Strona główna » Urlop rodzicielski po nowemu – zmiany w kodeksie pracy 2023

Urlop rodzicielski po nowemu – zmiany w kodeksie pracy 2023

urlop rodzicielski

Nowelizacja Kodeksu pracy zmienia przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego i urlopu opiekuńczego. Wchodzą one w życie 23 kwietnia 2023. Sprawdź, na co możesz liczyć!

Wprowadzone w 2023 r. zmiany wynikają z naszych unijnych zobowiązań, a konkretnie postulowanej przez UE równowagi work-life. W znowelizowanym kodeksie znajdziemy więc zapisy o pracy zdalnej i związanych z nią obowiązków pracodawcy – dla wielu mam próbujących pogodzić wychowanie maluchów z karierą może być to krok w dobrym kierunku. Największą niespodzianką dla rodziców będą jednak prawdopodobnie nowe zasady korzystania z urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski po nowemu

Od 2023 r. zwiększa się łączna długość urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia 1 dziecka wynosić będzie 41 tygodni, zaś przy dwóch i więcej dzieciach 43 tygodnie.

Przedłużenie owo dotyczy jednak wyłącznie ojców i nie ma możliwości przeniesienia go na matkę. W zamyśle ustawodawcy kobiety powinny być bowiem motywowane do powrotu do pracy, a mężczyźni do opieki nad pociechą. Za dodatkowe 9 tygodni spędzonych w domu z dzieckiem tata otrzyma zasiłek o wysokości 70% jego wynagrodzenia.

Przypomnijmy, że urlop rodzicielski dopuszcza możliwość jednoczesnego korzystania z niego przez obojga rodziców. Po zmianach ojciec będzie mógł więc tak zaplanować sobie pracę, aby minimum 9 tygodni spędził bądź samotnie z dzieckiem, bądź z całą rodziną. Z tej części urlopu można skorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Co ważne, matka za swoją część urlopu rodzicielskiego będzie mogła otrzymywać nawet 81,5% podstawy wymiaru zasiłku pod warunkiem, że złoży wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i całego urlopu rodzicielskiego najpóźniej do 21 dni po porodzie.

Uwaga: Nowe przepisy obowiązywać będą wszystkich rodziców, którzy w momencie ich wejścia w życie będą korzystać z urlopu rodzicielskiego lub będą do niego uprawnieni. Oznacza to, że z dłuższego urlopu skorzystać mogą również ojcowie maluchów urodzonych przed 2023 r. Jeśli Wasze dziecko urodziło się w roku 2017 lub później możecie więc ubiegać się o przedłużenie, pod warunkiem że przysługuje Wam jeszcze jakaś część urlopu rodzicielskiego.

Inne urlopy dla rodziców

Znowelizowany Kodeks pracy ułatwi również życie w przypadku chorujących podopiecznych. Każdy pracownik uzyska prawo do dodatkowych 5 dni urlopu opiekuńczego, przeznaczonego na opiekę nad chorym dzieckiem, małżonkiem lub rodzicem. Urlop ten, będzie udzielany na wniosek pracownika i niestety będzie bezpłatny.

Nowinką są również dodatkowe 2 dni (lub 16 godzin) urlopu płatnego na poziomie 50%. Mogą być one wykorzystane w przypadku działania siły wyższej lub pilnej sprawie rodzinnej, np. wypadku czy nagłej choroby. Nie zmniejszają one puli klasycznego urlopu wypoczynkowego.

Zmienią się zasady udzielania urlopu ojcowskiego, którego wymiar pozostanie na poziomie 2 tygodni. Podczas gdy do tej pory można go było wykorzystać w ciągu 24 miesięcy od urodzenia maluszka, obecnie limit czasowy skraca się do 12 miesięcy. Pracownik musi o niego wnioskować na piśmie w terminie nie krótszym niż 7 dni od planowanego rozpoczęcia.

Dodatkowe przywileje

W trosce o dobro rodziny nowe przepisy przewidują również dodatkowe formy ochrony dla wszystkich rodziców dzieci do lat 8. Otóż bez ich zgody nie będzie możliwe:

 • zlecanie godzin nadliczbowych lub pracy na nocnej zmianie;
 • delegowanie poza miejsce pracy;
 • narzucenie przerywanego czasu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy ma wspierać dobro rodziny i gwarantować dziecku prawo do opieki przez rodziców. Racjonalnie korzystając z przewidzianych przez prawodawcę przywilejów, możecie lepiej planować życie domowe i spędzać z pociechami więcej czasu, bez niepotrzebnego stresu.

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona