Niebieskie Pudełko Ciąża i poród Ciąża Zdrowie matki w ciąży Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – nowinka od 2020 r.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – nowinka od 2020 r.

bezplatne-leki-dla-kobiet-w-ciazy

W ramach polityki prorodzinnej rządu od Nowego Roku ciężarne w całej Polsce będą miały ułatwiony dostęp do leków. Jak i kiedy będzie można z niego skorzystać?

Na wstępie należy zaznaczyć, że zmiana prawna jest elementem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która wejdzie w życie dopiero 1 lipca 2020 r. Do tego czasu kupno leków będzie funkcjonować na aktualnych zasadach.

Nowe prawo

Zgodnie z projektem przyjętym przez Radę Ministrów w grudniu 2019 r. wszystkie kobiety w ciąży będą mogły korzystać z bezpłatnych leków, których stosowanie jest konieczne ze względu na stan pozostawania w ciąży. Mówiąc językiem bardziej ludzkim, chodzi o preparaty wydawane na receptę, które służą podtrzymaniu ciąży w razie pojawiania się problemów zagrażających życiu i zdrowiu płodu.

Kogo dotyczy ustawa?

Prawem do skorzystania ze świadczenia będą objęte wszystkie kobiety w ciąży od momentu poczęcia do dnia porodu. Co ważne, nie ma różnicy czy zapłodnienie było naturalne, czy sztuczne. Według szacunków Ministerstwa ma być to ponad 400 tysięcy kobiet rocznie, a cała kwota dofinansowania programu szacowana jest na 14,5 miliona złotych w pierwszym roku obowiązywania.

Co to za leki?

Dokładną listę leków, oznaczanych odtąd jako leki „C”, Minister ogłosi dopiero po wejście w życie ustawy, a więc najwcześniej w lipcu bieżącego roku. Będzie ona częścią ogłaszanej regularnie zaktualizowanej listy leków refundowanych.

Zdaniem ekspertów na liście owej znajdować się będą leki na receptę przepisywane w związku z takimi problemami jak:

 • cukrzyca ciążowa stwarzająca ryzyko przedwczesnego porodu, wysokiej masy ciała i związanych z nią kontuzji okołoporodowych, jak również ryzyko śmierci płodu;
 • nadciśnienie tętnicze w ciąży bądź zdiagnozowana preeklampsja, które prowadzić mogą do małowodzia, niskiej wagi urodzeniowej, odklejenia się łożyska, niedotleniania bądź obumarcia wewnątrz macicznego oraz powikłań związanych ze wcześniactwem;
 • zaburzenia progesteronu prowadzącymi często do krwawień i poronienia (https://niebieskiepudelko.pl/wielokrotne-poronienia/).

Na ostateczną listę preparatów trzeba będzie jeszcze poczekać.

Kto może wystawić receptę?

Aby kobieta mogła skorzystać z bezpłatnych leków z listy „C” musi posiadać ważną receptę wystawioną przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Alternatywnie, receptę będzie miała prawo wystawić także położna podstawowej opieki zdrowotnej lub położna w ambulatoryjnej poradni położniczo-ginekologicznej.

W ustawie znalazł się również zapis, że uprawnienia do wydawania recept będą obejmować lekarzy i położne, który stwierdzili ciążę oraz innych lekarzy i położnych – na podstawie zaświadczenia wystawionego przez osobę stwierdzającą ciążę.

Co nie znajdzie się na liście?

Wbrew optymistycznie brzmiącej nazwie nowej ustawy owa bezpłatność nie będzie na pewno miała zastosowania do leków sprzedawanych bez recepty, a tych ciężarne kupują zdecydowanie najwięcej. Mowa przede wszystkim o suplementach, zwłaszcza tych, które mają na powodzenie ciąży wyraźny i udowodniony wpływ, jak np. kwas foliowy (https://niebieskiepudelko.pl/kwas-foliowy-jak-sie-odzywiac-w-czasie-ciazy/)chroniący przed rozwojem wad cewy nerwowej u płodu. Wielu ekspertów poleca również oczekującym mamom prewentywne przyjmowanie:

Niestety, są to preparaty drogie, które przyjmuje się codziennie, a które bezpłatne nie będą.

Krytyka ustawy

W burzliwym świecie polityki zawsze da się słyszeć głos opozycji, której głównym zadaniem jest racjonalna krytyka decyzji rządzących. W tym przypadku sceptykom trudno nie przyznać racji, gdyż ustawa, acz ogólnie idąca w dobrym kierunku, ma kilka luk. Oprócz wspomnianej już wybiórczości preparatów, specjaliści krytykują fakt, że korzyści z dofinansowania odniesie niewiele kobiet. Poważne zaburzenia ciąży leczy się bowiem najczęściej w szpitalu i kobieta nie płaci wówczas za podawane leki. Preparaty wydawane na receptę w ramach opieki ambulatoryjnej są natomiast zwykle dość tanie i nie stanowią poważnego obciążenia dla budżetu domowego.

Ponadto, najprawdopodobniej kluczem do zestawienia wspomnianej listy leków refundowanych „C” będzie tylko i wyłącznie życie płodu, nie zaś zdrowie matki. W praktyce może się okazać, że owa lista będzie okrojona na niekorzyść samych kobiet.

Aby nie wprowadzać jednak zbyt wiele malkontenctwa do ustawy, która ma na celu finansowe ulżenie ciężarnym, należy ocenić ją pozytywnie i mieć nadzieję, że w praktyce okaże się zasadną pomocą sprzyjającą całym rodzinom.

 

 

Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona