Z dziada pradziada zawód lekarza kojarzony jest z zaufaniem. Pacjent przychodząc do lekarza nie dopuszcza myśli, że lekarz mógł popełnić błąd, zaniedbanie. Pojęcie „błędu medycznego” buzi wiele kontrowersji i nie ma powszechnie uznanej definicji, jak również definicji ustawowej. Powszechnie stosowane są zamienniki typu: błąd w sztuce lekarskiej, błąd lekarski oraz błąd wiedzy lekarskiej. Błąd medyczny należy traktować ściśle jako postępowanie sprzeczne z powszechnie uznanymi zasadami wiedzy medycznej.
Najwięcej zgłaszanych błędów medycznych związanych jest z porodami i zabiegami z nimi związanymi. Najczęściej dochodzi do błędów podczas wykonywania cesarskiego cięcia, czy innych zabiegów niezbędnych w momencie komplikacji. Zgłaszane są również wszelkiego rodzaju zakażenia do jakich dochodzi w szpitalach.
W ostatnim czasie zwiększyła się świadomość ludzi co do odchodzenia przez nich roszczeń za popełniane przez lekarzy błędy. Poszkodowany może żądać odszkodowania, bądź zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy. Art. 444 oraz art. 361 § 1 kodeksu cywilnego wyjaśnia pojęcie odszkodowania. Natomiast wszelkie regulacje odnośnie zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę zawarte są w art. 445 §1, czyli za cierpienia fizyczne i krzywdę moralną.
[Źródło: RP z dnia 25.09.2013 r.]
Tagi: błąd lekarski, błąd medyczny, błąd w sztuce lekarskiej, błąd wiedzy lekarskiej, lekarz, medycena, odszkodowanie, położna, poród, praw cywilne, prawo, wiedza, wiedza medyczna, zadośćuczynienie, zaniedbanie
Michał w dniu 31 marca 2017 23:22
Ja polecam najbardziej renomowaną kancelarię prawną. Mają tam lekarzy orzeczników, prawników .W związku z tym że mają największe doświadczenie podejmują się :
• zadośćuczynienia za doznane ból i cierpienie
• rekompensatę za pogorszenie jakości życia
• zwrot utraconych zarobków
• zwrot kosztów dodatkowego leczenia i konsultacji
• zwrot kosztów sprzętu rehabilitacyjnego i opieki
• rentę w związku z utratą zdolności do pracy, kosztami opieki czy specjalną
603-301-285