Płeć dziecka może predysponować do określonych problemów zdrowotnych. Spodziectwo jest na przykład najczęściej spotykaną wadą wrodzoną układu moczowego u chłopców. Co warto o niej wiedzieć?
Spodziectwo diagnozuje się u noworodków płci męskiej natychmiast po urodzeniu. Objawy nie pozostawiają bowiem wiele wątpliwości…
Chłopiec ze spodziectwem ma niewłaściwie ulokowane ujście cewki moczowej. Zamiast na szczycie penisa znajduje się ono poniżej. W rzadkich przypadkach jest wręcz przesunięte pod penis lub wyjątkowo nawet za worek mosznowy.
Czasami owo przesunięcie jest na tyle nieznaczne, że dopiero u starszych chłopców obserwuje się zatoczoną w dół krzywą strumienia moczu. Zmiany mogą dotyczyć także wyglądu samego członka, który również jest zakrzywiony i tylko częściowo pokryty jest napletkiem. Problem dotyczy nawet 1 na 200 męskich niemowląt, co sprawia, że jest to jedna z najczęstszych wad wrodzonych w ogóle!
Wada rozwija się u chłopców na etapie życia płodowego. To właśnie wówczas pod wpływem hormonów rozwijają się męskie genitalia, formuje się cewka moczowa i napletek. Zaburzenia hormonalne powodują, że cewka wykształcona zostaje w nieprawidłowy sposób.
Zdaniem naukowców skłonność do spodziectwa bywa dziedziczona w rodzinach. Jeśli dany chłopiec urodzi się z wadą, istnieje 15% ryzyko, że jego brat również będzie na nią cierpieć. Mutacje poszczególnych genów mogą odpowiadać za zaburzenia wydzielania wspomnianych wyżej hormonów.
Poza tym statystycznie rzecz biorąc, spodziectwo rozwija się częściej u potomków kobiet powyżej 35 roku życia, otyłych oraz przyszłych mam, które w trakcie ciąży przyszły do styku pestycydami lub inną chemią wpływającą na gospodarkę hormonalną. Za czynniki ryzyka uważa się również sztuczne zapłodnienie oraz przyjmowanie przez ciężarną niektórych hormonów (również jeszcze przed poczęciem).
Nieleczone spodziectwo bywa przyczyną znacznego dyskomfortu, zwłaszcza w dorosłym życiu. Już w młodym wieku chłopcy mogą mieć problem z korzystaniem z toalety. Z racji na nietypowy wygląd penisa rozwijać się mogą również poważne kompleksy, które nasilają się w wieku dojrzewania. Mężczyźnie ze spodziectwem mają natomiast poważne problemy w życiu seksualnym, łącznie z zaburzeniami wytrysku. W niektórych przypadkach spodziectwu towarzyszy również niezstąpienie jednego jądra.
Na szczęście, współczesna medycyna oferuje skuteczne rozwiązanie. W większości przypadków wystarcza pojedynczy zabieg, w ramach którego chirurg pobiera tkankę z napletka i rekonstruuje cewkę moczową, tak, aby jej ujście było w odpowiednim miejscu. W bardziej skomplikowanych przypadkach – konieczna może być seria zabiegów.
Prognozy są bardzo dobre. U większości chłopców da się bez większych problemów odtworzyć nie tylko normalny wygląd penisa, ale i jego funkcjonowanie. Zabiegi przeprowadza się już na kilkumiesięcznych niemowlętach, aby ograniczyć ewentualne problemy z nauką samodzielnego siusiania.
Bibliografia:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypospadias/symptoms-causes/syc-20355148
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15060-hypospadias
https://www.cdc.gov/ncbddd/birthdefects/hypospadias.htlm
https://www.cincinnatichildrens.org/health/h/hypospadias
Tagi: spodziectwo
Dodaj komentarz