Niebieskie Pudełko Ciąża i poród Dookoła ciąży Prawo, praca i zasiłki Wszystko o urlopach i zasiłkach dla matek rodzących w czasie studiów

Wszystko o urlopach i zasiłkach dla matek rodzących w czasie studiów

JEŻELI JESTEŚ STUDENTKĄ:

W tym przypadku wszystko zależy od tego, czy podczas studiów byłaś zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, lub też prowadziłaś własną działalność gospodarczą.

Jeżeli w czasie, gdy zaszłaś w ciążę i urodziłaś dziecko, pracowałaś na podstawie umowy o pracę

– przysługują Ci świadczenia przypisane do tego rodzaju umowy (szczegóły znajdziesz w sekcji „Jeżeli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę”).

Jeżeli w tym czasie pracowałaś na podstawie umowy-zlecenie i opłacałaś dobrowolną składkę chorobową

jesteś uprawniona do świadczeń przypisanych temu rodzajowi umowy (szczegóły w sekcji „Jeżeli jesteś zatrudniona na umowę-zlecenie”)

Jeżeli w tym czasie prowadziłaś własną działalność gospodarczą, przejdź do sekcji „Jeżeli prowadzisz własną firmę”)

Jeżeli żadna z tych sytuacji nie odnosi się do Ciebie

niestety nie przysługuje Ci urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy ani zasiłek macierzyński. Z czego w takim razie możesz skorzystać?

  • Bezpłatnej opieki medycznej dla siebie i dziecka
  • Rocznego urlopu dziekańskiego, podczas którego możesz albo całkowicie zawiesić studiowanie, bądź też realizować wybrane zajęcia (pod warunkiem, że formalnie zaliczyłaś pierwszy rok studiów). Podczas urlopu dziekańskiego nadal możesz korzystać z legitymacji studenckiej, a więc przysługują Ci zniżki, m.in. na komunikację miejską. Uwaga: w związku z urlopem dziekańskim wszelka pomoc materialna od uczelni, z której korzystasz (a więc np. stypendium socjalne), zostaje zawieszona
  • Pełnego ubezpieczenia i dostępu do świadczeń refundowanych przez NFZ – jeżeli nie ukończyłaś 26. roku życia. Po ukończeniu 26. roku życia również masz możliwość skorzystania z ubezpieczenia i świadczeń, jednak w tym celu musisz złożyć wniosek o zgłoszenie ubezpieczenia zdrowotnego przez Twoją uczelnię
  • Od 1 stycznia 2016 r. – z tzw. Nowego Becikowego (szczegóły w sekcji „Wszystko, co powinnaś wiedzieć o nowym becikowym”)

Pamiętaj, aby jak najszybciej poinformować uczelnię o swoim stanie i poprosić o pomoc związaną z indywidualnym tokiem nauki. Wszystkie wnioski i podania złóż na ręce dziekana i rektora.

 

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona