Strona główna » Niemowlę » Pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwszy spacer z noworodkiem

pierwszy spacer z noworodkiem

Po spędzeniu kilku dni w szpitalu możesz z niecierpliwością wyczekiwać wyjścia na świeże powietrze. Podpowiadamy, kiedy możesz zabrać dziecko na pierwszy spacer i jak się do tego przygotować.

Powrót z porodówki do domu bywa wielkim szokiem, zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Była Was dwójka, nagle jest troje i nie za bardzo wiadomo, co z tym fantem zrobić. Maluszek ląduje w łóżeczku, a mama staje często bezradnie nad nimi, nie wiedząc, co począć dalej. Pierwsze dni bywają chaotyczne, pełne niepewności i stresu. Nie bój się! Wystarczy ogarnąć się trochę i wprowadzić do Waszego codziennego życia rutynę, a wszystko pójdzie jak z płatka. Spacery z wózkiem są jednym z ważniejszych elementów nowego porządku dnia.

Kiedy możesz wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, a przede wszystkim stanu matki i dziecka. Jeśli wszystko jest w porządku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze w pierwszym tygodniu życia, nawet już na drugi dzień po powrocie do domu, wyjść na krótki spacer. Nie powinien on jednak trwać dłużej niż 10-15 minut. Kolejnego dnia możesz przechadzkę zacząć systematycznie przedłużać.

Od powyższej zasady są jednak wyjątki:

 • Jeśli matka miała cesarskie cięcie, straciła dużo krwi lub miała komplikacje okołoporodowe, może być zbyt słaba na spacerowanie. Funkcję można wówczas przekazać tacie lub babci, lub cierpliwie poczekać kilka dni na powrót do formy. Pamiętaj! Dziecku nic się nie stanie, jeśli kilka dni spędzi w domu.
 • Jeśli dziecko jest wcześniakiem lub ma inne komplikacje zdrowotne, o terminie pierwszego spaceru decyduje zawsze pediatra. Czasami zasadne może być odłożenie go o nawet 2-3 tygodnie.
 • Jeśli na dworze jest mróz poniżej -5°C i wieje silny wiatr lub temperatura spada poniżej -10° przy bezwietrznej pogodzie, ze spaceru lepiej jest, póki co zrezygnować.

Pierwszy spacer latem

Tak naprawdę optymalna temperatura na pierwszy spacer z noworodkiem to 15-20 °C. W letnie upały, gdy słonko przygrzewa, maluszkowi będzie bardzo nieprzyjemnie, a dodatkowo rośnie ryzyko udaru. Idealnie jest więc chodzić na spacer rano, nawet o 7-8 godzinie, oraz późnym popołudniem.

Między 10 a 16 godziną maluszka należy bezwzględnie chronić przed słońcem. Pamiętaj, że nie może on jeszcze nosić kremów z filtrem, więc postaw na solidną budkę od wózka i parasol. W miarę możliwości spaceruj też w strefie cienia.

Nie ubieraj dziecka za ciepło. Wydaje się delikatne, ale potrafi już utrzymywać temperaturę i mocno się poci, co grozi odwodnieniem. Jeśli sama jesteś w krótkich spodenkach i topie, załóż maluchowi krótkie body, skarpetki i przykryj go lekkim kocykiem. Zawsze miej też ze sobą czapeczkę, na wypadek, że będzie potrzebowała maluszka przytulić lub nakarmić.

Pierwszy spacer zimą

Generalnie największym stresem dla świeżo upieczonych rodziców są spacery w chłodne, wietrzne i deszczowe dni. Podczas gdy od deszczu skutecznie chroni plastikowa osłona, gryzące zimno faktycznie nie sprzyja drogom oddechowym maluszka. Jeśli masz wątpliwości, lepiej zostańcie w domu. Wielu pediatrów poleca hartowanie w postaci wystawiania ubranego w kombinezon maluszka pod otwarte okno lub drzwi balkonowe.

Jeśli temperatura oscyluje wokół zera, możesz śmiało zabrać tygodniowego malca na krótki spacer, najlepiej między 11 a 15, kiedy temperatura jest najwyższa. Pamiętaj, żeby dziecko ciepło ubrać, bo leżenie w bezruchu sprzyja wychłodzeniu. Klasyczny zimowy zestaw na spacer to długie śpioszki, dwie pary skarpetek, spodnie i bluza, i wierzchni kombinezon. Dodatkowo potrzebować będziesz zawsze czapki, rękawiczek oraz ciepłego koca z polaru do przykrycia.

Jak wygląda pierwszy spacer?

Nie oczekuj żadnych fajerwerków. Wybierz prostą trasę po płaskim terenie, idealnie z dala od ulicy. Lepiej jest zrobić dwa małe kółka wokół bloku niż wybierać się dalej – nigdy nie wiesz, kiedy będziecie mieli dość. Licz się z faktem, że noworodek może zacząć płakać. Lepiej jest wówczas wrócić do domu i tam sprawdzić, czy nie jest głodny lub nie ma pełnej pieluszki.

W większości przypadków jednak kołysanie wózka uśpi maluszka i będziecie w spokoju mogli nacieszyć się świeżym powietrzem. Nawet w tym optymistycznym scenariuszu, staraj się nie przesadzać – pierwszego dnia starczy Ci kwadrans, drugiego 20 minut, kolejnego pół godziny. Im bardziej pewna się poczujesz, tym dalej od domu możesz się wypuszczać.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nie zabieraj noworodka w miejsca o natężonym hałasie – powoduje to niepotrzebny stres. Unikaj też tłumów. Komunikacja publiczna, supermarkety czy centra handlowe to wyjątkowo zły wybór. Miej ze sobą zawsze butelkę wody i często popijaj, aby uzupełnić płyny. Dla własnej wygody chodź w płaskich butach i luźnym ubraniu – jeśli miałaś szyte krocze, może ono dawać się we znaki przy pierwszym spacerze.

Niezależnie od pogody kontroluj stan dziecka, przykładając mu dłoń do czoła. Jeśli jest ciepłe i spocone, może lekko odkryć kocyk; jeśli zaś chłodne, skontroluj jeszcze rączki i w razie potrzeby otul maluszka mocniej. Zobaczysz, że po kilku dniach spacery staną się mile wyczekiwanym punktem dnia!

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki