Kolka niemowlęca to problem ogromnej liczby rodziców. Nieprzespane noce i ciągły płacz maluszka powodują niepokój, smutek, złość i frustrację. Na szczęście można jej zapobiec i radzić z nią sobie naturalnymi metodami. Podpowiadamy Wam 4 skuteczne (i bezpieczne) sposoby na kolkę niemowlęcą i przestrzegamy przed 3 sposobami, których nie powinniście próbować dla dobra Waszego dziecka.
CO TO JEST KOLKA NIEMOWLĘCA I SKĄD SIĘ BIERZE?
Kolką niemowlęcą przyjęło się nazywać dolegliwości dziecka, które objawiają się napadowym płaczem z podkurczaniem nóżek, zwiększoną ilością gazów jelitowych i zwiększonym obwodem brzuszka. Występuje nawet u ok. 40% niemowląt, od ok. 3. tygodnia życia do ok. 3-4 miesiąca życia, niezależnie od tego, czy maluszek jest karmiony mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym.
Jej najczęstsze przyczyny to:
- Nadwrażliwość lub alergia na białko mleka krowiego i białko sojowe;
- Nietolerancja dwucukrów, m.in. laktozy;
- Zaburzenia jelitowe, wynikające np. z uszkodzenia błony śluzowej jelita;
- Problemy układu nerwowego dziecka wynikające z nieprawidłowego kontaktu emocjonalnego matki z dzieckiem;
- Nieprawidłowe trzymanie dziecka przy karmieniu i/lub nieprawidłowe karmienie dziecka.
KOLKA NIEMOWLĘCA – JAK JEJ ZAPOBIEC?
Zapobieganie kolce niemowlęcej u dziecka karmionego piersią:
- Wyeliminuj z diety kofeinę, ostre przyprawy i warzywa powodujące wzdęcia, fasolę, groch, kapustę czy brokuły. Możesz także odstawić popularne alergeny, takie jak pszenicę czy orzechy;
- Jeśli lekarz stwierdzi objawy alergii na krowie mleko, wyeliminuj z diety nabiał na ok. 2 tygodnie. U dzieci bez takiej alergii wyeliminowanie nabiału z diety mamy nie przyniesie żadnych rezultatów;
- Karm maluszka w pozycji uniesionej, prawie pionowej. Dzięki temu nie będzie połykał podczas ssania zbyt dużo powietrza. Pozostaw go w tej pozycji 30 minut po karmieniu;
- Karm bez pośpiechu – nie zmieniaj zbyt szybko piersi. Jeśli tak robisz, Twoje dziecko z obu piersi pobierze głównie pokarm z większą ilością laktozy, która zwiększa produkcję gazów w jelitach, a więc także objawy kolki;
- Po karmieniu dopilnuj, by dziecku się odbiło;
Zapobieganie kolce niemowlęcej u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym:
- Kup odpowiednie akcesoria, które zapobiegną połykaniu zbyt dużych ilości powietrza przez dziecko. Może to być butelka antykolkowa lub smoczek ze specjalnymi zaworkami, które regulują ilość powietrza wpuszczanego do środka;
- Po karmieniu dopilnuj, by dziecku się odbiło;
- Jeśli lekarz stwierdzi u dziecka alergię, być może będziesz musiała zastąpić mieszanki z białkami mleka krowiego na hydrolizaty.
SPRAWDZONE SPOSOBY NA KOLKĘ NIEMOWLĘCĄ
- Delikatny masaż brzuszka – czuły dotyk i bliskość rodzica przede wszystkim znakomicie uspokajają dziecko i mogą ulżyć mu w bólu. Pamiętaj, że maluszek lubi zdecydowane ruchy pełną dłonią, a nie delikatne muskanie po brzuszku.
- Ogrzanie brzuszka – najlepiej przy pomocy bezpiecznego ogrzewacza przeznaczonego dla niemowląt, a nie tradycyjnego termoforu. Powinna pomóc także ciepła kąpiel – zwróć uwagę, by cały brzuszek malca był zanurzony.
- Brzuszek do brzuszka – czyli noszenie dziecka gołym brzuszkiem do ciała rodzica. Delikatnie ogrzewa brzuszek i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Noszenie zdecydowanie zredukuje też niepokój maleństwa.
- Opatulenie dziecka – ciasno opatulony maluszek czuje się bezpieczniej. To świetny sposób szczególnie dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2. miesiąca życia.
I wreszcie na koniec sposób, z którego korzysta wiele rodziców, choć jego skuteczność nie została w żaden sposób udowodniona – podawanie dziecku leków, kropelek lub herbatki z kopru włoskiego na kolkę. Wszystkie te preparaty działają raczej na zasadzie placebo – bardziej uspokajają rodziców niż rzeczywiście radzą sobie z kolką niemowlęcą. Nie zmienia to faktu, że spokojni rodzice, to spokojne dziecko. A więc jeśli podanie maluszkowi herbatki koperkowej Cię uspokaja, nie ma powodu, byś tego nie robiła.
KOLKA NIEMOWLĘCA – TYCH SPOSOBÓW LEPIEJ NIE PRÓBUJ!
- Ogrzewanie brzuszka dziecka suszarką – ten “tajemny” sposób znajdziecie na wielu forach dla rodziców. Może nawet usłyszycie, że nic innego nie działa na kolkę niemowlęcą tak jak ciepłe powietrze z suszarki. Jednak ten sposób jest też bardzo niebezpieczny, ponieważ bardzo łatwo można poparzyć delikatną skórę maluszka. Niestety, poparzone w ten sposób dzieci to norma na pediatrycznych izbach przyjęć. Ogrzej brzuszek malca przy pomocy bezpiecznych metod, o których pisaliśmy powyżej.
- Potrząsanie dzieckiem – to kolejny sposób podpatrzony na forach dla rodziców. Potrząsanie maluszkiem to dla niego bardzo silna negatywna stymulacja. Jeżeli nawet uspokoi się w jej wyniku, to będzie to uspokojenie wynikające z działania mechanizmu obronnego. Potrząsanie niemowlęciem może też wywołać tzw. zespół dziecka potrząsanego, który może prowadzić do krwotoku i uszkodzenia mózgu.
- Włączenie odkurzacza przy dziecku – prawdopodobnie polecane ze względu na to, że dzieciaczki lubią jednostajny dźwięk i szum, a taki emituje odkurzacz. Jednak pamiętajmy, że odkurzacz poza szumem wzbija także w powietrze kurz i roztocza, którymi oddycha później dziecko. Lepiej niż odkurzacz zadziałają szumiące odgłosy wydawane przez rodzica albo szumiącego misia.
A Wy jak sobie radzicie z kolką niemowlęcą? Macie swoje sprawdzone sposoby?
Źródła: Hanna Szajewska Kolka niemowlęca – skuteczność różnych metod leczenia, “Nowa Pediatria” 2/2002, s. 110-112; www.forumpediatryczne.pl; www.mataja.pl.
Tagi:
ból brzucha,
kolka,
zdrowie
Dodaj komentarz