Strona główna » Ciąża i poród » Dookoła ciąży » Ulga na dziecko 2023/2024 – jaka mi przysługuje?

Ulga na dziecko 2023/2024 – jaka mi przysługuje?

szczęśliwa rodzina licząca pieniądze ze skarbonki przy stole

Stare powiedzenie mówi, że dwóch rzeczy w życiu nie da się uniknąć: śmierci i podatków. Dotkliwość tych drugich złagodzić może jednak ulga na dziecko. Sprawdź, jak wyglądają warunki jej przyznawania.

Dla większości rodziców pieniędzy w domowym budżecie jest zawsze trochę za mało. Wydatki związane z potomstwem niestety namnażają się z roku na rok i mogą przyprawiać o ból głowy. Ale ponieważ w dzieci inwestować trzeba, aby zapewnić im lepszą przyszłość, prawodawca przewidział ulgę na dziecko, która jest jednoznacznie najchętniej wykorzystywanym odliczeniem od podatku.

Co to jest ulga na dziecko?

Oficjalnie zwana ulgą prorodzinną – ulga na dziecko jest przyznanym ustawowo prawem do odliczenia określonych kwot w zeznaniu podatkowym. Jej istnienie reguluje art. 27 f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 641). Ulgę odlicza się od ustalonego według skali podatku dochodowego, aby pomniejszyć kwotę należną fiskusowi lub powiększyć nadpłatę. Tą ostatnią stosowny urząd skarbowy zwraca rodzicowi na wskazany rachunek bankowy.

Komu przysługuje ulga na dziecko?

Do wykorzystania ulgi uprawnieni są oczywiście biologiczni rodzice dziecka. Skorzystać z niej mogą jednak również opiekunowie prawni, którzy zamieszkują pod jednym adresem z dzieckiem, oraz rodziny zastępcze. Warunkiem absolutnym jest jednak uzyskiwanie przychodów, które podlegają opodatkowaniu i rozliczanie się na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Ulga przysługuje przy tym opiekunom dzieci małoletnich oraz pełnoletnich, które albo się uczą (do 25 roku życia), albo otrzymywały w danym roku zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. I to jednak nie koniec obostrzeń. Studenci są traktowani jako „dzieci”, tylko pod warunkiem, że nie uzyskują w ciągu roku podatkowego dochodów przekraczających 12-krotność renty socjalnej (w 2023 r. jest to kwota wysokości 19 061,28 zł). Podobnie, ulga nie przysługuje na dziecko, które prowadzi własną działalność gospodarczą lub rozlicza się za pomocą karty podatkowej.

Kolejne ograniczenie w przyznawaniu ulgi dotyczy przychodów osiąganych wspólnie przez oboje rodziców pozostających w związku małżeńskim. Jeśli przekroczyły one kwotę 112 tysięcy zł. lub jeden rodzic zarabia tyle sam,o samotnie wychowując dziecko, nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej. To samo odnosi się do rodziców niebędących małżeństwem, którzy zarabiają powyżej 56 tys. zł na głowę. Warunek ten dotyczy jednak wyłącznie rodzin z jednym dzieckiem.

 

kobieta z maluchem pracująca przy komputerze

 

Jakie są warunki przyznawania ulgi na dziecko w 2023/2024 roku?

Wysokość ulgi prorodzinnej zależy przede wszystkim od ilości dzieci w rodzinie. Przysługuje ona jednak łącznie obu małżonkom, co oznacza, że każdy nie może odliczać jej samodzielnie. Można się jednak umówić, aby każdy rodzić odliczał część ulgi np. 50-50%, 30-70%.

Za rok 2023 (rozliczany w 2024 r.) przysługują Ci następujące kwoty:

 • Za pierwsze dziecko miesięcznie 92,67 zł (rocznie 1112,04 zł);
 • Za dwoje dzieci miesięcznie 185,43 zł (rocznie 2224,08 zł);
 • Za trzecie dziecko kwota zwiększa się do 166,67 zł, co łącznie na trójkę daje 352,01 zł (rocznie 4224,12 zł);
 • Za czwarte dziecko i każde dalsze doliczamy już po 225 zł miesięcznie (przy czwórce dzieci roczna ulga wynosi więc 6924,12.

Uwaga! Dla gorzej zarabiających rodziców przewidziano ważne udogodnienie. Otóż jeśli Twój dochód jest za niski, aby odliczyć pełną przysługującą Ci ulgę od podatku, możesz złożyć wniosek o zwrot tej części należnej kwoty, której nie udało Ci się odliczyć. To jednak tylko, o ile nie przekracza ona sumy składek opłaconych przez płatnika składek (pracodawcę) za ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.

Uznana przez fiskus kwota zwrotu zostanie Ci wypłacona w gotówce lub przesłana na rachunek bankowy.

Jak wnioskować o ulgę na dziecko?

Jeśli chcesz w 2024 r. skorzystać z ulgi za rok 2023 r., musisz do stosownego PIT-u dołożyć załącznik PIT/O. W dokumencie tym wskażesz dane dziecka/dzieci, za które przysługuje Ci ulga oraz liczbę miesięcy. Ta ostatnia informacja odnosi się do dzieci urodzonych lub przysposobionych w przeciągu roku podatkowego, które nie mieszkały z opiekunem przez pełnych 12 miesięcy. W przypadku innego potomstwa w rubryce miesięcy wykazujemy liczbę „12”.

Jeśli rozliczasz się przez Internet, na zwrot pieniędzy możesz liczyć już w przeciągu 45 dni od złożenia zeznania.

 

 

 

 


Źródło informacji:

https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-ulgi-podatkowej-na-dziecko

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki