chorób serca w późniejszym wieku. Nie oznacza to oczywiście, że karmienie piersią zwalnia z obowiązku dbania o zdrowy styl życia!
Międzynarodowe organizacje i stowarzyszenia lekarzy zachęcają, aby przez pierwszych sześć miesięcy karmić wyłącznie piersią. Jednak i po tym czasie mleko matki odgrywa znaczącą rolę w jadłospisie dziecka, mimo że zmienia się on już dość drastycznie. Ale sam pokarm również ewoluuje i jest w danej chwili optymalnym napojem dla Twojego dziecka – nawet, jeśli ma ono już dwa latka! Przypomnijmy, że karmienie jest zalecane tak długo, jak długo jest ono pożądane i atrakcyjne dla matki i dla dziecka.
Koszty związane z zakupem mleka modyfikowanego, butelek, smoczków, ogrzewaczy i innych gadżetów sięgają setek złotych w ciągu miesiąca. W wielu rodzinach ta pozycja jest poważnym obciążeniem domowego budżetu. Mleko matki tymczasem jest naprawdę za darmo!
Ekolodzy przypominają również, że produkcja mleka modyfikowanego to dziś poważna branża przemysłu spożywczego, która wiąże się ze zużyciem energii, hodowlą krów, wykorzystaniem substancji chemicznych w procesie industrialnym, odpadkami związanymi z opakowaniami, itp. Mleko matki pozwala wykluczyć te wszystkie zagrożenia dla środowiska naturalnego!
Ciąża i poród w donośny sposób odciskają się na fizycznym zdrowiu kobiety. Szczególnie stan bezpośrednio po porodzie bywa źródłem frustracji i dyskomfortu. Karmienie piersią tymczasem poprzez stymulację wydzielania oksytocyny pozwala macicy szybciej wrócić do stanu pierwotnego i przyspiesza tym samym ginekologiczną rekonwalescencję.
Dodajmy jeszcze, że aby wyprodukować odpowiednie ilości mleka, ciało matki spożytkowuje sporo kalorii. Stąd kobiety karmiące piersią łatwiej tracę pociążową nadwagę, co wpływa korzystnie na ich ogólne zdrowie!
Tagi: karmienie naturalne, karmienie piersią
Dodaj komentarz