Nawet 60% kobiet w ciąży boryka się ze wstydliwym problemem nietrzymania moczu w ciąży, który znacząco obniża komfort życia. Dobra wiadomość jest taka, że można mu aktywnie zapobiegać, a ewentualne leczenie również jest dość skuteczne.
Warto uświadomić sobie, że pęcherz moczowy spoczywa nisko w miednicy i wspierany jest od dołu przez mięśnie dna miednicy. To one decydują o sprawności zwieracza, który kontroluje strumień moczu – pozwala uruchomić siusianie i je przerwać. W czasie ciąży mięśnie te są jednak poważnie osłabione, a działanie zwieracza nie tak doskonałe. Nie pomaga również fakt, że rosnąca macica z każdym miesiącem coraz bardziej uciska pęcherz. W rezultacie obserwujemy spontaniczne popuszczanie moczu w ciąży, które bywa dość wstydliwym problemem.
Bezpośrednią przyczyną nietrzymania moczu w ciąży mogą być:
Ryzyko popuszczania moczu w ciąży zwiększa się z wyższym wiekiem matki, otyłością, każdą kolejną ciążą, historią operacji w rejonie miednicy oraz u palaczek.
Ten problem gnębi wiele kobiet, zwłaszcza że w ciągu dnia, przy wysokim bilansie wodnym, mocz bywa na tyle rozcieńczony, że trudno rozpoznać go po zapachu lub kolorze. Definitywną odpowiedź może dać jedynie specjalny test wykonany przez ginekologa.
Ponieważ jednak wyciek płynu owodniowego jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia płodu i wymaga natychmiastowego udania się do szpitala, kobieta we własnym zakresie może spróbować sama ocenić sytuację na podstawie poniższych wskazówek:
Najważniejsza sprawa to silne mięśnie dna macicy – można je trenować za pomocą tzw. ćwiczeń mięśni Kegla polegających na kontrolowanym zaciskaniu mięśni cewki moczowej, pochwy i odbytu. Taki trening nie tylko pomaga złagodzić już zaobserwowane nietrzymanie moczu, ale także doskonale mu zapobiega. Każdej kobiecie w ciąży zaleca się więc prewencyjne wzmacnianie mięśnie dna miednicy – ćwiczenia mięśni Kegla warto wykonywać dwa-trzy razy dziennie, dbając o regularność.
Poza tym, jeśli zaobserwujesz u siebie problemy z popuszczaniem moczu w ciąży, spróbuj:
Dla własnego komfortu możesz też zainwestować we wkładki do bielizny, które pozwolą Ci czuć się pewnie w każdej sytuacji.
W większości przypadków problem nietrzymania moczu samoistnie rozwiązuje się po porodzie, z chwilą jak ustaje działanie hormonów, a presja w miednicy maleje. Zdarza się jednak i tak, że dolegliwość pozostaje, a nawet się zwiększa – przyczyną tej drugiej sytuacji bywa traumatyczny poród.
Dla kobiet, które doświadczają nietrzymania moczu po porodzie, medycyna ma szereg środków zaradczych, które obejmują wspomniane już wyżej ćwiczenia mięśni Kegla, fizjoterapię, leki, a czasem również zabieg chirurgiczny. Wyboru dokonuje zawsze lekarz na bazie indywidualnych uwarunkowań.
Dowiedz się, jak kobietom po porodzie może pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny: https://niebieskiepudelko.pl/fizjoterapeuta-uroginekologiczny/
Bibliografia:
International Urogynecology Journal, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7902563/
Healthline, https://www.healthline.com/health/pregnancy/urinary-incontinence#risk-factors
Cleveland Clinic, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16094-pregnancy-and-bladder-control
WebMD, https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/pregnancy
Tagi: ćwiczenia Kegla, nietrzymanie moczu
Dodaj komentarz