Po spędzeniu kilku dni w szpitalu możesz z niecierpliwością wyczekiwać wyjścia na świeże powietrze. Podpowiadamy, kiedy możesz zabrać dziecko na pierwszy spacer i jak się do tego przygotować.
Powrót z porodówki do domu bywa wielkim szokiem, zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Była Was dwójka, nagle jest troje i nie za bardzo wiadomo, co z tym fantem zrobić. Maluszek ląduje w łóżeczku, a mama staje często bezradnie nad nimi, nie wiedząc, co począć dalej. Pierwsze dni bywają chaotyczne, pełne niepewności i stresu. Nie bój się! Wystarczy ogarnąć się trochę i wprowadzić do Waszego codziennego życia rutynę, a wszystko pójdzie jak z płatka. Spacery z wózkiem są jednym z ważniejszych elementów nowego porządku dnia.
Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, a przede wszystkim stanu matki i dziecka. Jeśli wszystko jest w porządku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze w pierwszym tygodniu życia, nawet już na drugi dzień po powrocie do domu, wyjść na krótki spacer. Nie powinien on jednak trwać dłużej niż 10-15 minut. Kolejnego dnia możesz przechadzkę zacząć systematycznie przedłużać.
Od powyższej zasady są jednak wyjątki:
Tak naprawdę optymalna temperatura na pierwszy spacer z noworodkiem to 15-20 °C. W letnie upały, gdy słonko przygrzewa, maluszkowi będzie bardzo nieprzyjemnie, a dodatkowo rośnie ryzyko udaru. Idealnie jest więc chodzić na spacer rano, nawet o 7-8 godzinie, oraz późnym popołudniem.
Między 10 a 16 godziną maluszka należy bezwzględnie chronić przed słońcem. Pamiętaj, że nie może on jeszcze nosić kremów z filtrem, więc postaw na solidną budkę od wózka i parasol. W miarę możliwości spaceruj też w strefie cienia.
Nie ubieraj dziecka za ciepło. Wydaje się delikatne, ale potrafi już utrzymywać temperaturę i mocno się poci, co grozi odwodnieniem. Jeśli sama jesteś w krótkich spodenkach i topie, załóż maluchowi krótkie body, skarpetki i przykryj go lekkim kocykiem. Zawsze miej też ze sobą czapeczkę, na wypadek, że będzie potrzebowała maluszka przytulić lub nakarmić.
Generalnie największym stresem dla świeżo upieczonych rodziców są spacery w chłodne, wietrzne i deszczowe dni. Podczas gdy od deszczu skutecznie chroni plastikowa osłona, gryzące zimno faktycznie nie sprzyja drogom oddechowym maluszka. Jeśli masz wątpliwości, lepiej zostańcie w domu. Wielu pediatrów poleca hartowanie w postaci wystawiania ubranego w kombinezon maluszka pod otwarte okno lub drzwi balkonowe.
Jeśli temperatura oscyluje wokół zera, możesz śmiało zabrać tygodniowego malca na krótki spacer, najlepiej między 11 a 15, kiedy temperatura jest najwyższa. Pamiętaj, żeby dziecko ciepło ubrać, bo leżenie w bezruchu sprzyja wychłodzeniu. Klasyczny zimowy zestaw na spacer to długie śpioszki, dwie pary skarpetek, spodnie i bluza, i wierzchni kombinezon. Dodatkowo potrzebować będziesz zawsze czapki, rękawiczek oraz ciepłego koca z polaru do przykrycia.
Nie oczekuj żadnych fajerwerków. Wybierz prostą trasę po płaskim terenie, idealnie z dala od ulicy. Lepiej jest zrobić dwa małe kółka wokół bloku niż wybierać się dalej – nigdy nie wiesz, kiedy będziecie mieli dość. Licz się z faktem, że noworodek może zacząć płakać. Lepiej jest wówczas wrócić do domu i tam sprawdzić, czy nie jest głodny lub nie ma pełnej pieluszki.
W większości przypadków jednak kołysanie wózka uśpi maluszka i będziecie w spokoju mogli nacieszyć się świeżym powietrzem. Nawet w tym optymistycznym scenariuszu, staraj się nie przesadzać – pierwszego dnia starczy Ci kwadrans, drugiego 20 minut, kolejnego pół godziny. Im bardziej pewna się poczujesz, tym dalej od domu możesz się wypuszczać.
Nie zabieraj noworodka w miejsca o natężonym hałasie – powoduje to niepotrzebny stres. Unikaj też tłumów. Komunikacja publiczna, supermarkety czy centra handlowe to wyjątkowo zły wybór. Miej ze sobą zawsze butelkę wody i często popijaj, aby uzupełnić płyny. Dla własnej wygody chodź w płaskich butach i luźnym ubraniu – jeśli miałaś szyte krocze, może ono dawać się we znaki przy pierwszym spacerze.
Niezależnie od pogody kontroluj stan dziecka, przykładając mu dłoń do czoła. Jeśli jest ciepłe i spocone, może lekko odkryć kocyk; jeśli zaś chłodne, skontroluj jeszcze rączki i w razie potrzeby otul maluszka mocniej. Zobaczysz, że po kilku dniach spacery staną się mile wyczekiwanym punktem dnia!
Tagi: spacer
Dodaj komentarz