Jogę można ćwiczyć i praktykować w domu, jednak w takich przypadkach, jak ciąża czy choroba serca, obowiązują pewne ograniczenia.
Zdolność rozluźniania ma w jodze taką samą wagę jak poprawne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Każda sesja zaczyna się i kończy krótką relaksacją. Prowadzone są także krótkie relaksacje pomiędzy ćwiczeniami. Głębsze znaczenie relaksacji związane jest z faktem, że podczas niej ciało dostaje wystarczającą ilość czasu by odpowiedzieć na ćwiczenia jogi. Praktykujący może świadomie śledzić równoważące efekty ćwiczenia i rozwijać delikatną świadomość funkcjonowania ciała. Ćwiczenia jogi powinny być skoordynowane z oddechem i prowadzone z wielką uwagą. W ten sposób rozwinie się ich całościowy wpływ na ciało, umysł i świadomość.
Regularne ćwiczenie jogi wzmacnia cały organizm. Dzięki poszczególnym ćwiczeniom strumień krwi kierowany jest do określonych narządów, które dzięki temu wzmacniają się i regenerują. Organizmowi łatwiej wtedy wypłukać wszelkie złogi i toksyny. Zwiększa to sprawność systemu immunologicznego, czyli odporność na wszelkie choroby, organizm staje się silniejszy i bardziej witalny. Wiadomo, że dobre ukrwienie ma zasadniczy wpływ na zdrowie i samopoczucie. Dzięki pobudzeniu krążenia i przemiany materii dochodzi do stopniowej poprawy, a wreszcie do całkowitego zaniku zaburzeń trawiennych. Wiele ćwiczeń jogi ma wybitnie pozytywne oddziaływanie na kręgosłup. Jest to czynnik niezwykle istotny, ponieważ prosty i elastyczny kręgosłup jest podstawowym warunkiem koncentracji i zdolności świadomego odprężania się.
Regularne ćwiczenia przyczyniają się do złagodzenia i całkowitego zniwelowania szeroko rozpowszechnionych wad postawy. Jeśli podczas wykonywania ćwiczeń będziesz prawidłowo oddychać i uda Ci się całkowicie odprężyć, wkrótce zaobserwujesz, że joga pomaga nie tylko utrzymać zdrowie fizyczne, ale również daje organizmowi energię – tak ważną w okresie ciąży.
Uwaga! Dla każdego trymestru istnieje zestaw pieczołowicie dobranych asan – niektóre pozycje są wręcz zakazne. Ćwicz więc do dnia porodu, ale z rozsądkiem i ostrożnością!
Tagi: ćwiczenia relaksacyjne w ciąży, fitness w ciąży, joga, joga dla kobiet w ciąży
Dodaj komentarz