Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Dobre rady » Układanie dziecka – jakie pozycje ciała noworodka są poprawne?

Układanie dziecka – jakie pozycje ciała noworodka są poprawne?

układanie dziecka

Zaraz po narodzinach noworodki są zupełnie bezbronne i bezradne. To od rodziców zależy, czy będzie im wygodnie i zdrowo!

Pierwsze tygodnie życia ograniczają się do ciągłego leżenia. Wbrew pozorom nie jest ono jednak tak trywialne, jakby się mogło zdawać. Od pozycji zależy bowiem bezpieczeństwo i rozwój maluszka. Upewnij się, że wiesz wszystko na temat prawidłowego układania noworodka.

W jakiej pozycji powinien spać noworodek?

Pediatrzy z całego świata są zgodni, że noworodki do snu należy zawsze układać na pleckach na płaskiej powierzchni bez poduszki. To jedyna pozycja, która minimalizuje ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Jeśli układasz dziecko na plecach, główkę ułóż skręconą na lewy lub prawy bok. W ten sposób, jeśli uleje mu się z buzi – nie ma obawy, że się tą treścią zachłyśnie, jak również nie będzie sobie spłaszczało potylicy.

Pod żadnym pozorem nie powinno się pozwalać noworodkowi spać na brzuszku lub na boku! Grożą one nie tylko uduszeniem w trakcie snu, ale także zachłyśnięciem ulewaną treścią żołądkową. 

Co z obracaniem główki?

Wiele źródeł zaleca, aby dzieciom leżącym na plecach przekręcać regularnie główkę w drugą stronę. Faktycznie, badania wskazują, że dzieci przeginające wciąż główkę w jedną stronę mogą cierpieć na spazmy w szyi i skrócenie się mięśni z jednej strony, a przede wszystkim rozwinąć tzw. skośnogłowie, czyli deformację czaszki. Nie jest ona co prawda groźna dla rozwoju mózgu, ale może pozostać do końca życia. Aby temu zapobiec, kładźmy dziecko w łóżeczko lub kojcu na zmianę – raz lewą, raz prawą stroną do ściany. W ciągu dnia nie należy również pozwalać, aby noworodek zbyt długo leżał na pleckach z główką wpatrzoną w sufit. Jego miękka czaszka może bowiem ulec spłaszczeniu w obszarze potylicznym.

W dzień, w okresie aktywności, układanie niemowlęcia na bokach pozwala na utrzymanie noworodkowego kształtu główki spłaszczonej w wymiarze skroniowym. Przy układaniu główki dziecka na boku zwróć uwagę, aby miękkie początkowo małżowiny uszne  się nie zaginały. I tak samo jak wyżej, warto jest regularnie zmieniać boki.

Czy noworodek może leżeć na brzuszku?

W czasie, gdy noworodek nie śpi, powinien być regularnie kładziony na brzuszku – najpierw na okres kilku minut, potem na dłużej. Pozycja ta jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju fizycznego i gwarantuje:

  • ćwiczenie mięśni szyi, pleców i ramion, co później ułatwia trzymanie główki, a następnie unoszenie górnej części klatki piersiowej;
  • ucisk ciężaru tułowia niemowlęcia na brzuszek ułatwia odchodzenie gazów zarówno z żołądka – odbijanie, jak i z jelita – przeciwdziała kolkom;
  • prawidłowe kształtowanie stawów biodrowych;
  • poszerzenie pola widzenia dziecka, co sprzyja postępowi w jego rozwoju

Przyzwyczajenie do leżenia na brzuchu zaowocuje w dalszych miesiącach życia chętnym podejmowaniem zabaw w kojcu lub w łóżeczku w tej właśnie pozycji.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki