Przemywanie oczu noworodka to rutynowy zabieg pielęgnacyjny, który pomaga ograniczyć ryzyko infekcji i zwiększa komfort maluszka. Sprawdź jak prawidłowo go przeprowadzić i co robić, gdy pojawi się wydzielina.
Oczy obmywane są w sposób naturalny dzięki stałemu spłukiwaniu przez łzy, nie tylko wtedy, gdy dziecko płacze. Filtr łzowy chroni rogówkę przed drobnoustrojami i ciałami obcymi, a jednocześnie poprawia jakość widzenia.
Jeśli oczy maluszka są zdrowe, nie ma więc potrzeby zapuszczania jakichkolwiek kropli. Wystarczy przy przymkniętych powiekach przemywać wacikiem zmoczonym w wodzie każdą szparę powiekową od zewnątrz w kierunku nosa.
Oczy dziecka przemywamy przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną (w aptekach dostępne są jednorazowe, konfekcjonowane pojemniki z jałową solą fizjologiczną). Do tego celu używamy jednorazowych wyjałowionych gazików. Przemywanie należy zawsze przeprowadzać od skroni do nosa, zachowując ostrożność i całym czas mówiąc do dziecka, aby było spokojne i nie wykonywało, żadnych gwałtownych ruchów.
Do osuszania umytych oczek także warto stosować wyjałowioną gazę, jeśli ręcznik frotte powoduje podrażnienie. Gazę należy przykładać bardzo delikatnie, aby nie napinać skóry oczu i trzeć.
Sól fizjologiczna do oka jest nieco lepsza niż zwykła woda, bowiem ma izotoniczne stężenie i nie powoduje wysuszania. Warto ją stosować w szczególności, gdy maluszek cierpi na egzemy lub zapalenie spojówek. Większości bobasów zwykła woda jednak nie zaszkodzi.
Jest wiele sytuacji, w których może dojść do rozwoju stanu zapalnego w oku. Winne mogą być patogeny przeniesione na rączkach, zanieczyszczenia i alergeny, które dostały się do oczu w czasie spaceru lub infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, zwłaszcza przebiegające z katarem.
Jeśli maluszek po przebudzeniu będzie miał sklejone białą lub żółtą wydzieliną oczka, do pielęgnacji możesz zastosować lekko ciepły napar z rumianku lub czarnej herbaty, o właściwościach ściągających. Pomocna będzie również sól fizjologiczna do oka aplikowana kilka razy dziennie za pomocą gazika.
Do przemywania oczu noworodka w okresie stanów zapalnych można też wykorzystać mleko z piersi, bogate w naturalne przeciwciała. Należy jednak zwrócić uwagę, aby najpierw starannie umyć ręce i brodawkę, a następnie wycisnąć mleko do sterylnego pojemniczka i natychmiast użyć. Do przemywania używaj wyłącznie świeże mleko, a resztę od razu wylej do zlewu!
Jeśli zauważysz, że dziecko pociera oczy rączką lub przy brzegach powiek pojawia się ropna wydzielina, nie stosuj na własną rękę żadnych kropli ani innych środków pielęgnacyjnych. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Dodatkowo pamiętaj o tym, aby chronić oczy swojego dzidziusia przed mocnym światłem, a zwłaszcza przed ostrym słońcem.
Dodaj komentarz