Niebieskie Pudełko Małe dziecko Dieta i żywienie Kolka niemowlęca: 4 skuteczne sposoby + 3 sposoby, których lepiej nie próbuj

Kolka niemowlęca: 4 skuteczne sposoby + 3 sposoby, których lepiej nie próbuj

kolka_Niebieskie_Pudełko

Kolka niemowlęca to problem ogromnej liczby rodziców. Nieprzespane noce i ciągły płacz maluszka powodują niepokój, smutek, złość i frustrację. Na szczęście można jej zapobiec i radzić z nią sobie naturalnymi metodami. Podpowiadamy Wam 4 skuteczne (i bezpieczne) sposoby na kolkę niemowlęcą i przestrzegamy przed 3 sposobami, których nie powinniście próbować dla dobra Waszego dziecka.

CO TO JEST KOLKA NIEMOWLĘCA I SKĄD SIĘ BIERZE?

Kolką niemowlęcą przyjęło się nazywać dolegliwości dziecka, które objawiają się napadowym płaczem z podkurczaniem nóżek, zwiększoną ilością gazów jelitowych i zwiększonym obwodem brzuszka. Występuje nawet u ok. 40% niemowląt, od ok. 3. tygodnia życia do ok. 3-4 miesiąca życia, niezależnie od tego, czy maluszek jest karmiony mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym.

Jej najczęstsze przyczyny to:

 • Nadwrażliwość lub alergia na białko mleka krowiego i białko sojowe;
 • Nietolerancja dwucukrów, m.in. laktozy;
 • Zaburzenia jelitowe, wynikające np. z uszkodzenia błony śluzowej jelita;
 • Problemy układu nerwowego dziecka wynikające z nieprawidłowego kontaktu emocjonalnego matki z dzieckiem;
 • Nieprawidłowe trzymanie dziecka przy karmieniu i/lub nieprawidłowe karmienie dziecka.

KOLKA NIEMOWLĘCA – JAK JEJ ZAPOBIEC?

Zapobieganie kolce niemowlęcej u dziecka karmionego piersią:

 • Wyeliminuj z diety kofeinę, ostre przyprawy i warzywa powodujące wzdęcia, fasolę, groch, kapustę czy brokuły. Możesz także odstawić popularne alergeny, takie jak pszenicę czy orzechy;
 • Jeśli lekarz stwierdzi objawy alergii na krowie mleko, wyeliminuj z diety nabiał na ok. 2 tygodnie. U dzieci bez takiej alergii wyeliminowanie nabiału z diety mamy nie przyniesie żadnych rezultatów;
 • Karm maluszka w pozycji uniesionej, prawie pionowej. Dzięki temu nie będzie połykał podczas ssania zbyt dużo powietrza. Pozostaw go w tej pozycji 30 minut po karmieniu;
 • Karm bez pośpiechu – nie zmieniaj zbyt szybko piersi. Jeśli tak robisz, Twoje dziecko z obu piersi pobierze głównie pokarm z większą ilością laktozy, która zwiększa produkcję gazów w jelitach, a więc także objawy kolki;
 • Po karmieniu dopilnuj, by dziecku się odbiło;

Zapobieganie kolce niemowlęcej u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym:

 • Kup odpowiednie akcesoria, które zapobiegną połykaniu zbyt dużych ilości powietrza przez dziecko. Może to być butelka antykolkowa lub smoczek ze specjalnymi zaworkami, które regulują ilość powietrza wpuszczanego do środka;
 • Po karmieniu dopilnuj, by dziecku się odbiło;
 • Jeśli lekarz stwierdzi u dziecka alergię, być może będziesz musiała zastąpić mieszanki z białkami mleka krowiego na hydrolizaty.

SPRAWDZONE SPOSOBY NA KOLKĘ NIEMOWLĘCĄ

 1. Delikatny masaż brzuszka – czuły dotyk i bliskość rodzica przede wszystkim znakomicie uspokajają dziecko i mogą ulżyć mu w bólu. Pamiętaj, że maluszek lubi zdecydowane ruchy pełną dłonią, a nie delikatne muskanie po brzuszku.
 2. Ogrzanie brzuszka – najlepiej przy pomocy bezpiecznego ogrzewacza przeznaczonego dla niemowląt, a nie tradycyjnego termoforu. Powinna pomóc także ciepła kąpiel – zwróć uwagę, by cały brzuszek malca był zanurzony.
 3. Brzuszek do brzuszka – czyli noszenie dziecka gołym brzuszkiem do ciała rodzica. Delikatnie ogrzewa brzuszek i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Noszenie zdecydowanie zredukuje też niepokój maleństwa.
 4. Opatulenie dziecka – ciasno opatulony maluszek czuje się bezpieczniej. To świetny sposób szczególnie dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2. miesiąca życia.

I wreszcie na koniec sposób, z którego korzysta wiele rodziców, choć jego skuteczność nie została w żaden sposób udowodniona – podawanie dziecku leków, kropelek lub herbatki z kopru włoskiego na kolkę. Wszystkie te preparaty działają raczej na zasadzie placebo – bardziej uspokajają rodziców niż rzeczywiście radzą sobie z kolką niemowlęcą. Nie zmienia to faktu, że spokojni rodzice, to spokojne dziecko. A więc jeśli podanie maluszkowi herbatki koperkowej Cię uspokaja, nie ma powodu, byś tego nie robiła.

KOLKA NIEMOWLĘCA – TYCH SPOSOBÓW LEPIEJ NIE PRÓBUJ!

 1. Ogrzewanie brzuszka dziecka suszarką – ten “tajemny” sposób znajdziecie na wielu forach dla rodziców. Może nawet usłyszycie, że nic innego nie działa na kolkę niemowlęcą tak jak ciepłe powietrze z suszarki. Jednak ten sposób jest też bardzo niebezpieczny, ponieważ bardzo łatwo można poparzyć delikatną skórę maluszka. Niestety, poparzone w ten sposób dzieci to norma na pediatrycznych izbach przyjęć. Ogrzej brzuszek malca przy pomocy bezpiecznych metod, o których pisaliśmy powyżej.
 2. Potrząsanie dzieckiem – to kolejny sposób podpatrzony na forach dla rodziców. Potrząsanie maluszkiem to dla niego bardzo silna negatywna stymulacja. Jeżeli nawet uspokoi się w jej wyniku, to będzie to uspokojenie wynikające z działania mechanizmu obronnego. Potrząsanie niemowlęciem może też wywołać tzw. zespół dziecka potrząsanego, który może prowadzić do krwotoku i uszkodzenia mózgu.
 3. Włączenie odkurzacza przy dziecku – prawdopodobnie polecane ze względu na to, że dzieciaczki lubią jednostajny dźwięk i szum, a taki emituje odkurzacz. Jednak pamiętajmy, że odkurzacz poza szumem wzbija także w powietrze kurz i roztocza, którymi oddycha później dziecko. Lepiej niż odkurzacz zadziałają szumiące odgłosy wydawane przez rodzica albo szumiącego misia.

A Wy jak sobie radzicie z kolką niemowlęcą? Macie swoje sprawdzone sposoby?

 

Źródła: Hanna Szajewska Kolka niemowlęca – skuteczność różnych metod leczenia, “Nowa Pediatria” 2/2002, s. 110-112; www.forumpediatryczne.pl; www.mataja.pl.

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Udział w losowaniu nagród w Niebieskim Konkursie
 • Darmowe e-booki
 • Darmowe szkolenia online
 • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
 • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
 • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ja próbowałam różnych kropli, delicol, espumisan 40, espumisan100, sab simplex, i colinex, nic nie pomagało. Zaczęłam również pić nutramigen, ale poprawy nie było żadnej. Najlepszą pomocą okazały się ciepłe okłady na brzuszek i głośny dźwięk odkurzacza.

Jak ja bardzo dobrze znam ten temat. Sama całkiem niedawno zaliczyłam nieprzespane noce z powodu kolek. Koleżanka dała mi Krople Esputicon i powiem wam że przeszło. Mały przestał się męczyć i puszcza bąka za bąkiem. Nareszcie możemy się w miarę wyspać, bo wiadomo jak to jest przy niemowlęciu.

Z tego co wiem to dieta matki nie ma wpływu na kolki u dziecka?

A nam pomaga lekkie masaz brzuszka masowanie w steone.wskazowek.zegara cala dlonia. Chwila i maluszek juz nie.cierpi :)

Nam na kolki pomógł polski lek – esputicon krople. Jak ręką odjął – kolki ustąpiły a córka zrobiła się spokojniejsza. Polecam :-)

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki