Anemia w ciąży

Anemia utożsamiana jest często z anoreksją. Anemia to niedokrwistość, czyli zbyt mała zawartość hemoglobiny we krwi. Jaki ma to związek z kobietami w ciąży?

Przyszłe matki podczas ciąży są szczególnie narażone na anemię (30-40 % przyszłych mam), ponieważ płód „zabiera” z ich organizmu cenne składniki odżywcze, makro- i mikroelementy. Dlatego ważne jest, aby zdrowo się odżywiać i uzupełniać niedobory witamin, gdy jest się w ciąży. Szczególnie istotne jest, aby zwrócić uwagę na poziom żelaza, ponieważ jego brak jest najczęstszą przyczyną anemii. Nie można tego lekceważyć. Żelazo jest niezbędne do życia. To składnik hemoglobiny i wielu enzymów związanych z procesem oddychania. Ułatwia również krwinkom czerwonym transport tlenu do krwi, a tym samym do wszystkich naszych narządów. Jego niedobór może wywołać niedotlenienie macicy i przyspieszyć poród, jednocześnie hamując akcję porodową.

Gdy już maleństwo wyczerpie wszelkie zapasy żelaza z naszego organizmu, zaczyna na bieżąco czerpać je z naszej diety. Najwięcej potrzebuje go w siódmym miesiącu, wtedy gdy zaczyna szybko rosnąć i gromadzić żelazo w swojej wątrobie. 
Gdzie szukać tego pierwiastka? Żelazo znajduje się w brokułach i szpinaku. Poza tym znajdziemy je w czerwonym mięsie, rybach i wątróbce drobiowej. Dodatkowo odpowiednia porcja kaszy gruboziarnistej czy soi z pewnością pomoże uzupełnić niedobór. Żeby jednak żelazo dobrze się wchłaniało potrzebna jest witamina C – czyli owoce cytrusowe, truskawki, pomidory, natka pietruszki.

Oczywiście niezbędne jest monitorowanie wspólnie z lekarzem prowadzącym poziomu żelaza i jeśli zajdzie taka potrzeba należy zażywać odpowiednie suplementy diety.
Ze względu na dobro dziecka nie należy lekceważyć anemii. Niedobory żelaza mogą wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka. Niestety anemia w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować wady wrodzone dziecka, zaburzyć rozwój i pracę łożyska, a przez to doprowadzić do przedwczesnego porodu. W późniejszym okresie ciąży wpływa na wagę urodzeniową noworodka. Badania pokazują też, że dzieci mam cierpiących na anemię często same chorują na niedokrwistość.

Zaleca się przyjmowanie dawki 60-80 mg żelaza na dobę profilaktycznie w drugiej połowie ciąży.

A czy Ty monitorujesz swój stan zdrowia?

 
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Stek bzdur. PRZEDE WSZYSTKIM należy spożywać w anemii mięso wołowe i cielęcinę, ponieważ zawiera żelazo hemowe (najlepiej przyswajalne). Produkty roślinne (zawierające żelazo niehemowe – o połowę mniejsza wchłanialność) zawierają też często związki tj. kwas fitynowy, który dodatkowo OGRANICZA wchłanianie żelaza. Co do soi – chyba każdy wie, że zawiera fitoestrogeny niekorzystne dla kobiet w ciąży. Nie

Co za bzdury! niedobory żelaza lub anemię leczy sie LEKAMI a nie suplementami diety! Tym bardziej u kobiet w ciąży. Suplementy nie maja żadnych badań, może w nich być absolutnie wszystko i mogą być wyprodukowane w garażu, gratulacje dla tych przyszłych mam i ich lekarz prowadzącym którzy sięgają po suplementy tak naprawdę nie mając 100% pewności co w nich jest.Masz niedobór żelaza albo juz anemię? Idź lepiej po receptę i kup lek! Kory jest przebadany, ma odpowiednia dawkę żelaza i z pewnością bezpieczny dla twojego nienarodzonego dziecka.

Też miałam problem z anemią, ale dieta mi nie pomagała, więc zalecona mi została suplementacja Chela Ferr Bio compex. Bardzo dobrze się przyswaja, nie wywołuje żadnych efektów ubocznych. Ogromny plus za zawartość witamin z grupy B. Dosłownie w miesiąc uporał się z moimi niedoborami żelaza i dzięki niemu nie grozi mi już anemia.

super świetnie, ale wątróbka drobiowa? Nie można przecież jeść wątróbki bo zawiera wit. A

Forum

Forum

Imiona