Przez całą ciążę nosisz swoje maleństwo w brzuchu, czując tę niezwykłą bliskość i więź. Po porodzie tak wiele ulega zmianie. Świat staje się głośny i znika dotychczas bezpieczne łono mamy. Pojawia się myśl: chusta czy nosidełko? Jak nosić dziecko? Czym jest chustonoszenie? Noszenie dzieci to zwyczaj praktykowany od tysięcy lat – w czasach, gdy człowiek nie wiedział nic o wózkach i żłobkach, matki potrzebowały pracować, więc musiały nosić dziecko na własnym ciele.
Zwolennicy chust nie mogą się przy tym nachwalić pomysłu, który daje nie tylko dwie wolne ręce i całą sferę emocji dotykowych między mamą a noworodkiem, ale także ułatwia spacery po trudnym terenie, wpływa na rozwój psychologii niemowlęcia, nie narażając go na stres odizolowania od mamy. Noszenie dzieci jest ważne – warto jednak, aby było ono bezpieczne dla maluszka i rodzica.
Spora część noworodków głośno domaga się noszenia – zwłaszcza bóle kolkowe zmuszają nas, dorosłych, do spędzania godzin na stojąco, kołysząc maluszka na ramionach. O ileż łatwiej byłoby mieć go po prostu przywiązanego do tułowia… Z tą właśnie myślą producenci chust i nosideł oferują nam produkty dopasowane do potrzeb najmłodszych dzieci.
Noworodki posiadają specyficzną budowę ciała – nie trzymają jeszcze głowy, a ich kręgosłup przypomina literę C. Z tego względu wszystkie nosidełka posiadające sztywny panel za plecami, wkładki podpierające główkę czy tzw. wsiadła, nie będą dobre dla malucha, ponieważ nie wspierają fizjologicznego kształtu kręgosłupa noworodka.
Noworodka można nosić! Dla tak maleńkiego dziecka warto wybrać chustę, której miękkość i dobre wiązanie nie zaburza rozwoju motoryki czy prawidłowego rozwoju bioder.
Zasadniczo istnieją dwa rodzaje chust do noszenia dzieci – elastyczna oraz tkana. Ta pierwsza jest idealnym wyborem właśnie dla najmniejszych dzieci – od noworodka do osiągnięcia ok. 9 kg. Jej olbrzymią zaletą jest lekkość i możliwość uprzedniego zawiązania tkaniny, a później nakładania kilka razy tego samego splotu. Chust elastycznych nie wolno jednak stosować przy cięższych niemowlakach oraz do noszenia dziecka na plecach. Natomiast chusty tkane są nieco cięższe i grubsze, jednak bardziej wytrzymałe. Należy je wiązać za każdym razem od nowa, ale z chwilą, gdy się tego nauczysz, będziesz wdzięczna za solidność i oporę, jaką oferują. Co do zasady, chusty tkane są również ładniejsze, zachwycając często fantastycznymi kolorami i egzotycznymi deseniami – aż chce się mieć ich kilka, do różnych stylizacji.
Chusty różnią się również długością – w zależności od wybranego wiązania chusta do noszenia dziecka będzie miała inną długość. Warto wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się rodzicowi i maluszkowi – w zależności od waszych rozmiarów.
Wiele mam, choć entuzjastycznie odnosi się do pomysłu noszenia dziecka u piersi, obawia się samego wiązania chusty. Choć sam proces może wydawać się skomplikowany – wcale taki nie jest! Noszenie w chuście jest pomocne przy kolkach, dziecko w chuście się uspokaja, a rodzic ma dwie wolne ręce.
Niektóre wiązania są uniwersalne – sprawdzą się u noworodka oraz u starszego dziecka. Jeśli mama rodziła naturalnie – świetnie się sprawdzi wiązanie kieszonka, a dla mam po cesarskim cięciu polecane jest wiązanie kangur.
Nauka wiązania wymaga praktyki i pewnych umiejętności. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na pozycję dziecka i rodzica, dociągnięcie chusty. Warto jest więc skonsultować się i dobierać wiązania pod okiem certyfikowanego doradcy noszenia. W chuście możemy nosić noworodki, niemowlaki i starszaki, jednak, aby wszystko przebiegało z zachowaniem prawidłowego rozwoju dziecka i komfortu noszenia, zaleca się, aby nauki odbywać pod okiem wyszkolonych w tym kierunku osób.
Sprawdź, jakie pozycje ciała noworodka są poprawne?: https://niebieskiepudelko.pl/ukladanie-dziecka-jakie-pozycje-ciala-noworodka-sa-poprawne/
To zależy – chusta do noszenia dziecka nadaje się już od pierwszych dni życia. Jest ona ergonomiczna, dziecko w chuście ma zachowany prawidłowy kształt i pozycję ciała. Jedynym problem może okazać się wiązanie – nie wszystkim rodzicom się to udaje. Tutaj jednak przychodzi z pomocą doradca, który odpowiednio dopasuje wiązanie do potrzeb rodzica i dziecka.
Wśród nosideł jest wiele modeli – w tym hybrydowych, które nadają się dla niesiedzących dzieci. Warto jednak, aby w tym przypadku wybrać produkt o miękkim panelu za plecami, podparciem nóżek dziecka od kolanka do kolanka (aby dziecko nie wisiało, za kroczę). Nosidełko ergonomiczne to produkt miękki, pracujący z ciałem rodzica i dziecka. Zarówno chusta, jak i nosidło ergonomiczne powinno być skonsultowane z doradcą noszenia, który zobaczy, czy pozycja dziecka jest odpowiednia, a wam dobrze się nosi.
Bibliografia
Medycyna praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/76377,chusty-do-noszenia-dzieci-najczestsze-pytania
Tagi: chusta do noszenia dziecka, Nosidełko
Dodaj komentarz