Niebieskie Pudełko Niemowlę Karmienie i dieta Karmienie naturalne Dieta karmiącej matki po powrocie do pracy

Dieta karmiącej matki po powrocie do pracy

Wiele kobiet w czasie ciąży decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych, dzięki czemu zyskują pewność, że noszone pod sercem maleństwo otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Zdecydowana większość z nich, a zwłaszcza panie zamierzające karmić piersią, kontynuuje dietę również po narodzinach pociechy.

Dieta matki a karmienie piersią

Mleko matki nie bez powodu uznawane jest za najlepszy pokarm dla małego dziecka. Wszystko za sprawą zawartości około 200 cennych składników odżywczych, spośród których wymienia się przede wszystkim białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały, probiotyki oraz substancje odpornościowe. Według lekarzy, jeśli kobieta utrzymuje właściwą dietę, jej naturalny pokarm w całości pokryje zapotrzebowanie dziecka przez 6 pierwszych miesięcy jego życia.

Dieta karmiącej mamy

Jednak wielu specjalistów jednocześnie dodaje, że dieta karmiącej matki nie może być zbyt restrykcyjna. Ich zdaniem jej nawyki żywieniowe powinny mieć swoje źródło w zalecanej wszystkim zdrowej i zbilansowanej diecie. W związku z tym komponując domowy jadłospis i ustalając proporcje poszczególnych grup produktów, najlepiej brać pod uwagę piramidę zdrowego żywienia.

Warto jedynie zwrócić uwagę, aby zaraz po porodzie, czyli w stanach szczególnego zmęczenia, poczucia niepokoju i ogólnego zdenerwowania, w potrawach karmiącej matki znalazły się zielone warzywa oraz kasze, niezwykle bogate w witaminy grupy B. Ponadto nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i wypijać co najmniej półtora do dwóch litrów wody dziennie, w co można wliczyć także zupę i soczyste owoce.

Mama wraca do pracy

Utrzymywanie zbilansowanej diety jest stosunkowo proste, dopóki kobieta zostaje z dzieckiem w domu. Jednak obecnie wiele matek decyduje się na powrót do pracy od razu po urlopie macierzyńskim. Nie musi to jednocześnie oznaczać rezygnacji z karmienia piersią, ale przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania się z pewnością będzie znacznie trudniejsze.

Główną pokusą są zazwyczaj szybkie przekąski i dania typu fast food, zwłaszcza jeśli karmiąca matka nie zdążyła przygotować posiłku w domu. Dlatego kobiety, którym zdarza się zamawiać jedzenie z dowozem do pracy, bez wątpienia zainteresuje oferta cateringu dietetycznego. Firmy i restauracje, serwujące zdrowe i zbilansowane potrawy, umożliwiają jednorazowe korzystanie z ich usług, jak również zawarcie umowy na codzienne dostawy.

Dieta karmiącej matki ma istotny wpływ nie tylko na jej samopoczucie, ale także na jakość podawanego dziecku naturalnego pokarmu. Warto jednak pamiętać, że powrót na biurowe korytarze nie musi być jednoznaczny z diametralną zmianą nawyków żywieniowych, spowodowaną permanentnym brakiem czasu. Obecnie, nawet zamawiając jedzenie z dowozem do pracy, można wybierać posiłki zdrowe, będące jednocześnie źródłem rozkoszy dla podniebienia.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona