Podstawowy dylemat rozgrywa się na polu ekologii – część rodziców decyduje się z tego powodu na pieluszki tekstylne, które już też nie są tym, czym bywały. Super chłonne materiały idą w parze z wygodnymi i designerskimi majteczkami, w których wymienia się tylko wkłady. Mimo tych ulepszeń większość z nas i tak sięga jednak po pieluszki jednorazowe, które zrewolucjonizowały przewijanie, a dzięki którym pielęgnacja niemowlęcia jest łatwa i możliwa wszędzie poza domem.
Pozostaje pytanie czym się kierować wybierając daną markę pieluszek wśród kilkunastu dostępnych na sklepowych półkach?
Choć aktywiści przekonują, aby nie płacić za logo, tam, gdzie w grę wchodzi zdrowie niemowlaka, renoma rynkowa może być istotna. Marki globalne, znane od lat, nie mogą sobie wszak pozwolić na najmniejszy skandal, więc można mieć nadzieję, że oferowane przez nich produkty naprawdę przeszły skrupulatną kontrolę jakości i bezpieczeństwa. Pamiętajmy wszak, że wewnątrz pieluszek znajdują się dziś absorbenty, które utrzymują wilgoć z dala od skóry dziecka – teoretycznie więc mogą się w nich pojawić związki drażniące czy niebezpieczne. Co więcej, renomowani producenci mają zwykle większy budżet marketingowy i częściej oferują bezpłatne próbki dla dzieci.
Czym jeden pampers różni się dziś od drugiego? Różnice nie są zwykle diametralne, ale bywają zauważalne. Poradniki dla kobiet w ciąży i młodych mam podpowiadają, aby zwracać uwagę przede wszystkim na:
Tak, jak w przypadku ubranek dla niemowlaka, różni producenci pieluszek stosują nieco inną rozmiarówkę. Polega ona zwykle na przedziałach wagowych, począwszy od tych dla noworodka poniżej 3 kg, a skończywszy na kategorii nawet 13-18 kg. Należy jednak wziąć pod uwagę, że każdy maluch ma inną budowę ciała – jeden będzie krąglejszy, drugi szczupły, ale długi, itd. Może się więc okazać, że w ofercie danego producenta najbardziej odpowiada nam rozmiar 3, w innego zaś rozmiar 4. Zamiast ślepo wierzyć etykietom warto wykorzystać darmowe próbki do testowania, aby znaleźć swój ideał.
Są niemowlęta, które wyjątkowo źle znoszą kontakt z szorstkimi ubraniami, mokrymi pieluchami czy kosmetykami. Wrażliwa lub sucha skóra może być skutkiem alergii czy chorób systemowych, ale bywa także indywidualną „urodą”. W tym przypadku pielęgnacja niemowlęcia robi się trudniejsza, a wybór pieluszek musi przede wszystkim uwzględniać optymalną neutralność, tak pod kątem kroju, jak i składników chemicznych. Produkty oznaczone etykietą „sensitive” mogą być wówczas najlepszym wyborem.
Nie da się ukryć, że w pierwszym roku życia dziecka pieluchy są poważnym balastem w rodzinnym budżecie. Wiele rodzin zmuszonych jest więc do wybierania produktów tańszych czy w promocji, co nie jest oczywiście problemem, tak długo, jak niemowlę nie cierpi z tego powodu. Pomóc sobie możemy na pewno wyszukując okazji. Rozmaite strony dla kobiet w ciąży oferują na przykład paczki dla noworodków, w których znajdziemy podstawowe potrzeby na pierwsze dni życia – dzięki nim wyprawka do szpitala będzie na pewno tańsza. Poza tym, w internecie da się zamawiać darmowe produkty do testowania, zaś i w sklepach znajdziemy często bezpłatne próbki dla dzieci. Korzystanie z takich akcji nie tylko pozwoli zaoszczędzić kilka złotych tu i tam, ale także pomoże wybrać najbardziej optymalną pieluszkę dla naszego dziecka.
A trafny wybór oznacza mniejsze ryzyko rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry, które niemowlętom przysparza wielu cierpień, rodzicom zaś stresu.
Uwaga: Jeśli próbujesz zaoszczędzić na pieluchach, nigdy nie pozostawiaj maluszka na dłużej w pełnym pampersie. O wiele lepiej jest wówczas zdjąć dziecku pieluszkę i pozwolić mu pobaraszkować z gołą pupą na ręczniku czy specjalnej podkładce.
Tagi: higiena niemowlęcia, pieluchy, pieluszki, pieluszki dla niemowlaka
Dodaj komentarz