Nie każdą kobietę stać na prywatny poród ze znieczuleniem i jednoosobowym pokojem. Na co mogą liczyć mamy polegające na NFZ? Czy bezpłatny poród obejmuje jakieś formy znieczulenia?
W 2016 r. weszła w życie ustawa „Za życiem” regulująca wsparcie państwowe dla kobiet w ciąży i rodzin. Obejmuje ona edukację przedporodową, opiekę zdrowotną w czasie ciąży łącznie z podstawową diagnostyką oraz kompleksowe wsparcie podczas porodu.
Według materiałów przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia RP kobieta ubezpieczona ma prawo m.in. do:
Są to świadczenia gwarantowane, których warto się domagać z całą stanowczością. Każdy szpital posiadający umowę z NFZ powinien więc na życzenie pacjentki – o ile nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań – podać jej znieczulenie zewnątrzoponowe bez żadnych dodatkowych kosztów.
Przypomnijmy, że choć znieczulenie nie jest całkiem obojętne dla matki i dziecka, zdaniem ekspertów jego dostępność zmniejsza znacząco odsetek porodów przez cesarskie cięcie wykonywanych na życzenie. „Cesarka” jest zaś zdecydowanie gorszą opcją dla matki i dziecka!
Uwaga! Podstawą uprawnień gwarantowanych kobiecie na podstawie ustawy „Za życiem” są:
Na podstawie informacji Ministerstwa Zdrowia RP
Tagi: ból, ból porodowy, grupa N01, komfort porodu, łagodzenie bólu, metody łagodzenia bólu porodowego, ministerstwo zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, NFZ, poród, stres, znieczulenie zewnątrzoponowe porodu
Dodaj komentarz