Strona główna » Ciąża i poród » Twoje dziecko » Pierwsze dziecko – z czym wiąże się debiut w roli matki?

Pierwsze dziecko – z czym wiąże się debiut w roli matki?

pierwsze dziecko

W momencie, gdy rodzi się dziecko, rodzi się matka. Pierwsza ciąża i pierwszy poród są pod tym względem wyjątkowe i przełomowe. Dziś więc garść dobrych rad dla debiutujących mam…

Niezależnie od potencjalnych trudności, komplikacji czy niespodzianek, każde kolejne dziecko rodzi się „profesjonalnej” mamie, która zniesie więcej niż ktokolwiek na świecie. Kobiety ciężarne po raz pierwszy, mimo całej swojej wiedzy i doświadczeń rodzinnych, nie mają jednak szans wyobrazić sobie, co je naprawdę czeka. Bycie chodzącym inkubatorem dla nowego człowieka i wyprawianie go na świat to bowiem przeżycia tak unikalne i intymne, że niemożliwe do przekazania. Niemniej wyjątkowa jest ta pierwsza więź otwierająca w sercu (mózgu?) drzwi, których nie sposób będzie już nigdy zamknąć.

Wielkie zmiany fizyczne

Nie na darmo pierwsza donoszona ciąża jest wyraźnie wyróżniana w literaturze medycznej. Ciało kobiety przechodzi bowiem na inny tryb funkcjonowania warunkowany niezwykłą konstelacją hormonów. Inaczej działa na przykład system odpornościowy i krwionośny, co może nawet prowadzić do polepszenia objawów łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy stwardnienia rozsianego (niestety, tymczasowego). Debiutująca mama w ciąży po raz pierwszy doświadcza rozrostu macicy i gruczołów mlecznych, a i jej drogi rodne zmieniają się po porodzie w sposób istotny. Po ciąży inna może być twoja miednica, twój biust, twoje stopy, włosy, skóra…

Nie zdziw się więc, że przestaniesz poznawać swoje ciało i poczujesz, że tracisz nad nim kontrolę. Od zmian w gabarytach i ośrodku ciężkości, po całkiem nowe odczucia zmysłowe, wszystko jest inne i fakt ten może przerażać.

Rewolucja w głowie

Żadna zmiana fizyczna nie może jednak intensywnością równać się przewrotowi, który zachodzi w sferze emocjonalnej przyszłej mamy. Co przed ciążą może wydawać się nierealne, w ciągu kilkunastu tygodni staje się twoją nową rzeczywistością. Kobiety często rezygnują z pasji czy nawet przyjaźni, całkowicie wywracają swoje priorytety, odkrywają w sobie empatię, strach, słabość albo siłę, o istnieniu, których wcześniej nie miały pojęcia. To oczywiście hormony wpływają na nasz mózg w taki sposób, aby zapewnić przetrwanie gatunku – w tej chemicznej reakcji jest jednak coś niezwykle pięknego i spirytualnego!

Nie bój się zmiany, która musi przyjść. Postaraj się zaakceptować swoje nowe uczucia i poddaj się instynktowi, nawet jeśli otoczenie nie szczędzi ci krytyki. Dla przyszłej mamy nie powinno być nic ważnego niż dobro jej dziecka! Ty jedna wiesz, co jest dla niego najlepsze.

Więź z pierwszym dzieckiem najsilniejsza?

Jako debiutująca matka będziesz bombardować sama siebie rozmyślaniami o ciąży i macierzyństwie. Od pierwszego kontaktu z małym człowiekiem będziesz usiłowała zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę mimo początkowej bezradności. Zdaniem psychologów to obciążenie przekłada się na wyjątkową intensywność więzi między rodzicami a pierwszym dzieckiem. I nie ma się czego wstydzić – relacje z kolejnymi dziećmi będą unikalne na swój własny sposób!

To, że nie byłaś dotąd matką i nie wiesz nic o wychowywaniu dzieci, nie powinno cię wcale deprymować. Nawet bez całej wiedzy internetu, znajomych i rodziny, opieka nad potomstwem jest głęboko zakodowana w naszym DNA. Nie powątpiewaj więc w siebie i swoje możliwości – każda mama musiała kiedyś zacząć od zera!

Druga ciąża będzie inna!

Błędem jest myślenie o kolejnych dzieciach jako o powtarzanym przez kalkę doświadczeniu, które staje się coraz łatwiejsze. Owszem, druga ciąża i poród może przebiegać spokojniej, bo wiesz już czego oczekiwać. Nie zdziw się, jednak jeśli będzie trudniej, bardziej boleśnie, czy po prostu całkiem inaczej. Jako doświadczona mama będziesz już miała w rękawie wiele atutów – od cierpliwości i pewności siebie po imponującą zdolność do wyrzeczeń. Przede wszystkim zaś po drugim porodzie będziesz już posiadać unikalny talent do wielozadaniowości, który ułatwi ci życie z dwójką dzieci.

Porady dla kobiet w ciąży po raz pierwszy:

  • Twoje iluzje na temat macierzyństwa i rodzicielstwa czeka brutalne zderzenie z rzeczywistością. Spróbuj więc myśleć raczej w kategoriach dni i tygodni niż planów na lata!
  • Jeśli płeć dziecka jest dla ciebie rozczarowaniem, nie daj się wpędzić w spiralę czarnych myśli. Z chwilą porodu będzie ci już naprawdę bez różnicy, a i syna, i córkę będziesz kochać jednakowo. Nasza wyszukiwarka pozwoli ci znaleźć optymalne imię dla dziecka!
  • Nie skupiaj się na terminie porodu, organizując życie wokół niego – tylko 1 na 30 kobiet rodzi w wyznaczony przez lekarza dzień!
  • Nie oczekuj, że staniesz się kochającą matką już w chwili porodu. Bardzo wielu kobietom zajmuje kilka dni lub tygodni, aby oswoić się z nową rolą. Nie wpadaj w panikę, jeśli w szpitalu będzie patrzeć na noworodka z pewną dozą emocjonalnego dystansu – zaufaj magii przytulania i karmienia piersią!
  • Będziesz potrzebować wsparcia! Mama w ciąży drugiej lub trzeciej poradzi już sobie brawurowo nawet w trudniejszych sytuacjach. Jako debiutantce mogą ci się jednak przydarzyć chwile zwątpienia, paniki i totalnej bezmocy. Dobrze, jeśli będziesz mogła liczyć na bezwarunkowe wsparcie własnej mamy, teściowej, koleżanki czy partnera.
  • Nie karm sama siebie obawami na temat pieluszek, kąpieli czy karmienia piersią – nawet nastoletnie matki radzą sobie z tym radę. Możesz być pewna, że jakikolwiek wstręt czy wstyd ci po porodzie miną!
  • Nie poddawaj się marketingowi. Rodzice spodziewający się pierwszego dziecka mają tendencję do kupowania nadmiaru wszystkiego – od ubranek po gadżety i akcesoria. Zacznij od podstawowego wyposażenia, resztę możesz w każdej chwili dokupić, gdy zajdzie taka potrzeba! Nie musisz też przepłacać, dla niemowlaka cena i marka naprawdę nie gra roli!
  • Nie lekceważ zmęczenia, które cię czeka w pierwszych miesiącach macierzyństwa – zazwyczaj przerasta ono nasze oczekiwania. Naucz się lepiej i efektywniej odpoczywać, a koniec ciąży zaplanuj relaksacyjnie.
  • Ciesz się na macierzyństwo! Zamiast wyszukiwać w sieci wszystkie możliwe choroby, zaniedbania i trudności, myśl o wszystkim, co jest pozytywne w byciu mamą. O chwilach wyjątkowej intymności z maluszkiem, o wyjątkowości urlopu macierzyńskiego, o spacerach z wózkiem, o dumie z wielkich postępów małego człowieczka!

 

 

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona